Г-н Фаик, разкажете за себе си, за родната Ви връзка с Балчик. Помня Ви като един много старателен ученик, рецитатор на Христо Смирненски, служител в Община Балчик. Много добре владеете български, турски и английски език и свободно отговаряте на въпроси във ФБ на тези езици, въпреки че има превод. Дайте исторически сведения за мюфтийството като институция.
Най-напред, позволете ми да изкажа задоволството си от факта, че имам възможността да давам интервю на Вас и на вестник „Балчишки телеграф”, чрез който ще достигнем до жителите на моя роден край. Роден съм в Балчик, завърших средното си образование в село Оброчище, магистър съм по „История на България” от Великотърновския университет, а сега в Софийския университет готвя магистратура по „Икономика и финанси“.Бях най-младият избран общински съветник, само на 19 г., в периода 2007-2011 г., като в последствие служих в Общинската администрация на гр. Балчик.
От 2016 г. съм Главен секретар на Главното мюфтийство. То е създадено през 1911 г. с указ на Цар Фердинанд, обгрижва духовния и религиозния живот на мюсюлманската общност, както и ги представлява в страната и в чужбина. Пряко отговарям и ръководя отделите „Международен“, „Връзки с обществеността и протокол“, „Административен“, „Архив на Мюсюлманското изповедание“ в Главно мюфтийство София. Изпълнявам функцията на говорител на Мюсюлманското изповедание и началник-кабинет на главния мюфтия д-р Мустафа Хаджи.
Женен съм пред Бога за мюсюлманка, моята любима съпруга Гюлесме. Няма как да не спомена и факта, че за мен беше огромна чест гражданският ми брак да бъде сключен лично от многоуважавания от мен г-н Николай Ангелов, кмет на Община Балчик. Имам две деца /момиче и момче Зейнеб и Осман/. Произхождам от религиозно семейство, по линия на баба ми. Тъстът ми също е духовна личност, който бе районен мюфтия дълги години в Плевен, сега е в Ловеч. С чувство за хумор отбелязвам, че ми е подчинен!
Кои са трите свещени месеци?
За нас, мюсюлманите – това е първият месец Реджеб, последван от Шабани последният,най –свещен, е Рамазан.
Има утвърдени вековни ислямски религиозни обреди и традиции, които ни карат да се замисляме и преосмислим мисията си на тази земя.
На стената си във ФБ публикувате снимка от молитвената вечер в централната Софийска джамия “Баня Баши” на 4 февруари 2022 г. и пишете на турски език: „Mübarek üç ayların habercisi Regaip Kandilimiz kutlu olsun. Yüce Allah’ım bizleri affedilmiş bir şekilde Ramazan Bayramına eriştirsin.”
Моля да го преведете.
„Честит Регаип Кандил, предизвестителят на благословените три свещени месеца. Нека Всемогъщият Аллах ни помогне да стигнем опростени до Рамазан байрам.”
Сега ли започва при Вас Великият пост?
Не, при нас е говеене. А сега, по желание, три дена в рамките на месеца, се говее. В началото един ден, в средата и в края на месеца. Иначе същественият месец е Рамазан, в който всички мюсюлмани по света говеят и се отдават с молитви на Господа.
Какви са обредите през трите свещени месеци. Кога са те в светския календар?
Отделя се повече време за Богослужение. Но най-вече се чете и тълкува Свещеният Коран.Отправят се молитви за покойните, иска се и прошка от родители, роднини, близки и съседи.В тези три свещени месеци има свещени нощи, които са много значими. Те са в месеца Реджеб Мирадж, времето, когато пратеникът Мохамед се възвисява в небесата и се среща с Всевишния Аллах, където получава повелия. А през месец Шабан енощта Бераат. Тогава във Вечната книга се записва бъдещето ни. Дали ще сме живи или не, както и всичко, свързано с бъдещето ни през следващата година.През месец Рамазан е нощта Кадир, когато е низпослан(свален) от АллахСвещеният Коран.
Споделете още какви са първите свещенодействия в годината?
Мюсюлманите е необходимо да спазват религиозните обреди и повеля на Всевишния Аллах, което се изразява в петкоратния намаз (молитва). Но за съжаление, религията в съвремието ни е нещо абстрактно. Обръщаме се към нашия Създател само, когато сме в беда. А не трябва така да бъде, аз като един млад човек, призовавам всички хора, независимо от техните религиозни убеждения, да бъдат по-смирени и отдадени на Бога, тъй като нашият вечен живот ще е в отвъдния свят, който се споменава във всички Аврамови религии: Юдаизъм, Християнство и Исляма. Животът е доста кратък, за да трупаме безброй богатства и да си създаваме врагове. Смятам, че сегашната здравна криза от пандемията Корона вирус 19 трябва да ни е внушила това верую.
Месец Рамазан съвпада ли с някой календарен месец?
Месеците в ислямския календар са плаващи. Те са по лунния календар.Всяка година с 10 дена и на 25 години горе-долу с 11 дена месеците се изтеглят напред.И това е добре, тъй като във всички дни на годината, ако един човек има средно живот от 80 години, се среща три пъти с Рамазан в един и същ месец.Например аз помня Рамазан в месец Януари. Бях много малък. Ето, сега лека-полека се изтегля, пак към зимата. Тази година месец Рамазан ще бъде в началото на април.
Вижда ми се сложно, защото ми е непознато. Затова искам да разясним на читателите, независимо каква религия изповядват, свещените мюсюлмански правила, действия и празници.
Знам, че имате доста читатели мюсюлмани и интелигентни от други вероизповедания, както и атеисти. Всички те искат да имат познания за същността на вярата у различните хора. Ние, мюсюлманите, вярваме, че Ислямът е последната, изпратена религия от Бога, за човечеството. При нас празниците не са свързани със забавления. В ислямската религия алкохолът и свинското месо са забранени, но както споменах и преди това, населението ни като цяло не е религиозно и за това не се спазват тези повели. Иначе действията на един мюсюлманин(ка) трябва да са регулирани на базата на Свещения Коран, както и преданията на Пратеника Мохамед.
Говорите за говеене. Това е дума, която използват и старите християнски преселници от Северна Добруджа, дошли в Балчик. Не е ли това еднаквост в религиите?
Българските земи са населявани през вековете от различни народи. Да, естествено, всички монотеистични или така наречените „Авраамови религии” са базирани на единобожието. Има голямо сходство между тях. Ако приемем свещените книги като Конституция, може да отсъдим, че основните религиозни принципи са запазени с някои различия и допълнения, но в по-голямата си част са идентични. В България, от векове наред, мюсюлманите съжителстват с християните и други религиозни общности, което е разбираемо за този интерес.В етно-културен аспект, в традициите, както и в обичаите, неизбежно сме повлияни един от друг. Тук е необходимо да отбележа, че мирното съжителство на религиите е предпоставка за трайно разбирателство между хората, това е единственият път за нашето всеобщо бъдеще. Всички сме деца на Адам и Ева (Адем и Хавва) и сме пътници в този временен свят. Споделяме един и същ небосвод. Различията ни трябва да са в нашето културно богатство. На фона на религиозните размирици в световен мащаб, България е пример, не само за Европа, но и за целия свят, как отделните етноси съжителстват векове наред, мирно и почтено.
Интервю: Маруся КОСТОВА
Четете на страница 4/ брой 6, 2022 г. http://www.balchiktelegraph.com/wp-content/uploads/2022/02/бр.6-стр.4.pdf