• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home Македония

ГРЪЦКОТО ОБРАЗОВАНИЕ В ОДРИН ПРЕЗ 1906 Г ГРЪЦКИ АРХИВИ

admin by admin
декември 18, 2021
in Македония
0
ГРЪЦКОТО ОБРАЗОВАНИЕ В ОДРИН ПРЕЗ 1906 Г  ГРЪЦКИ АРХИВИ
0
SHARES
104
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter

Образованието  в Одрин през 1906г

* Заглавието на важния доклад на консул Константинос Димарас

* Гръцките училища,разсадници на националната мъдрост и  високо ниво на образование

Пише Пантелис Стеф. Атанасиадис

Сериозно разклащане  на моето здраве ме отдалечи от настоящия ми уебсайт. Последната лична публикация, която направих, беше на 5 декември 2021 г. Благодаря  Боже, най-накрая  всичко е добре . От днес се връщам към усилията си да разкривам все повече и повече непознати аспекти от съвременната история на Тракия.

Пантелис Атанасиадис

Образованието и неговите известни училища остават и днес най-голямото историческо предимство на Одрин в периода на борбата. Наследството на образованието на този град е видяно през периода на тракийската и македонската борба, но и през периода на освобождението.

В периода на тракийската и македонската борба, когато елинизмът е под терора на българския национализъм, одринските училища стоплят националното съзнание на децата. По-късно, когато Тракия е освободена, във всички села се създават гръцки училища. Осигуряването с учители предимно от училищата от малките тракийски градове и села, поради липса на кадри, е извършено с възпитаници на училищата в Одрин, тъй като е преценено, че имат отлично образователно ниво и са достойни да поемат образованието на гръцките деца.

Днес, наред с други източници, можем да видим какво е било положението  в училищата в Одрин, от доклад, представен до Комитета за подкрепа на гръцката църква и образование от  гръцкия консул в Одрин Константинос Димарас. Докладът, който се намира във важния Исторически архив на Министерството на външните работи, е с дата 23 юни 1906 г. Тоест, Димарас го е подготвил, като вземе предвид годишните изпити на училищата, в които обикновено е посещавал, но след като е изучавал подобен доклад на училището в  Одрин  от Александру Зуметику.

* Подписът на консул Константинос
Резултатите от извършената през тази година работа според Димарас:

„Имаше като цяло неприятна, минимална  част от  учениците от предимно гимназиалните класове, които се оказаха непроверени по време на изпитите и поради това бяха оценени като недостойни за повишение. По-голямата част от отхвърлените са в предучилищна паралелка и това се дължи на липсата на обучение на повечето ученици от външните общности. Трябва да призная, че всички учители в гимназията работеха съвестно и пренебрегваха средата, за да подготвят най-съвършените ученици”.

Димарас в доклада си уверява , че доколкото позволявали другите му задължения, той наблюдава провеждането на учебните занятия в различните паралелки, а не само по време на годишните изпити и подчертава, че учителите в града и покрайнините са усърдни и усърдно  използват  най- новите методи на  преподаване.

* Тази снимка идва от Политическата история на съвременна Гърция, том 3, от Спирос Маркезинис. На него е изобразена гръцката делегация на Лондонската конференция през декември 1912 г. Отляво надясно седят Георгиос  Проток, Стефанос Скулудис, П. Даглис. Ник Стоидис . Политис, П. Метаксас, дипломат, И. Метаксас, И. Карацас, К. Димарас и И. Папас.

Докладът на Димарас споменава двама учители Петрос и Скалисианос, които преподават гръцки език в два класа на гимназията. Съвестно работел  и професорът по физика и математика Цацопулос. Особено през тази година той  мисли да напусне Одрин и да отиде в Париж, за да усъвършенства обучението си. В случай, че има пропуск, Зуметикос обмисляше да предложи за свой заместник бившия учител в гимназията в Монастири, който през 1906 г. преподаваше в училищата Нука в Солун, Пант. Нака. Много успешно преподават и Стефанидис, професор по религиознание, и Швари, учител по френски език.


* Гръцката гимназия в Одрин
Друга констатация е, че в гимназията в Одрин същата година не се е изучавал предметът по гимнастика. Нямаше и обществена гимнастическа зала  или спортен  клуб. Съответна дискусия се проведе с митрополит Кирил (според Димитриадис), който отговори стереотипно, че гръцката общност няма финансова възможност да наеме треньор.

Общината през 1906 г., както анализира Димарас, е получила от таксите за обучение на студентите само около 230 османски лири, но има приходи и от другото си имущество, както и лихви от дарението на професор Хр. Пападопулу. Освен това е имала доходи от фабриката за свещи.Учат през 1906 г. в гимназията 150 ученици от Одрин, а на изпитите са явили 140.

Ситуацията в училището но както изглежда и в останалите училища на Одрин и околностите, беше овладяна, за да няма отклонения.


* Александрос Зуметикос
Според Димарас самият Зуметикос „поддържа в гимназията  добро и умерено поведение ,както и строгост с което предизвиква  не само братска симпатия сред всички учители, но и  дисциплина сред учениците, През учебната година не е настъпил  инцидент.в  гимназията и в съществуващите интернати на Общността“.

