Народната асоциация – Златна зора ( син: Златна зора или A.A. ) е гръцка неонацистка политическа партия , характеризирана като престъпна организация от гръцката съдебна система .
Основана е през 1980 г. от Николаос Михалолиакос като организация с нацистка идеология , ориентирана към издаването на едноименно списание. Развива дейността си в началото на 90-те години, период на напрежение по македонския въпрос . Оттогава се съобщава за десетки насилствени атаки от организацията срещу имигранти и гърци . През 1998 г. обвинения за подобно нападение бяха повдигнати срещу неговия заместник-лидер „Периандро“ Антонис Андруцопулос , който беше издирван от седем години. А.А. създава сродни организации като Синята армия в областта на феновете на националния отбор по футбол и партията Патриотичен алианс . След реакцията за планиране на „фестивал на омразата“ през 2005 г. Андруцопулос се предаде доброволно и беше осъден, докато A.A. обяви, че спира действието си, което продължи чрез Патриотичния алианс. От 2007 г. отново започва независима дейност, като от 2009 г. се фокусира върху действия срещу имигранти в центъра на Атина . От 1994 г. участва в избори без успех, но по време на финансовата криза беше избран: през 2010 г. Михалолиакос беше избран за общински съветник на Атина , а от 2012 до 2019 г. AXA беше представена в гръцкия парламент , докато от 2014 до 2020 г. имаше избрани представители и приЕвропейски парламент .
От 90-те години на миналия век представителите на Златната зора престанаха да наричат нацизма и се самоопределят главно като „ националисти “.Въпреки това, организацията все още се смята за екстремистка неонацистка от журналисти , изследователи и политически анализатори и учени, цитирайки нейните символи, действия, исторически препратки и идеология. Това е персонална организация, с нейния основател, който се нарича „лидер“, постоянно в позицията на генерален секретар и йерархична структура.
Тя е обвинена в противоконституционни и насилствени действия, расистко насилие и убийствени действия от нейните членове .От 2003 г. до 2019 г. са издадени повече от 25 присъди за престъпни действия и атаки от членове и ръководители на Златна зора ,докато през септември 2013 г., след убийството на Павлос Фисас в Керацини , прокурорските разследвания идентифицират обвинението за образуване на престъпна организация .По нареждане на Апелативния съвет общо 69 лица бяха арестувани и предадени на съдпроцес през 2015 г.През октомври 2020 г. Тристранният апелативен наказателен съд единодушно осъди ръководството на Златна зора, бивши членове на парламента и няколко от нейните членове за присъединяване към престъпна организация или нейното ръководене, налагайки многогодишни присъди затвор по тях с решение, в което се посочва, че Златна зора е престъпна организация, действаща „под прикритието на политическа партия“.
1980-1987: Началото на организацията
През 1973 г. 16-годишният тогава Никос Михалолиакос , син на офицер от жандармерията , който е служил в батальоните за сигурност , се присъединява към неофашистката организация-партия на Костас Плеурис , „ 4 август “и по време на антидиктаторското въстание в Политехниката в Атина през ноември 1973 г. той беше член на група младежи от „4 август“, които неуспешно се опитаха да нахлуят в сградата на Политехниката, окупирана от студенти .През 1976 г., след възстановяването на демокрацията , обвинен в участие в линчуването на журналисти , отразяващи погребението на Евангелос Малиос , беше задържан два месеца в затворите Коридалос , където се среща с лидерите на диктатурата .По-късно той беше затворен за участието си в случая с тринадесетте бомбени атентата в Атина на четвъртата годишнина от Постколониалната революция , на 23 юли 1978 г.
След освобождаването си от затвора, през декември 1980 г., Михалолиакос, в сътрудничество с хора от националсоциалистическото пространство , започва издаването на списанието „ Златна зора “, което включва, наред с други, Хитлер , различни негови сътрудници и гръцки колумнисти . По същото време започва издаването на книги със същото съдържание.Вдъхновението за името идва от едноименния английски орден от 19-ти век , който според окултно мнение на служител на организацията е свързан с Хитлер.Подобно на други неофашистки организации в Европа , които искаха да избегнат намесата на властите по това време, A.A. първоначално е имало формата на идеологическа организация .През февруари 1983 г. Михалолиакос подава пред Върховния съд декларация за основаване на „политическо движение“, наречено „Laikos Syndesmos“, докато в текущия брой на списанието той заявява, че не се интересува от политика . [2] Опасявайки се от нови обвинения, през декември 1983 г. Михалолиакос спря дейността на организацията, а през април 1984 г. издаването на списанието, докато самият той, според един от основателите на A.A., избягаЮжна Африка . Връщайки се в Гърция ,през септември той беше назначен от Георгиос Пападопулос , президент на Младежта на Националния политически съюз , но той подаде оставка през януари поради силна опозиция в областта на крайната десница между пронационалните социалисти и не -националсоциалисти, и е заменен от Маки Воридис .
