Ладожка Прохоровка през септември 1941 г. Как се опитаха незабавно да пробият блокадата
През юли 1941 г. Хитлер, объркан от изоставането от плана Барбароса, решава да използва група армии Център за подкрепа на офанзивата в Украйна и близо до Ленинград. И това работи – германците пробиват линията на Луга и до 8 септември 1941 г., като превземат Шлиселбург, блокират Ленинград по суша. Струва си да си спомним и за финландската заплаха за града. И трябва да отдадем почит на командването, което почти веднага нанася удар, за да спре напредването германските войски. 54-та армия на маршал Кулик настъпва отвън ,а нанася удари отвътре Ленинградския фронт на Жуков. Всичко започва на 10 септември с настъпление в посока Синявино-Мга на 128-а 310-а и 286-а дивизии от вън.
Вярно е, че за това кратко време врагът има време бързо да се укрепи в нови позиции, а напредването на нашите войски е само на 3 километра, а по време на настъплението Липка и работническите селища са освободени 4,8,1,5 . На следващия ден германците, събрали юмрук от 12-та танкова и 21-ва пехотна дивизия, нанасят удар. И до 12 септември нацистите всъщност разрязват 54-та армия на две части и след това си поставят задачата да я обградят и унищожат. Но щабът на съветската армия успява да реагира и нанася контраатака. И така, 310-та дивизия настъпва от север, а 1-ва планинска стрелкова бригада от юг, подкрепена от брониран влак и 11 танка (3 kV и 8 t-34). Избухва упорита битка, по време на която германците започват прибързано отстъпление към Вороново, хвърляйки 22 танка.
Карта на 1-ва Синявинска операция през септември 1941г.
Но няма с какво да се развива офанзивата, няма резерви под ръка. А германците от своя страна укрепват тази посока. Следователно през следващите три дни нацистите вече настъпват с подкрепата на танкове, особено тежки битки се разгарят край село Липки, на подстъпите, към които противникът губи 15 бронирани машини. В резултат на това 54-та армия, затънала в битки, не може да започне настъпление към Шлиселбург, на което настоява Г.К. Жуков. Едва на 17 септември 1941 г. 54-та армия, следвайки инструкциите от Москва, атакува Мга (искам да отбележа, че по това време в допълнение към Ленинград е добавен и Киев, където германците затварят обкръжението). Невъзможно е да се постигнат резултати и след това на 20 септември 1941 г. финландците пресичат Свир, заплашвайки сериозно съветските войски. Сега част от силите трябваше да бъдат насочени точно в тази посока и то незабавно. Ленинградският фронт също участва в настъплението тези дни, при което, преминавайки през Нева, части на 115-та дивизия превземат Невския пятачок. На други места е невъзможно да се премине реката.
На 21 септември 1941 г., настъпвайки по жп линията, немците превземат Гайтолово, но не са имали съществен напредък. На 24 септември 1941 г. 54-та армия получава попълване под формата на 3-та и 4-та вече гвардейски дивизии и 16-та танкова бригада и преминава в настъпление, изтласквайки противника. Селищата Гайтолово и Гонтова Липки са завзети, но не е възможно да се разбие блокадата на Ленинград. Също тези дни Ленинградският фронт провежда десантни операции в Шлиселбург, които завършват с неуспех. В резултат на това Кулик бива отстранен, заменен с М. С. Хозин и битките придобиват опозиционен характер. Напред беше Вяземската катастрофа и вече не можеше да се разчита на ранното премахване на блокадата. Москва вече беше под заплахата от превземане.