* Известното женско училище Zappeion

Място на  патриотизъм и национална мисъл

Одринските училища в критичния период на македонската и тракийската борба са места  на патриотизъм и огнища на  национален характер.

Константинос Димарас в своя доклад отбелязва:

„По-специално наблягам на събуждането  на живия национален ум, защото в гимназиите, като в Одрин, работата на учителите, , не трябва да се ограничава само до преподаването на букви, а трябва да се простира още по-ярко до развитието на нацията и на младите хора, които както тук, така и в провинцията се нуждаят от голяма подкрепа, така че напускащите гимназията и заселниците, които стават постоянни или стават учители, да служат като ценни национални агенти”.

Това беше възприятието тогава, защото всички очакваха освобождението да дойде.

* Училището на Кигики функционира и днес като училище. Снимка Дим. Кейгма през 2012 г.

Работата на други училища

Резултатите бяха добри в Централното градско училище със 129 деца и 114 присъствали на изпитите и в неговия отдел в квартал Агиос Николаос със 150 деца. На изпитите се явиха 141 ученици . Директор беше учител Дукидис.

Добри резултати постигна и прочутото девическо училище Запейон в Одрин. Бяха присъствали 343 ученици и 327 се явиха на изпитите.

„Тази фондация беше добър администратор  тази година, както бившия директор на Девическото училище Мансура и  г-н Вогацос. Всички тук са толкова доволни от работата си, колкото и от учителите,  които преподават. Отдавам особено значение на доброто функциониране на това училище, не само защото учениците, които посещават, ще удвоят бъдещите гръцки деца, но и защото то служи като училище за учители в Тракия”.

Оттогава е определена ролята на известната Одринска девическа школа на Zappeion. Учителска развъдник  в Тракия…


* Одрин 1902: Училищно тържество

Дотогава детските градини във всички предградия, училището Родоканакейос в Йълдъръм, както и училищата за момчета и момичета и крайградското училище Кум Махале завършиха изпитите си в крайградските училища. 93 ученици са посещавали училище Родоканакейо и 79 са се явили на изпити. 145 ученици са се записали в мъжкото училище Йълдъръм, 137 са издържали изпитите. 131 ученици са посещавали девическото училище. Присъстваха на изпитите 112. 45 ученици посещаваха училището в Кум Махале и издържаха изпита  38. Изпитите на училищата в предградията Кигики, Кирис Хане и Карагац и те преминаха успешно.

„Бях много доволен от всичко, от преподаването, от способностите и от поведението на учителите. Разбира се, не базирам добрите си впечатления само от изпитите, позволете ми да ги посещавам много често, но и от честите си посещения в училищата в града и покрайнините, по време на курсовете, защото това е една  от най-важните и национални услуги които  може да се предложи „Работата на консула е негов постоянен надзор върху всичко, свързано с образованието  и това е под неговата консулска юрисдикция“, отбеляза Димарас.

* Гръцкото девическо училище
Въпреки впечатляващите постижения в областта на образованието, имаше проблеми, които трябваше да бъдат подобрени, тъй като образованието на християнските деца беше оставено на филогенията на гърците. И всички знаем действията на гръцките сдружения в Константинопол, които по същество са функционирали от 19 век като истинско министерство на образованието на  елинизма.

Константинос Димарас в своя важен доклад посочва, че за съжаление за образованието местните митрополити и управите  на училищата „полагат малко грижи“. Той също така отбеляза, че въпреки усърдието на учителите, образователната система изостава поради липсата на учители владеещи съвременни  педагогически методи, поради несъразмерния брой деца и поради ранното прекъсване на часовете, защото децата помагат на семействата си в земеделската работа .

Въпреки тези проблеми, Одринското образование беше белият фар на елинизма и пламъкът, който запали

отговори на националните очаквания на новите  гърци.

Струва си да се отбележи, че Димарас, служейки в Одрин като консул на Гърция, полага настойчиви и системни усилия за оживяване на елинизма в  Тракия, насърчавайки, наред с други неща, изучаването и употребата на гръцки език, стимулирайки националното мислене.

 

ADVERTISEMENT
Previous Post

Не изпадайте в паника! Истината за човешката популация / Don’t Panic – The Truth about Population (2013) ДОК.ФИЛМИ /ВИДЕО/

Next Post

Андреас Цимас (Василис Самариниотис) (1909-1972) ГРЪЦКИ АРХИВИ

admin

admin

Next Post
Андреас Цимас (Василис Самариниотис) (1909-1972)  ГРЪЦКИ АРХИВИ

Андреас Цимас (Василис Самариниотис) (1909-1972) ГРЪЦКИ АРХИВИ

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

19
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

януари 7, 2023
145 години от Трънското (Шопското) въстание

145 години от Трънското (Шопското) въстание

декември 31, 2022

Последните публикации

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

На 7 януари 1775 г. е роден Вълчан войвода.

януари 7, 2023
145 години от Трънското (Шопското) въстание

145 години от Трънското (Шопското) въстание

декември 31, 2022
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

РИЦАРИ НА СЪВРЕМИЕТО – СВЕТЛОЗАР ЯНКОВ

януари 18, 2023
ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ  / ДЕНИС ХАКАРАР/

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЯ ОТ СИЛИСТРЕНСКИЯ КРАЙ / ДЕНИС ХАКАРАР/

януари 10, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist