Образованието в Одрин през 1906г
* Заглавието на важния доклад на консул Константинос Димарас
* Гръцките училища,разсадници на националната мъдрост и високо ниво на образование
Пише Пантелис Стеф. Атанасиадис
Сериозно разклащане на моето здраве ме отдалечи от настоящия ми уебсайт. Последната лична публикация, която направих, беше на 5 декември 2021 г. Благодаря Боже, най-накрая всичко е добре . От днес се връщам към усилията си да разкривам все повече и повече непознати аспекти от съвременната история на Тракия.
Пантелис Атанасиадис
Образованието и неговите известни училища остават и днес най-голямото историческо предимство на Одрин в периода на борбата. Наследството на образованието на този град е видяно през периода на тракийската и македонската борба, но и през периода на освобождението.
В периода на тракийската и македонската борба, когато елинизмът е под терора на българския национализъм, одринските училища стоплят националното съзнание на децата. По-късно, когато Тракия е освободена, във всички села се създават гръцки училища. Осигуряването с учители предимно от училищата от малките тракийски градове и села, поради липса на кадри, е извършено с възпитаници на училищата в Одрин, тъй като е преценено, че имат отлично образователно ниво и са достойни да поемат образованието на гръцките деца.
Днес, наред с други източници, можем да видим какво е било положението в училищата в Одрин, от доклад, представен до Комитета за подкрепа на гръцката църква и образование от гръцкия консул в Одрин Константинос Димарас. Докладът, който се намира във важния Исторически архив на Министерството на външните работи, е с дата 23 юни 1906 г. Тоест, Димарас го е подготвил, като вземе предвид годишните изпити на училищата, в които обикновено е посещавал, но след като е изучавал подобен доклад на училището в Одрин от Александру Зуметику.
* Подписът на консул Константинос
Резултатите от извършената през тази година работа според Димарас:
„Имаше като цяло неприятна, минимална част от учениците от предимно гимназиалните класове, които се оказаха непроверени по време на изпитите и поради това бяха оценени като недостойни за повишение. По-голямата част от отхвърлените са в предучилищна паралелка и това се дължи на липсата на обучение на повечето ученици от външните общности. Трябва да призная, че всички учители в гимназията работеха съвестно и пренебрегваха средата, за да подготвят най-съвършените ученици”.
Димарас в доклада си уверява , че доколкото позволявали другите му задължения, той наблюдава провеждането на учебните занятия в различните паралелки, а не само по време на годишните изпити и подчертава, че учителите в града и покрайнините са усърдни и усърдно използват най- новите методи на преподаване.
* Тази снимка идва от Политическата история на съвременна Гърция, том 3, от Спирос Маркезинис. На него е изобразена гръцката делегация на Лондонската конференция през декември 1912 г. Отляво надясно седят Георгиос Проток, Стефанос Скулудис, П. Даглис. Ник Стоидис . Политис, П. Метаксас, дипломат, И. Метаксас, И. Карацас, К. Димарас и И. Папас.
Докладът на Димарас споменава двама учители Петрос и Скалисианос, които преподават гръцки език в два класа на гимназията. Съвестно работел и професорът по физика и математика Цацопулос. Особено през тази година той мисли да напусне Одрин и да отиде в Париж, за да усъвършенства обучението си. В случай, че има пропуск, Зуметикос обмисляше да предложи за свой заместник бившия учител в гимназията в Монастири, който през 1906 г. преподаваше в училищата Нука в Солун, Пант. Нака. Много успешно преподават и Стефанидис, професор по религиознание, и Швари, учител по френски език.
* Гръцката гимназия в Одрин
Друга констатация е, че в гимназията в Одрин същата година не се е изучавал предметът по гимнастика. Нямаше и обществена гимнастическа зала или спортен клуб. Съответна дискусия се проведе с митрополит Кирил (според Димитриадис), който отговори стереотипно, че гръцката общност няма финансова възможност да наеме треньор.
Общината през 1906 г., както анализира Димарас, е получила от таксите за обучение на студентите само около 230 османски лири, но има приходи и от другото си имущество, както и лихви от дарението на професор Хр. Пападопулу. Освен това е имала доходи от фабриката за свещи.Учат през 1906 г. в гимназията 150 ученици от Одрин, а на изпитите са явили 140.
Ситуацията в училището но както изглежда и в останалите училища на Одрин и околностите, беше овладяна, за да няма отклонения.
