Анатолий Лебед: основните подвизи на „руския Рамбо“ в Петдневната война
През август 2008 г. целият свят видя истинското лице на Михаил Саакашвили, който толкова се страхуваше от руската армия, че почти изяде вратовръзката си. Грузинският президент наистина имаше от какво да се страхува. Отрядът на легендарния парашутист Анатолий Лебед на път за Тбилиси накара грузинските военни буквално да се разпръснат.
— Предайте оръжията си и всичко ще бъде наред с вас!
До началото на войната на 08.08.08 вече имаше няколко „горещи точки“ зад раменете на офицера от специалните части на ВДВ Анатолий Лебед, по прякор „Руския Рамбо“. През 80-те години на миналия век той воюва в Афганистан, през 1990-те е доброволец за Косово, а в началото на 2000-те служи в Чечения. Там през 2003 г. Лебед загуби крака си, взривен от мина, но не само остана в редиците, но дори стана Герой на Русия. Това звание е присъдено на парашутиста през 2005 г. за феноменалната операция по унищожаването на лагера на джихадистите в района на Ведено. Под командването на Лебед главният патрул от четирима уби 80 терористи наведнъж. Като част от 45-ти отделен полк от специалните части на ВДВ, Анатолий Лебед е прехвърлен в Абхазия на 9 август, откъдето колоната му, пресичайки границата, се придвижва дълбоко в района на Самегрело-Горна Сванетия.
Както каза Лебед в интервю за сп. „Огоньок“, задачата на командосите е да откриват и неутрализират предните групи на противника, както и да събират разузнавателна информация. Разузнавачите трябваше да действат на свой собствен риск . Грузинската вносна техника за електронна война напълно прекъсна комуникацията им с щаба. Специални сили извършиха наземни нападения от Зугдиди до Сенаки, унищожавайки грузински бази, летища и като цяло цялата военна инфраструктура на републиката. Грузинците се оттеглиха предимно без съпротива, частите им бяха обзети от паника. В Сенаки разузнавачите на ВДВ унищожиха основната база на военновъздушните сили, унищожавайки вражеското летище. В близост до него колоната на Лебед, без нито един изстрел, залови живи 22 грузински войници от специалните части. Вероятно ярката история на Валери Юриев, един от лидерите на Съюза на руските парашутисти, принадлежи към този конкретен боен епизод:
„Толя скочи от бронетранспортьора, излезе, както казват нашите парашутисти,„ като хрътка, “ и смело каза: „Кой е старшият тук? При мен! Така че, предайте оръжията си и всичко ще бъде наред с вас.“
Това направиха грузинските специални части … ”Запасите от оръжия и боеприпаси, натрупани от грузинците, трябваше да бъдат унищожени за четири дни. Най-ценната плячка бяха няколко автомобила American Hammer, натъпкани с най-съвременно оборудване. Анатолий Лебед призна, че оборудването на армията на Саакашвили е по-добро от това на руснаците – те са разполагали с най-новите технологии и оръжия. В същото време обаче грузинците не бяха добре обучени от турски инструктори в тактиката: „Или са спестили от инструктори, или нещо друго“, каза Лебед. „Ако техните инструктори се интересуваха, щяхме да имаме повече трудности и проблеми. „За да доведе задачата до логичното й край“
На 14 август специалните части на Лебед нахлуват в пристанището Поти, основната база на грузинските военноморски сили. Както и на други места, след като научават за приближаването на парашутистите, грузинците просто избягаха. Въздушнодесантните войски взривиха и потопиха в плитки води лодката „Диоскурия“, флагмана на грузинския флот. На негов фон Анатолий Лебед дори беше сниман. Руснаците заловиха 15 лодки Sea Doo и пластмасови надуваеми лодки Black Shark като трофеи. След като приключи действията си в „абхазката“ посока, Лебед беше готов да отиде чак до Тбилиси. Колоната му се движеше към столицата на Грузия и за да спре „руския Рамбо“, командването трябваше да изпрати офицер с кола, който обясни на бойците, че политиците са сключили примирие. Очевидно това решение не беше лесно за Лебед. По-късно в интервю той цитира бившия президент Дмитрий Медведев, който казва, че „превантивните мерки са много важни, за да доведем задачата до логичният й край“. В същото време, като войник, Лебед се подчини на заповедта да се оттегли. За участието си в грузино-осетинската война Анатолий Лебед получава орден „Свети Георги“ IV степен. Подполковник от гвардията от специалните части на ВДВ от младостта си не се страхуваше от смъртта в битка, но животът му беше прекъснат „в цивилния живот“ – през 2012 г. легендарният парашутист загина при инцидент.
Източник: Анатолий Лебед: основните подвизи на „Руския Рамбо“ в Петдневната война – Руска седмица
© Russian Seven russian7.ru