Ибряма – Ибрахим( Иво Папазов)
„С нищо на света не бих заменил тръпката да свиря на сватба! В сватбата е истината. Тя е цял университет. Тя се равнява на 10 концерта.“
По време на Възродителният процес, когато е принуден да смени името си – е арестуван, защото свири популярна турска песен.
„Свирехме на сватба в Хасково, на второто денонощие домакинът помоли за това парче и ние от немай-къде го изпълнихме. На другата заран ни задържаха в милицията. Тогава тези мелодии бяха забранени. Явно докато другите са се веселили, някой е слухтял. Разминахме се с пращане в „Белене“, обаче ни лепнаха по една присъда за дребно хулиганство“, спомня си Ибряма.
Издадох първата си плоча с рушвет.
Екип Марица
Кларнетистът Иво Папазов става световноизвестен с виртуозността, с която превръща сватбарската музика в джаз феномен
Автор: Николай Чапански, автор и водещ фолклорни предавания по Радио Пловдив.
„И много, и малко са тези години за мен. Много музика създадох през тях, но имам за довършване много проекти и още музика да запиша. Готов е двойният ми албум, посветен на 45 г. от създаването на оркестър „Тракия“, каза навръх рождения си ден Ибряма.
Той е роден през 1952 г. в Кърджали, в семейство на потомствени музиканти – зурнаджии и кларнетисти. Започва да свири още от дете, заедно с баща си, натрупвайки голям опит по сватби из цяла Тракия, при което създава собствен репертоар и характерен стил на музициране. Учи за кратко в Строителния техникум в Кърджали, но напуска училище, за да работи като музикант.
Първия си оркестър сформира през 1974 година, след отбиване на военната си служба в „Строителни войски“ Пловдив, но става известен с оркестър „Тракия“, основан през 1978 година. През този период той придобива огромна известност сред публиката и множество последователи сред музикантите, поставяйки началото на едно от двете течения в кларнетното свирене в сватбарската музика.
По време на „възродителния процес“ през 80-те години е съден и пратен в трудов лагер заради произхода си. Забранявали са му да свири по сватби и дори да прави записи за „Балкантон“.
„Навремето да имаш издадена плоча беше голяма работа. Първите записи за плочата в София ги направих с рушвет. Отивах на запис с печено агне и два чувала фъстъци. Имахме големи почитатели в Христо Милево и Поповица, които ни носеха пълни багажници с фъстъци само и само да направим записи и да ни чуят по радиото“, казва Ибряма.
Той си спомня, че първите записи в Радио Пловдив прави благодарение на тамбуриста Игнат Куков и акордеониста Тодор Пращаков. Тогава едно от хората – „Илийково хоро“, го кръщават на милиционера Илия, който му бил голям почитател и го следвал навсякъде по сватби и войнишки изпращания. Хорото е записано през 1983 г. през нощта, по време за земетресение. Въпреки че студиото се разклатило, записът не е прекъснат и затова на лентата е записано – „Хоро по време на земетръс“.
В края на 80-те години Ибряма успява да подпише договор с британския лейбъл Hannibal Records, с който издава два албума със смесица от джаз, тракийска народна, циганска и турска музика. Първият му албум е озаглавен „Пътуването на Орфей“.
За международната музикална общественост го открива продуцентът Джо Бойд. Става международноизвестен с виртуозността, с която превръща сватбарската музика в джаз феномен. След промените в края на 1989 г. Ибряма свири по цял свят, в сътрудничество с най-добрите джазмени на няколко континента.