Устово е квартал на гр. Смолян разположен в източната посока и се явява, като важен кръстопът, където се пресичат старите и действащи пътища за Пловдив, Ксанти, Гюмюрджина и други пътни отсечки. Това е предопределяло неговото стопанско – историческо значение. Отрано се развили абаджийството, златарството, калайджийството, кожухарството, медникарството, обущарството и др., оформяйки района в занаятчийско селище и оживен търговски център.
До 1934 г. селото носи старото си име Читак. През 1946-а Устово е провъзгласено за град, а от 1960 г. е квартал на обединения гр. Смолян. Традиционно се провеждат редица стопански изложения и станалия легендарен „Устовски панаир”…
Какво обаче означава и олицетворява името Устово?
Все още, някои от старите жители, знаят за произхода на името му. То идва от образуваното устие при сливането на реките Черна и Бяла. Именно тук, в недрата на Родопа, чрез течащата вода се разкрива символиката за дружелюбието на Родопчани. В този планински кът природата сама е подсказала, как чрез преливането на две начала в едно се получава единството. Нещо повече!
Реките Черна и Бяла, образуват устие, което определя началото и напомня, че:
***
„Съединението прави силата“.
***
Прочее, в османо–турските хроники и документи Устово се наричало Четак или Читак. Етимологично произхода е от турската дума четал (раздвоение, устие), а и самото място, където се събират Бяла и Черна река е известно, като „Четала“. Това е втората особеност, която с пълна мяра потвърждава първата и носи своето символично съвпадение или по-скоро добро знамение, което е:
Макар, че са много близо и с общ път, до 18 юни 1960 г., гр. Устово, с. Райково и гр. Смолян са отделни селища. Тогава – с образуването на Смолянски окръг – Устово и Райково се „вливат в устието“ на обединения Среднородопски град Смолян.
Знае се, за някои весели родопски обичаи, полезните придобивки да се обличат с хумор, понеже е известно, че Родопчани са задружни, усмихнати и приветливи хора. От тогава съществува шеговитата фраза:
***
„Всички пътища водят до Рим и минават от Смолян, през Устово с посока Райково“