САЩ имат проблеми в Африка. Етиопската армия премина в настъпление
Етиопски пейзаж от птичи поглед (Изображение от Кристоф Хьонигшмид от Pixabay)
Дълги години Етиопия беше основният партньор на Съединените щати в Източна Африка, но изглежда, че ерата на американското влияние върху тази африканска страна е безвъзвратно отминала.
През ноември миналата година избухна конфликт в етиопския регион Тигрей. Има две враждуващи страни: федералното правителство на Етиопия и NPLT (Народен фронт за освобождение на Тигрей), бившата управляваща партия в Етиопия. Лидерите на NPLT, отстранени от основните си постове в Етиопия през 2018 г., се опитаха да запазят поне родния си регион, което се превърна в криза в отношенията с Адис Абеба. За няколко месеца кризата ескалира в конфликт между етиопската армия и регионалната милиция на Тигрей.
В края на ноември етиопската армия превзе столицата на Тиграй, град Мекеле, лидерите на NPLT избягаха в планините. Изглежда, че мирът беше възстановен. Или в най-лошия случай примирие. Но това не се случи. Еритрея (от страната на Етиопия) и военните сили на етиопския регион Амхара (също на страната на правителството) се намесиха в конфликта. За кратко време Еритрея пое контрола над северната част на региона Тигрей, амхарските милиции – западната част от Тиграй. И през лятото „победените“ войски от Тиграй се прегрупираха, завзеха Мекеле и неочаквано навлязоха в съседните етиопски райони – Амхара и Афар. Конфронтацията продължи, като етиопската армия напусна Тигрей.
Сега нека проследим еволюцията на американско-етиопските отношения на фона на тези мащабни събития. През май Съединените щати неочаквано наложиха санкции срещу редица етиопски военнослужещи за техните действия в региона Тигрей (първият звънец за тревога). През юли висши етиопски служители казаха, че Съединените щати не трябва да бъдат нито посредник, нито наблюдател в преговорите на Етиопия с Египет за гигантския етиопски язовир на Нил. Те заявиха директно – етиопските проблеми не трябва да тревожат САЩ.
На 1 октомври Етиопия изгони седем служители на ООН за намеса във вътрешните работи на страната. На 28 октомври външният министър на Еритрея Салих директно обвини Съединените щати и Европейския съюз в подкрепа на NFOT. А на 21 ноември един от американските сенатори остро осъди действията на етиопските военновъздушни сили в района на Тигрей. Имаше и информация за подготовката на нови санкции срещу Етиопия.
Читателите може да се чудят: защо Съединените щати изведнъж започнаха да оказват натиск върху Етиопия, нейния африкански партньор?
Първо, Етиопия започна да пълни огромния язовир“ Ренесанс“ , който можеше да захранва цялата страна с електричество. Срещу язовира се противопоставиха Судан и Египет, които се опасяват, че пълненето на язовира ще доведе до проблеми с водата на тяхна територия. САЩ се опитаха да наложат своя проект за тристранно споразумение за язовир, но то беше отхвърлено от Етиопия.
Второ, Етиопия започна интензивно да развива отношения с Руската федерация и Китай. През юли Русия и Етиопия подписаха споразумение за военно сътрудничество, преди това да бъдат постигнати споразумения в областта на ядрената енергия. Етиопия изрази интерес към активното развитие на търговските и икономическите отношения с Русия . Също така, етиопските власти са подписали голям брой търговски споразумения с КНР. Китайските инвестиции в етиопската икономика нарастват с безпрецедентни темпове.
Разбира се, САЩ не могат да се примирят с факта, че Етиопия се измъква от тяхната „опека“ и се опитва да води независима политика. Ето защо те оказват натиск върху Адис Абеба, като същевременно допринасят за отслабването на Етиопия чрез вътрешен конфликт.
Само преди няколко дни американците се произнесоха отново, призовавайки Етиопия да се откаже от военното решение на конфликта в Тигрей. Етиопските самолети обаче вече са изпълнили бойни мисии срещу силите на NPLT в Мекела, а очевидци съобщават, че конвои от етиопски войници, бронирана техника и артилерия се насочват към Тиграй. Желанието на Етиопия да възстанови реда на своята земя се възприема от „отвъдморските партньори“ като заплаха, но изглежда, че вече престават да слушат американците дори в Африка.