Историческо откритие! На мястото, където са паркирани колите, е била сградата на българската организация „Охрана“ във Воден! „Охрана“ е общото название на въоръженото опълчение на българите в Егейска Македония, създадено по време на окупацията на Гърция през Втората световна война за защита от нападенията на гръцки колаборационистки паравоенни формирования и на части на комунистическата и националистическата гръцка съпротива.
Един от създателите му е бургаският жител Георги Саракинов, роден през 1887 година във воденското село Саракиново, тогава в Османската империя, днес в Гърция. Син е на лидера на Воденската българска община Гацо Саракинче и правнук на известния Ангел Гацо от българския род Саракинови, съосновател през 1814 г. на гръцката освободителна организация „Филики Етерия“.
В 1902 година завършва с първия випуск търговските курсове на Солунската българска мъжка гимназия. Между 1903 и 1905 година следва в висше търговско училище в Лайпциг. От 1905 до 1911 година работи като български учител в Солунската мъжка гимназия. Член е на Солунския околийски комитет на ВМОРО. След Младотурската революция в 1908 година е сред основателите на Съюза на българските конституционни клубове.
След Междусъюзническата война се установява в Бургас, където 25 години работи за американската компания „Стандарт ойл“. По време на Първата световна война моли Тодор Александров да бъде зачислен в Единадесета македонска дивизия. След войните за национално обединение, отново се установява в България, а по-късно работи в представителството в София на американската компания „Сакони Вакуум“.
През май 1941 година Георги Саракинов заедно с поручик Андон Калчев, бившият водач на македонските бежанци в Бургас Васил Стумбов, Спиро Василев и Тома Бакрачев основават Македонобългарския комитет в Лерин, Костур и Воден, който действа за присъединяването им към България. По-късно, Саракинов е изгонен, заради конфликт с германските окупационни власти.
Васил Стумбов е роден в костурското село Вишени, тогава в Османската империя, днес в Гърция. Брат му Анастас Стумбов е член на ВМОРО. Васил учи в Костурската българска прогимназия и влиза във ВМОРО. В 1913 година след Междусъюзническата война емигрира в Свободна България.
Става член на ВМРО в Бургас. Включва се и в работата на Македонския младежки съюз.
Стумбов е активист на македонската младежка културно-просветна организация „Пелистер“ в Бургас. В 1929 година е делегат на V конгрес на Македонския младежки съюз (15 – 17 декември) и е избран за подпредседател на конгреса. През ноември същата година е делегат и на VІІІ Редовен конгрес на Съюза на македонските емигрантски организации. На 14 април 1932 година срещу Стумбов е извършен опит за убийство от страна на протогеровисткото крило във ВМРО.
Стумбов съдейства на лидера на ВМРО Иван Михайлов и съпругата му Менча Кърничева да избягат в Турция, за което е арестуван, но е освободен по-късно от Бургаския съд, което е посрещнато с неодобрение от Югославия.
През миналата година, именувахме една нова улица в Бургас на името на Васил Стумбов.