Мегапроект на Русия. Магистрала М12 ще бъде удължена до Монголия
Страхотни новини идват от правителството. Въпреки че напоследък системните либерали затвърдиха позициите си и водят меко казано странна финансова политика, важни проекти у нас също се подготвят за реализация.
Политиката на вицепремиера Марат Хуснулин не ни радва. Всъщност Хуснулин прилага стратегията за агломерация на Кудрин, която предполага „затворяване“ на по-голямата част от населението на страната в няколко десетки агломерации. Останалата част от Русия изглежда е забравена.
Ние също имаме изключително негативно отношение към политиката на Хуснулин за масово изграждане на „човеци“ и внасянето на мигранти. На първо място, това е удар върху нашата демография, който трябва да бъде коригиран възможно най-скоро. Според оценките на демографите не ни остава много време – до около 2030 г. Ако нищо не се направи за 8 години, тогава демографският обрат няма да се случи при никакви обстоятелства.
Въпреки това, по отношение на изграждането на транспортна инфраструктура, Хуснулин работи ефективно. Отбелязваме обаче, че транспортната инфраструктура, например, трябва да наблюдава разширяването на BAM и Transsib И то от Министерството на транспорта. Но тъй като Виталий Савелиев разбира само от авиация у нас, Хуснулин трябва да поеме останалите проекти.
Схема на маршрута М-12
На среща, проведена на 27 октомври с Хуснулин, Министерството на транспорта получи указание да разработи планове за създаване на четирилентов транспортен коридор от Санкт Петербург до Новосибирск с достъп до Монголия.
Припомняме, че в края на 2019 г. беше пусната магистрала М11 Москва – Санкт Петербург. В момента е в разгара си строителството на магистрала М12 Москва-Казан, която ще бъде разширена до Екатеринбург до 2024 г. Но по-нататък до настоящия момент нищо не се виждаше.
Честно казано, бяхме изненадани, когато президентът, в хода на посланието си до Федералното събрание, инструктира действително да започне изграждането на продължението на магистрала М12 до Екатеринбург. Тъй като трасето ще бъде платено, нямаше голям смисъл да се строи никъде.
Тя не можеше да „прихваща” транзитни потоци от Китай през Казахстан. За камионите е по-лесно да минат или през Уфа, или през Оренбург, без да правят отбивка до Екатеринбург. Сега обаче всичко си дойде на мястото.
От Екатеринбург трасето ще отиде до Омск и по-нататък до Новосибирск. След това ще слезе през Барнаул и Бийск към Монголия. Но след това отива транзитно директно до самия Пекин.
Идеята е много интересна. От Екатеринбург трябва да бъдат построени 2100-2400 километра. Като цяло в момента се строи не много повече от Москва – Казан – Екатеринбург.
Така Русия напълно ще прихване транзитните китайски автомобилни потоци. И минавайки през нашата територия, камионите ще плащат.
Не бихме нарекли този проект твърде амбициозен. Мегапроект – да. Амбициозен – не, тъй като изграждането на 2000 километра четирилентов път за 6 години (2024-2030) не е толкова трудна задача.
Но в цялата тази история е интересен още един факт. Монголия се превръща във важна транзитна артерия. Тук можете да си припомните проекта Силата на Сибир-2, а сега към него е добавен транзитен маршрут.
Що се отнася до Казахстан, решението да се заобиколи тази страна (макар и приятелска) е абсолютно оправдано. С изграждането на магистрала до Монголия Русия получава около 3000 километра, за които ще плащат китайски камиони. Така че щяха да оставят тези пари в Казахстан.