1987-1997: Активиране
През 1985 г. Михалолиакос се ориентира към независими действия заедно с малка група съмишленици. През 1987 г. издаването на списанието започва отново, когато е изготвен устав за вътрешно ползване на организацията.В началото на 90-те години Златна зора се възползва от националистическия подем , който последва македонския въпрос , като направи първата си публична изява в Атина на митинга на 10 декември 1992 г., когато въоръжена стачна група от 30 души с бухалки и щитове атакува ASOEE , заето от студенти и след това окупацията на къщата на Лела Карагиании на двама млади членове на лява организация. Полицията се оказа неефективна, а девет арестувани бяха освободени без доказателства . Медиите заклеймиха „появата на неонацисти „, а организацията пое отговорност за нападението срещу „организирани антинационални елементи“. През следващия месец AXA започва да издава седмичен вестник със същото име . През същата година бомба избухва в офисите на Златна зора, която се приписва на крайнолявата организация „Революционна народна борба“ .
Членовете на Златната зора се бият във войната в Босна на страната на сръбската армия . През март 1995 г. те сформираха „ Гръцката доброволческа гвардия “ (HEV), част, която беше интегрирана в редовната босненска сръбска армия, базирана във Власеница , от която преминаха 60 до 100 доброволци . Те са били част от „Дринския корпус“, който е отговорен за превземането и клането на Сребреница , и според доклад на холандски институт са присъствали на кланетата на цивилни, но самите те изрично отричат участието си във военни престъпления .
До средата на десетилетието тясно ядро от членове се формира около ръководството, състоящо се от кръг от около 100 души (предимно млади скинхедс ) в Атика и по-малки групи в провинцията . Създадена е и паравоенна структура под ръководството на заместник-лидера на организацията, пенсионирания офицер Янис Янопулос. [] От 1992 г. до 1997 г. са докладвани над 50 атаки от тях. [57] Типологията на тези атаки е обща за тези, извършени от черните ризи на Мусолини: светкавични набези от въоръжени мъже с цел осакатяване на жертвата (или жертвите) и изчезване на извършителите. След като инцидентите бяха докладвани, Златна зора обикновено отричаше участието си в тях, дори когато извършителите бяха нейни членове или ръководители, докато публикациите на организацията, като нейния вестник, съдържаха ясни увещания към своите членове и последователи да поемат подобни действия, насочени към “ господство на паважа“ срещу „национални и расови врагове“. Въпреки военните структури на организацията, Михалолиакос отговаря на възраженията на част от пресата, която към края на 90-те години характеризира Златна зора като „престъпна организация“, че не носи отговорност за действията на своите последователи и че никой от неговите членове някога са били осъждани.
С решението на Михалолиакос Златна зора участва в парламентарните избори през 1996 г. с централен лозунг „Гласувайте за нас, за да ги е страх“. Той получи 4487 гласа (0,07%), резултат, който не беше счетен за задоволителен и приписан от организацията на измама от страна на държавата и партиите. След този изборен провал е направен опит за телевизионно популяризиране на организацията. Телевизионното присъствие доведе до протести на феновете на организацията, че екшънът „на паважа“ затихва и до напускането на отбора под ръководството на Янопулос. За да се смекчи недоволството на базата, е създадена „фалангата“, паравоенна структура от 10-12 души под ръководството на новия заместник-лидер на организацията Антонис Андруцопулос , известен с прякора „Периандрос“.
1998-2009: Дело „Периандрос“ и подставени организации
През юни 1998 г. „фаланга“ от десет хризавгита, водена от „Периандрос“, извърши нападение срещу трима леви младежи. Един от тях, Димитрис Кусурис , позна Андруцопулос и след публичното обявяване на признанието седмичният вестник на организацията внезапно спря да излиза. По време на процеса на укриващия се Андруцопулос, списанията на организацията публикуваха неговите разкази и ACA го нарече „несправедливо преследван“ заради идеите му. Андруцопулос остава издирван в продължение на седем години, през които полицията бездейства или не използва доказателства, които има, за да го арестува.
На европейските избори през 1999 г. Златна зора си сътрудничи с First Line , формация на Constantinos Pleuris . Комбинацията получи 48 532 гласа (0,75%), отбелязвайки най-доброто представяне в районите на Атина , където живеят висши социални класи, в Солун и в префектурите Лакония , Пиерия и Флорина . Няколко дни по-късно обаче и въпреки процента, който се счита за „успешен“, Михалолиакос по повод представянето на Първия ред във вестник „Акрополис“, се дистанцира от схемата и след две седмици обяви, че Златна зора повече няма да участва в избори . С оглед на парламентарните избори от 2000 г. бяха направени приготовления за целите на сътрудничеството в областта на крайната десница и се очакваше Златна зора да си сътрудничи с Националния алианс на Григорис Михалопулос . В крайна сметка обаче той се въздържа от изборите , заклеймявайки онези, които не са участвали в т. нар. „битка на тротоара“.
