Бежанци, стремящи се към Европа от територията на Беларус и от територията на Турция. Има ли разлика?
Хиляди хора спят на земята близо до границата с надеждата, че ще бъдат допуснати в Европа, където ги очаква по-добър живот. Да, само границите и времената са различни. В първия случай това е границата на Турция с Гърция. Във втория, беларуско-полски.
Сирийски бежанци на турско-гръцката граница
Когато гражданите на Сирия и Ирак научиха, че Ердоган няма да затвори границата с Гърция за бежанци, те започнаха да се стичат наблизо. Гърците обаче веднага я затворили, като дръпнали бодлива тел. Бежанците опънаха палатки и се опитаха да пробият. Те хвърляха камъни по гръцките граничари, които отговориха със сълзотворен газ. Не ни ли е позната картина? Вярно, това се случи преди 3 години.
Бежански лагер в Турция
Сега само в Турция има около 3,7 милиона сирийски бежанци. Това са предимно жени и деца. Те се държат в лагери, финансирани от Европейския съюз, когато той подписа споразумение с Турция през 2016 г. На Ердоган бяха обещани не само пари, но и членство в ЕС и безвизов режим за спиране на опитите на бежанците да влязат нелегално в Европа. Минаха няколко години и турците разбраха, че са отхвърлени. Те не дадоха нищо освен пари. Тогава Ердоган отвори границата с Гърция от своя страна.
Сега нека насочим вниманието си към Беларус. Каква е ситуацията на беларуско-полската граница?
В продължение на две седмици през ноември бежанците (има около 2 хиляди души) бяха в спонтанен горски лагер близо до границата, опитвайки се да проникнат на полска територия. Тези хора могат да бъдат разбрани, защото им беше обещано, че от територията на Беларус ще стигнат до Германия по хуманитарния коридор. Но го нямаше. Обстановката в горския лагер напомняше за събитията на турско-гръцката граница. Същата бодлива тел и сълзотворен газ или дори водни оръдия. Така възникна миграционната криза.
Когато стана доста студено и падна първият сняг, горският лагер беше празен. Бежанците напуснаха колибите си. Те са поставени в близък транспортно-логистичен център в близост до ГКПП Брузги.Това е голям склад тип хангар. Сега ще чакат там за пропуск за Германия.
След студената и влажна гора условията за живот със сигурност са по-добри. Нека хангарът да няма прозорци и да има само една входна врата, но на всички бяха раздадени матраци и спални чували. Можете, след като застанете на опашка, да отидете до цивилизована тоалетна и да се измиете. На бежанците се дават пластмасова чаша чай и бисквити за закуска и перлен ечемик за обяд. Наблизо има ремарке, където обменят валута и продават цигари с шаурма.
Бежанците най-накрая могат да презаредят своите смартфони
За бежанците се грижат доброволци, повечето от които са студенти по лингвистика и филология от Гродненския университет. Всеки ден до местонахождението на бежанците се доставят тонове хуманитарна помощ. Вече трета седмица са на беларуско-полската граница. Някои малки групи продължават да се опитват да преминат границата. Тези, които успеят, биват изпращани в Германия от местни поляци за пари.
Не се знае как ще се развие съдбата на блокираните в Беларус бежанци. Ситуацията със сирийските мигранти в Турция е външно подобна, само мащабът е различен.
Лукаш се надява, че миграционната криза ще помогне на Минск да установи контакти с Европейския съюз. Едва ли ще успее. Въпреки че имаше два телефонни разговора с Ангела Меркел. Досега не е възможно да се постигне съгласие по възникналия проблем.