Кримски, казански и сибирски татари: защо имат различни предци
Проучване, проведено от група генетици в продължение на няколко години, потвърди, че казанските, кримските и сибирските татари нямат общи предци. Такова заключение е направено въз основа на изследването на ДНК на несвързани мъже, които са се смятали за татари в няколко поколения.
Кримски татари
След завладяването на Крим Чингис хан оставя в новия си кримски улус неженени татарски воини, които в рамките на едно поколение се асимилират с местното население, образувайки нов етнос – кримски татари. По време на преселването на тюркските номади населението на полуострова се характеризира с национално разнообразие.
Крим е бил населен с половци, алани и гърци. С разрешението на ординските ханове по крайбрежието израстват търговски градове, в които се заселват италиански и арменски търговци, а по-късно и турци. Заслужава да се отбележи, че културата и езикът на кримските татари наследяват куманските черти.
През 1436 г. (според датировката на Гумильов) потомъкът на Чингис хан – Хаджи Гирей, узурпирайки властта, основава суверенното Кримско ханство, което излиза изпод властта на Златната орда. Но не минава и половин век, когато то губи своята независимост, попадайки под дълготрайното влияние на силна Турция, след нападението на турския флот през 1475 г
Под турския натиск е сключен договор, според който кримският хан става васал на султана, а войските му са задължени да подкрепят Османската империя във всички нейни военни действия.
В този случай турците правят компромис, съгласявайки се с условието на хана, според което властта може да премине само към потомците на Хаджи-Гирей, а първият от тях е синът му Менгли-Гирей. Това не е единствената отстъпка от страна на Турция. Така под влиянието на Кримското ханство се оказали степите на Северното Черноморие и Северен Кавказ, както и хазната му получавала приходи от Молдова.
През 1480 г. със съвместните усилия на великия московски княз Иван III и Менгли-Гирей е извоювана победата над Великата орда. След това Чингизидите оглавяват нови ханства.
Казански татари
През 1438 г., свален от роднината си Киши-Махмет, хан Улу-Мухамед е принуден да се премести в Булгарския улус, като допълнително го трансформира в Казанско ханство. Не му се налагало „от нулата“ да развива избраната територия. Част от нея от древни времена принадлежала на Волжска България. Волжките българи представлявали предмонголско тюркско и фино-угорско население. Така потомците на волжките българи и кипчакските ханове станали основните жители на Казанското ханство.
В началото на XV в. Иван III освобождава от монголите улуските българи, които след това стават московски протекторат. Влиятелната Московска държава самостоятелно назначава ханове – татарски аристократи, които ѝ допадат.
През 1518 г. Москва поставя на престола касимовския хан Шах-Али. Тъй като е покръстен, той не се харесва на казанските българи, които го свалят през 1521 г. и поставят на престола хан от кримските гереи.
Именно тогава кримските татари започват да наричат българите казански татари, а чувашите – планински татари. Засилването на турското влияние чрез протежетата на Кримското ханство довежда до конфронтация с Московската държава. През 1552 г. Иван IV успява да си върне Казан и титлата на дядо си Иван III „княз на България“.
До XIX в. местните жители предпочитат да се наричат „булгари“ (българи), „казани“ (казани) или „мосюлмани“ (мюсюлмани). Още през XX в. думата „татари“ е окончателно фиксирана за наименованието на този народ.
Сибирски татари
През XIII в. Златната орда включва мястото на пребиваване на сибирските татари. През XIV в. е образувано Тюменското ханство със столица Чимги-Тура (днешен Тюмен).
В края на XV-XVI в., откъсвайки се от Златната орда, на територията на сибирските покрайнини възниква Сибирското ханство. Днес руините на неговата столица Искер се намират близо до Тоболск. Въпреки че владетелите му управлявали самостоятелно, те били формално подчинени на узбекските ханове.
Сибирското ханство е било обитавано от местни тюркски племена, свързани с половците, които руснаците наричат сибирски татари. В края на XVI в. Сибирското ханство е присъединено към руската държава.