ВОЛГА БЪЛГАРИЯ.
1 – Кой има полза да ни нарича „татари“?
!!! Врагове.
!!! Враговете на Русия.
!!!Врагове на Волжка България.
2 – ЗАЩО СКРИХА НАРОДА?
За да ударят чело в чело два народа
Защото – народ, който не знае миналото си, няма бъдеще!
И те учат децата на това от детството.
В уроците по история…
ЗА КАКВО?
АКО ВСИЧКО БЕШЕ РЕШЕНО?
Енциклопедичен речник на Брокхаус и Ефрон, публикуван в Санкт Петербург през 1907 г., където директно е написано: „ТАТАР КАТО ОТДЕЛЕН НАРОД НЯМА“.
И тогава той продължава, че терминът „татари“ е КОЛЕКТИВНО ИМЕ името на тюркските народи!
Част II.
Започва нов, Казански период на Волжка България. НЕ Казанското ханство – фрагмент от Златната орда, както ни учеха, а ТОЧНО Волжка България. БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ НЕ Е ПРЕКРАТЕНА! Българският народ, както е живял тук, продължава да живее. Руските хроники наричат тази държава БЪЛГАРСКО ЦАРСТВО, като по принцип не са познавали и не са използвали термина Казанско ханство. Летописците на всички други страни направиха същото. Например в Географските карти от онези години, съставени в ЕВРОПА, Казан и неговите земи са обозначени от ДЪРЖАВ А БЪЛГАРИЯ МАГНА, т.е. БЪЛГАРИЯ и не просто България, а Велика България.
А ето как Казан се характеризира с Документи от ТУРЦИЯ: „Казан… е столицата на българския вилает, красив и блажен град – един от ВЕЛИКИТЕ градове на ислямския свят”. Обърнете внимание, това е казано през 1550 г., две години преди завладяването му от Москва.
През 15 век Москва започва да обявява претенциите си към българските земи. Москва и Казан се състезаваха с различна степен на успех в продължение на около сто години. Известно е, че през 1487 г. московският княз Иван III успява да подчини Казан. Летописците пишат: „През лятото на юли 6995 г., на 9-ия ден на губернатора на същия велик княз … Москва“.
Забележителен факт: след подчинението на Казан, първото нещо, което Иван III взе, беше титлата КНЯЗ НА БЪЛГАРИЯ. Не татарски, а български. Всички руски владетели добавиха към заглавието си името на отредената земя. Например, имаше княз на Москва. Той взе Владимир и започна да се нарича княз на Москва и Владимир; взе Суздал – започна да се нарича княз на Москва, Владимир, Суздал. И той взе Казан – започна да се нарича САМО български!
Съвсем ясно е, че през 1487 г. на територията на съвременната република Татарстан НЯМА ТАТАРИ и НЯМА ДЪРЖАВА ТАТАР! Прави впечатление, че за последния руски владетел, император Николай II, пълната титла съдържа повече от 50 имена на земите, които той притежава.
И един от тях е ЦАР БЪЛГАРИН. И Петър I беше князът на България, и Екатерина II, и Иван Грозни, и всички останали царе и императори на Русия – ВСИЧКИ БЯХА БЪЛГАРСКИ ЦАРЕ.
***
Какво направи Иван III второто нещо след превземането на Казан? Във втория случай той лиши Казан от правото да бъде домакин на панаир. Той определи Макариевската слобода близо до Нижни Новгород като ново място за неГО. Оттогава всички приходи от панаира започнаха да се стичат в джоба му. Както виждате, Иван III е преследвал икономически интерес, завладявайки Казан, а не национален или религиозен. В резултат на това Москва започна да се засилва още по-бързо, а Казан започна да отслабва. След като Казан няколко пъти се освобождава от московската зависимост, през 1552 г. Иван IV превзема Казан, но ТОЙ НЕ ХАРЕСВА БЪЛГАРСКОТО ЦАРСТВО КАТО ЦАРСТВО!
По време на управлението на Петър I в Русия започва да се утвърждава ТРАДИЦИЯТА да се наричат всички мюсюлмански народи татари. Това се случи, защото западноевропейските учени, които Петър I покани в голям брой в създаваната от него Академия на науките, нарекоха ВСИЧКИ ИЗТОЧНИ ХОРА татари, Включително и руснаци. Когато обаче европейците започнаха да представляват науката за руската държава, те оставиха това име само за мюсюлманските народи. И това е разбираемо: те не искаха да се наричат татари. Но мюсюлманските народи на Русия никога не са се наричали татари.
Например, през 19 век големият руски историк Н. М. Карамзин в известния труд „История на руската държава“ той пише: „НИКОИ ОТ СЪШЩИТЕ НАРОДИ НА РУСИЯ НЕ Е ТАТАРИ, но всеки се нарича специалното име на своята земя“ [История на руската държава, Петербург, 1818: v. .3, стр. 172].
