ГРОБНИ И ПОМЕНАЛНИ ПАМЕТНИЦИ ОТ „ПЕРЕШЧЕПИНСКИ ТИП“
„Тази група включва находища, които се обединяват от няколко общи признака.
1. Представени са от гробове и поменални съоръжения, разположени в средното и долното течение на Днепър, главно източно от реката.
2. В състава им преобладават предмети, изработени предимно от благородни метали. Характерен елемент на украсата на някои предмети от епонимния паметник е т.нар. „разрошена“ палмета, а от украсата на предмети от Вознесенка, Келегей и Ясиново – палмети с топчести краища.
3. Липсват ремъчни украси от хералдически (мартиновски) тип. Употребата на злато и сребро издава присъствието на богата, високопоставена социална група, за което свидетелствуват и някои предмети, определяни като владетелски инсигнии.
Групата паметници е дотолкова хомогенна, че някои автори са склонни, след М.И.Артамонов, да ги обособят като самостоятелна „перешчепинска култура“, прибавяйки към нея и гробовете от групата Сивашовка. За подобна стъпка няма достатъчно основания. Това са две хронологически едновременни, но различни по характер паметници, поради което те трябва да се обединят само в „група“ или „кръг“. Оставени от номадско население, и двете са лишени от селища.“
Р. Рашев, 2005, 120.