Антоанета Радославова, служител на „Музей на радиоисториката“, подчерта ролята на княза в полагането на основите на радиопредаванията в страната. . Обявено е, че Мехмет Рефик Ефенди, който е един от синовете на Абдулхамид, за който се казва, че е негов внук, е изиграл активна роля в създаването на първите радиопредаватели в страната.
Мехмет Рефик е учил във Виена и е работил в радиото
Радославова сподели следното:
„Въпреки че имаме малко информация за княз Мехмет Рефик, той играе значителна роля в полагането на техническата основа на Българското радио в началото на 30-те години на миналия век. По информация, която получихме от книгата на Валентин Димитров „История на Българското радио“, знаем от спомените на инженерите Асен Маринов и Стефан Рабов. Мехмет Рефик е син на Абдулхамид, последният османски султан.
Мехмет Рефик напуска Турция, след като Абдулхамид беше свален от трона. Мехмет Рефик, който е образован в Австрия, работи известно време за Радио Виена.
Мехмет Рефик Ефенди е поканен в София, за да създаде ПЪРВОТО РАДИО в България.
Асен Маринов, инженер, който оказва голямо влияние върху развитието на техническата инфраструктура на радиопредаванията в страната, обяснява, че Мехмет Рефик е поканен в София като аудио техник, но с обширна информация от Ви enna, той е втората радиостанция в България. Участвам в поставянето на РАДИОТО.
Трима души сред които Мехмет Рефик, инженер Георги Георгиев и Георги Христов правят втория предавател 150 вата с много по-голяма мощност и отразяване на радио България в края на 1930 г. и започват излъчване от честота 319 мет РС.
Година по-късно техническият екип начело с Мехмет Рефик разработва допълнително радиопредавателя и възстановява 400 вата мощност. На 24 май 1934 г. в „Добруца“ на периода в София е изграден още по-мощен радиопредавател. Георги Георгиев и Георги Христов от българския екип отдадоха голямо значение и стойност на информацията и мненията на турските си колеги.
Мехмет Рефик Ефенди има важна роля в историята на радиоизлъчването в България.
Ето защо днес можем да кажем, че Мехмет Рефик е в основата на радио работата в България и има голямо значение за полагането на техническата основа на радиопредаванията. Това е технически важна основа. Колкото и да говорим за новините и програмите по радиото днес, радио излъчването не би било възможно без предаватели.