Ясно е, че думата татари е била обща за всички мюсюлмани по времето на затвора на народите. Както виждате, през 19 век в Русия не е имало татари. Откъде са дошли татарите СЛЕД 19 век?
Историята на волжките българи като част от руската държава е белязана от непрекъсната верига от националноосвободителни войни. Руските хроники до 18 век са пълни с послания, като прокълнатите българи отново се разбунтуваха. И всички тези въстания имаха главната цел ВЪЗРАЖДАНЕ НА МОЩНОСТТА на Волжка България. Суверенитетът беше необходим, за да се спечели човешко достойнство. Руските власти никога не са искали да смятат мюсюлманите за равнопоставени с християните. Българите мюсюлмани плащаха повече данък и нямаха право да строят джамии и им беше забранено да издават книги, а по-голям брой бяха дадени на войниците.и джигитите, а в избирателното право бяха силно ограничени. Писмата и молбите за равни права НЕ бяха успешни.
***
При такива условия държавният суверенитет изглежда беше единственият начин за придобиване на човешко достойнство и народът ВЪСТАНА. Всички въстания са жестоко потушени, но всички са имали Главния лозунг – ВЪЗРАЖДАНЕ НА НЕЗАВИСИМАТА Волжка България!
Голямо значение за съдбата на Русия имаше БЪЛГАРСКОТО ВЪСТАНИЕ от 1753-1755 г., което беше водено от най-достойния от синовете на българския народ МУЛЛА Батирша. Призова за възраждане на България. Въпреки че Руската империя удави това въстание в кръв, в съответствие с исканията на въстанието, то беше ПРИНУДЕНО да позволи на мюсюлманите да строят джамии и да създадат своя собствена Духовна администрация. А от 1862 до 1922 г. мощният Народноорганизационен съвет на волжките българи мюсюлмани, който има за основна цел възраждане на Волжка България, е говорител на интересите на народа. Тази организация беше наистина от от ХОРА.
В суровите условия на царското самодържавие, в условията на потисничеството на народите, България имаше сили дори за ВЪОРЪЖЕНА БОРБА срещу царските войски и понякога наброяваше до 50 000 души в редиците си. Съветът на волжките българи мюсюлмани изрази интересите на онези хора, които си поставиха целта, на всяка цена: ДА СЪХРАНЯТ РОДНОТО ИМЕ НА БЪЛГАРИТЕ, да постигнат Свободата и Триумфа на ИСТИНАТА, да изгонят злото и насилието от живота. Неговият водач Сардар Вайсов НАПИСВА на император Николай II: „Ние издигнахме зеленото знаме с образа на Звездата и Полумесеца … ЗАЩИТАВАМЕ своите религиозни, национални и политически права, водейки СВЕТАТА ВОЙНА СРЕЩУ ДРУГОТО ПРАВИТЕЛСТВО”. Както виждате, Възраждането на тяхната собствена държавност за волжките българи не е САМОЦЕЛ, а е СРЕДСТВО за придобиване на човешки права и свободи; предпоставка за достоен живот.
***
И хората разбраха, че е възможно да се постигне човешко достойнство и благополучие само с възстановяването на родната Волжка България. Тук би било уместно да се каже, че РУСКАТА ИСТОРИЯ НЕ ПОЗНАВА НИКАКВИ ДВИЖЕНИЯ НА ХОРА СЛЕД ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА ЗЛАТНАТА ОРДА, защото нито един народ на Русия никога не се е считал за татари !!!!!
И така, стигнахме до XX век и виждаме, че В НАЧАЛОТО на XX век ТАТАРИ ОЩЕ НЕ СА СЕ ПОЯВИЛИ в Русия. Татарите все още не са дошли от Монголия или от никъде. Това е авторитетно доказано от Енциклопедичния речник на Брокхаус и Ефрон, издаден в Санкт Петербург през 1907 г., където директно е написано: „ТАТАРЪТ НЕ СЪЩЕСТВУВА КАТО ОТДЕЛЕН НАРОД”.
И след това продължава, че терминът „татари“ е събирателно наименование за тюркските народи.
Например, можем да припомним, че подобно явление – да наричаме различни народи с едно и също име, наблюдаваме в съвременния период от нашата история: името индийци се използва за аборигените на Америка, въпреки че те самите се наричат с името на тяхното племе – мохиканци, хурони, маи и др .; терминът съветски народ е събирателен термин за всички народи на Съветския съюз. По някаква причина след разпадането нито един народ не се нарича съветски народ!.!
Българският народ ПРОДЪЛЖАВА ДА ЖИВЕЕ В СВОИТЕ ЗЕМИ, нарича се със собственото си име и в Казанската губерния НЯМА ТАТАРСКИ НАРОД!“ 40]: „ЖИТЕЛИТЕ НА КАЗАН И НЕГОВИЯ РАЙОН ДО ОКТОМВРИТСКАТА РЕВОЛЮЦИЯ НЕ СПРЯХА ДА НАРИЧАТ СЕБЕ СИ БЪЛГАРИ”