Една от най-големите танкови битки през 1941 г. Забравени битки при Брянск
През август 1941 г., с Директива № 34, Хитлер разгръща 2-ра танкова група на Гудериан на юг, за да обгради Югозападния фронт. Виждайки нарастващата заплаха, съветското командване нанася контраудар, за да спре противника и по време на тази операция се провежда една от най-големите предстоящи танкови битки от началото на Великата отечествена война. И така, на 30 август 1941 г. Червената армия започва настъпателната операция в направление Рославл-Новозибков. На този ден близо до Трубчевск съветските танкови части атакуваха немски с численност от около 300 танка. Танковете от 108-а танкова дивизия първи влизат в контакт с противника, настъпвайки от посока Ореховски, и атакуваха части на 46-та МК на противника.
Една от най-големите танкови битки през 1941 г. Забравени битки при Брянск
В битката влиза и 141-ва танкова бригада, разтоварена от ешелоните предния ден. Общо съветските танкови екипажи могат да противопоставят 200 танка на германците. Освен това те влязоха в битката на части, както често се случваше в началото на войната, защото всяка минута беше ценна. 108-ма води тежки битки, нанасяйки значителни щети на противника, но до 4 септември беше обкръжена и без да губи време, съветските танкове тръгнаха на пробив . По време на тези битки са загубени 53 танка, 30 оръдия и петстотин души жива сила. Само 17 автомобила останали в експлоатация. Танковата бригада, която влезе в контакт , се бори до 9 септември и всъщност спаси 3-та армия от неизбежно поражение.
Една от най-големите танкови битки през 1941 г. Забравени битки при Брянск
Целта на операцията обаче не беше постигната. Въпреки че Гудериан загуби време, той успя да покрие Киев. На свой ред нашите войски съобщават за 110 унищожени немски танка. И не бих бил скептичен към тази цифра, тъй като дори Халдер пише в дневника си за големи загуби на оборудване в тази посока. Положението с танковете от 2-ра танкова група: 3-та ТД – бойни танкове – 20 процента, нуждаещи се от ремонт и невъзстановими загуби – 80 процента; 4-та ТД – боеспособни танкове – 20 процента, нужда от ремонт и невъзстановими загуби – 71 процента; 17-а ТД – боеспособни танкове – 29 процента, нуждаещи се от ремонт и невъзстановими загуби – 79 процента; 18-а ТД – бойно готови танкове – 31 процента, нуждаят се от ремонт и невъзстановими загуби – 69 процента“
„А ето какво си спомни за това самият Гудериан.
„ТУК МОЖЕ БИ ЗА ПЪРВИ ПЪТ СЕ СБЛЪСКАХМЕ С ФАНАТИЧНА СЪПРОТИВА НА РУСНАЦИТЕ”.