* Александрос Зуметикос
Според Димарас самият Зуметикос „поддържа в гимназията добро и умерено поведение ,както и строгост с което предизвиква не само братска симпатия сред всички учители, но и дисциплина сред учениците, През учебната година не е настъпил инцидент.в гимназията и в съществуващите интернати на Общността“.
* Известното женско училище Zappeion
Място на патриотизъм и национална мисъл
Одринските училища в критичния период на македонската и тракийската борба са места на патриотизъм и огнища на национален характер.
Константинос Димарас в своя доклад отбелязва:
„По-специално наблягам на събуждането на живия национален ум, защото в гимназиите, като в Одрин, работата на учителите, , не трябва да се ограничава само до преподаването на букви, а трябва да се простира още по-ярко до развитието на нацията и на младите хора, които както тук, така и в провинцията се нуждаят от голяма подкрепа, така че напускащите гимназията и заселниците, които стават постоянни или стават учители, да служат като ценни национални агенти”.
Това беше възприятието тогава, защото всички очакваха освобождението да дойде.
* Училището на Кигики функционира и днес като училище. Снимка Дим. Кейгма през 2012 г.
Работата на други училища
Резултатите бяха добри в Централното градско училище със 129 деца и 114 присъствали на изпитите и в неговия отдел в квартал Агиос Николаос със 150 деца. На изпитите се явиха 141 ученици . Директор беше учител Дукидис.
Добри резултати постигна и прочутото девическо училище Запейон в Одрин. Бяха присъствали 343 ученици и 327 се явиха на изпитите.
„Тази фондация беше добър администратор тази година, както бившия директор на Девическото училище Мансура и г-н Вогацос. Всички тук са толкова доволни от работата си, колкото и от учителите, които преподават. Отдавам особено значение на доброто функциониране на това училище, не само защото учениците, които посещават, ще удвоят бъдещите гръцки деца, но и защото то служи като училище за учители в Тракия”.
Оттогава е определена ролята на известната Одринска девическа школа на Zappeion. Учителска развъдник в Тракия…
* Одрин 1902: Училищно тържество
Дотогава детските градини във всички предградия, училището Родоканакейос в Йълдъръм, както и училищата за момчета и момичета и крайградското училище Кум Махале завършиха изпитите си в крайградските училища. 93 ученици са посещавали училище Родоканакейо и 79 са се явили на изпити. 145 ученици са се записали в мъжкото училище Йълдъръм, 137 са издържали изпитите. 131 ученици са посещавали девическото училище. Присъстваха на изпитите 112. 45 ученици посещаваха училището в Кум Махале и издържаха изпита 38. Изпитите на училищата в предградията Кигики, Кирис Хане и Карагац и те преминаха успешно.
„Бях много доволен от всичко, от преподаването, от способностите и от поведението на учителите. Разбира се, не базирам добрите си впечатления само от изпитите, позволете ми да ги посещавам много често, но и от честите си посещения в училищата в града и покрайнините, по време на курсовете, защото това е една от най-важните и национални услуги които може да се предложи „Работата на консула е негов постоянен надзор върху всичко, свързано с образованието и това е под неговата консулска юрисдикция“, отбеляза Димарас.
* Гръцкото девическо училище
Въпреки впечатляващите постижения в областта на образованието, имаше проблеми, които трябваше да бъдат подобрени, тъй като образованието на християнските деца беше оставено на филогенията на гърците. И всички знаем действията на гръцките сдружения в Константинопол, които по същество са функционирали от 19 век като истинско министерство на образованието на елинизма.
Константинос Димарас в своя важен доклад посочва, че за съжаление за образованието местните митрополити и управите на училищата „полагат малко грижи“. Той също така отбеляза, че въпреки усърдието на учителите, образователната система изостава поради липсата на учители владеещи съвременни педагогически методи, поради несъразмерния брой деца и поради ранното прекъсване на часовете, защото децата помагат на семействата си в земеделската работа .
Въпреки тези проблеми, Одринското образование беше белият фар на елинизма и пламъкът, който запали
отговори на националните очаквания на новите гърци.
Струва си да се отбележи, че Димарас, служейки в Одрин като консул на Гърция, полага настойчиви и системни усилия за оживяване на елинизма в Тракия, насърчавайки, наред с други неща, изучаването и употребата на гръцки език, стимулирайки националното мислене.