Артилеристите стигаха до ръкопашни схватки. Забравен подвиг в Севастопол през 1942 г
Защитата на Севастопол се превърна в един от най-ярките подвизи на съветския народ. Градът издържа 255 дни под обсадата на врага, като се снабдява само по море. Освен това Севастопол издържа в по-голямата си част за сметка на артилерията. водеща добре насочен огън по противника. Не без мощна артилерийска подкрепа, германците и румънците също го щурмуват. И така, по Севастопол стреляха с оръдия с калибри 400-600 мм и дори 800 мм (Дора). Но градът оцеля благодарение на хората. И така, в тези битки се показаха защитниците на 115-та батарея в 4-ти сектор на отбраната на града. В края на 1941 г., по време на т. нар. втори щурм на града (немците го смятат за част от първия), избухват боеве за тази линия. Тук си струва да се отбележи, че самата батерия по това време имаше 100 mm и 130 mm оръдия, набързо монтирани от крайцера Chervona Ukraine. На подстъпите към него се водеха тежки битки.
В резултат на това едното оръдие е унищожено , другото е износено , но защитниците под командването на лейтенант Дуриков и военният комисар Симоненко Я.Ф. устоя на този удар и врагът направи дълга пауза в битките за града. Освен това съветските войски направиха десант в източната част на полуострова, освобождавайки Феодосия, а Манщайн вече не му беше до Севастопол, всъщност като целия Вермахт след съветските настъпления край Москва, Ростов и Тихвин. Междувременно се работи по нова батарея , на който е присвоен номер 704. Оръдията бяха преместени на ново място, с по-добър изглед, но на същото място беше оборудвана фалшива позиция. Близо до новата позиция все още имаше 2 бункера със 100 мм оръдия, а 704 всъщност стана 4-пушечен. Също така батерията има оръдие с калибър 180 мм, сглобено от различни части на оръдията, налични в училището за брегова отбрана. Германците вероятно дори не биха и мечтали да повторят това...
И така, на 7 юни 1942 г. германците започват решителния щурм на Севастопол, който е предшестван от 5-дневна артилерийска подготовка. В покрайнините на 115-та батарея се разпалват упорити битки. След мощни въздушни и артилерийски удари нацистите повече от веднъж опитват щурм към съветската батарея. Един от натоварените дни беше 10 юни. Противникът направи 7 опита за щурм, но всички бяха неуспешни. Червеноармейците унищожиха седем вражески танка, два от които бяха за сметка на изтребителя Ф.С. Коробко , който стреля от ПТР . Вярно е, че един танк все пак проби до позицията и унищожи оръдието в 11-ти ДОТ .
И до 12 юни 1942 г. последното 100 мм оръдие излязло от строя . В този момент връзката вече липсваше и не беше ясно какво да се прави. При това положение Лейтенант Дуриков заповядва да пробие през нощта при своите хора. В същото време защитниците на 11-ДОТ продължиха да се бият. Старши лейтенант И. К. Ханин остана за командир, а старши сержант Н. П. Алейников остана за комисар, като се продължи битката и да се държат позициите на батареята. Оцелелите младши лейтенант Н. В. Кустов и моряците от Червения флот Яшин, Горбунов, Белецки, Федоров, Шахтеров показаха изключителна смелост . Особено се отличиха Алейников и старшина Косов. За напускане без разрешението без заповед лейтенант Дуриков е осъден от трибунала на ВМН, като я замества за срок от 10 години.