КОМПЛЕКСЪТ ПРИ НОВОГРИГОРИЕВКА, ЗАПОРОЖСКА ОБЛАСТ
„В степта около селището, на десния бряг на р. Конка, се разполага погребално поле с надгробни могили, датиращи от бронзовата епоха до ХIV в. От тях две се отнасят към ранното средновековие.
Могила 17 (Гроб I). Представлява кръгла равна площадка с диаметър около 5,5 м., покрита с един ред камъни с изключение на централната част. Там именно са открити желязно стреме, желязна халка, глинен прешлен и няколко тънки златни пластинки-апликации. Под слоя от камъни са установени въглени, горели човешки и животински кости, железен връх от копие и две бронзови позлатени апликации. Въз основа на желязното стреме и на орнамента на позлатените апликации гробът може да се датира в VII в.
Могила 18 (Гроб II). Представлява кръгла каменна площадка, под която са открити въглени и горели човешки (?) кости. Липсва гробен инвентар. От площадката на запад се проследява редица от камъни, напомнящи т.н. мустаци при надгробни могили от раннотюркско време в Казахстан. Това е единственото основание паметникът да се отнесе към периода на Великото преселение. Липсата на втори симетричен „мустак“ може да се обясни с вероятността да не е бил забелязан при разкопките (както първоначално не е бил забелязан при могилата Три братя в Калмикия) или с по-рядката практика такъв изобщо да не е съществувал. Към тези два предатирани паметника от Новогригориевка някои автори отнасят и датират в VII в. и могила 23 (гроб VII), докато други с повече право, според нас, датират паметника в хунско време.“
Проф. Р. Рашев, 2005, 132.