В стремежа си да използва положителното предразположение на значителна част от младежите, А.А. създаде младежка организация Metopo Neolaias , която през 1998 г. започна да издава списание Antepithesis[ и като места на действие бяха избрани онези, „където младежта дава масово присъствие като музика и стадиони “. С цел да внедри неонацистки идеи сред феновете на гръцкия национален отбор по футбол , Златната зора създава нова организация , наречена Синята армия който беше клон на AXA, но се появи като независима
асоциация. В областта на музиката, AXA се опита да разпространи идеите си и да набере нови членове, като организира „Младежки фестивали“ и достигна до крайно дясната музикална сцена, известна като „White Power Music“, която съществува в Гърция от през 80-те години на миналия век и в който са активни много ръководители на AXA.
На местните избори през 2002 г. четирима членове на Златна зора бяха кандидати с комбинацията от Йоргос Карацаферис , лидер на LAOS , за Хиперпрефектура на Атина .
На 21 април 2004 г., годишнината от преврата от 1967 г. , беше обявено създаването на Патриотичен алианс от Златна зора от по-малки, идеологически свързани организации и личности от националистическото пространство . Патриотичният алианс имаше за цел да обедини про-националсоциалисти и про-ловци и се смяташе за наследник на Златната зора. Оглавява се от Димитрис Зафеиропулос, изпълнителен директор на фондовата борса. На европейските избори през юни 2004 г. Патриотичният алианс получи 10 618 гласа (0,17%).
През 2005 г. AXA обяви, че през септември в Гърция ще се проведе общоевропейски неофашистки фестивал „Вълна на омразата 2005“, което предизвика остри реакции от страна на политици и изявления на правителството, че събитието няма да бъде прието. На 13 септември, четири дни преди фестивалът да се проведе, Андруцопулос се предаде на властите и беше задържан под стража, твърдейки, че времето, когато е бил на бягство, е било във Венецуела . След предаването на Андруцопулос и от периода, когато е основан „ Патриотичният алианс “, споменаването му в публикациите на организацията спира. През ноември 2005 г. тридесет мъже с качулки атакувахаофиси на Златна зора с коктейли Молотов и камъни, някои от които откриха огън с пушки . След полицейски обиск в офисите са открити шест коктейла Молотов. През декември генералният секретар на Златна зора Никос Михалолиакос обяви прекратяването на автономните политически дейности на организацията и беше спряно разпространението на едноименния вестник, позовавайки се на укрепването на Патриотичният алианс като причина.Михалолиакос започва да пише статии за вестник „Eleftheros Kosmos“ и въпреки че Златна зора е представена като неактивна, вестникът й е възобновен през февруари 2006 г., докато Михалолиакос участва в събития в качеството си на генерален секретар на Златна зора.През януари 2007 г. А.А. оттегли подкрепата си за Патриотичния алианс, който прекрати дейността си.
Защитата на Андруцопулос по обвинението в опит за убийство беше предприета заедно с други от брата на лидера на Златна зора Такис Михалолиас, който се опита да изключи A.A. от делото През септември 2006 г. съдът осъди Андруцопулос за три обвинения в опит за убийство на 21 години затвор без замяна и без смекчаващи обстоятелства.В Апелативния съд присъдата на Андруцопулос беше намалена през 2009 г. на 12 години и той беше освободен малко след това.
2009-2012: Антиимигрантски действия в Атина
През 2007 г. Златна зора проведе своята 6-та конференция и прие лозунга „Срещу всички“, докато Михалолиакос обяви, че A.A. нямаше да участва в парламентарните избори през септември , но предложи те да станат „водачи на народния ни гняв“.През 2009 г. А.А. се установяват в района на Агиос Пантелеймон в Атина , където започват да се извършват нападения срещу имигранти , някои от които идентифицират хора, свързани със Златната зора, в резултат на което районът става необитаем за имигранти.Имаше членове на A.A. от други райони на Атина или близките градове, които често се представяха като „възмутени жители“ на квартала.Златна зора участва в европейските избори през 2009 г. , където получи 23 564 гласа (процент от 0,46%),докато в националните избори през 2009 г. получи 19 624 гласа (процент от 0,29%).
През март 2010 г. офисите на Златна зора в Атина бяха поразени от мощна бомбена атака, в резултат на която офисите и голяма част от етажа бяха напълно унищожени, както и нанесени материални щети на съседните сгради Терористичната организация „Conspiracy of the Cores of Fire“ пое отговорност за атаката .На изборите за самоуправление през същата година Златна зора получава процент от 5,29% в Община Атина и избира за общински съветник Никос Михалолиакос.
По повод извършено убийство през май 2011 г. А.А. организира многодневен погром срещу имигранти в центъра на Атина, по време на който се проведе марш с водещи служители на АА, в резултат на който бяха ранени десетки имигранти, а един, Абдул Манан от Бангладеш, загуби живота си .