31 юли 1903 година
Из дневника на Васил Чекаларов:
31 юли – Тиза – четвъртък
общ изглед от Косинец преди 1927 г.
През нощта настинах та не можах да се мръдна. На заранта и през целия ден лежах, понеже четите беха доста пръснати затова не можахме да предприемем нищо, особена мъчнотия срещнахме за храна, заръчахме в Косинец 400 хляба, а ни се изпратиха 200, останаха момчетата гладни.
Влашезираното с. Косинец днес
Из Поверително писмо № 670
с. Бъмбоки
На 31 юлий, двама сслени, Стефан Гичов и Петр Стефов, баща и син, на отиване в Клисура за лечение, били заклани под Клисура от башибозука.
с. Апоскеп
На 31 юлий войската убила в селото Кузо Цидов, 56 годишен, за да му вземе леската.
Проблемът с изхранването на населението винаги е стоял като проблем пред жителите на Костурско. Малкото обработваема земя, която има в Костурско, кара част от неговите жители да търсят препитанието си с гурбет извън пределите на родното село, кааза, вилает. Всяка от обособените области изпраща гурбетчиите си с определени дейности: от Корешчата и Нестрамско като строители; от Пополето, като млекопреработватели и градинари; от Костенарията като мелничари. Именно за това от този край е имало много гурбетчии както в пределите на Османската империя (включително и Египет), така и извън нея. Гурбетчии от Костурско има в Гърция, България, Сърбия, Румъния, дори и в Русия. Първите гурбетчии потеглили за Америка ще заминат след въстанието. Завръщането на част от тях още в края на 1902 г. до пролетта на 1903 г., за да вземат участие в готвеното въстание (като говорим за 1902 г. се има в предвид Горноджумайското и походът на полковник Анастас Янков до Костурско с цел да вдигне населението в околията ), допълнително натоварва бедното от към храни Костурско. Какъв е броят на завърналите се гурбетчии, не е ясен. Но като членове на „Кружока“ от Стара Загора (създаден около Коледа на 1901 г., като подразделение на ВМОРО, като членуващите в него се считат за членове на организацията в родните си села ) заминават за родните си села (предимно от Косинец и Смърдеш) 120 строители, за да вземат участие в „сватбата“. Лазар Киселинчев, описва групата гурбетчии, които се прибират по родните си места, пътуваща с влака, които са именно пак от Костурско.