СВОБОДАТА НА РОДОПИТЕ ИДВА НА ВЪРХОВЕТЕ НА ДВЕ ОРЪЖИЯ-СВЕТИНИ
Смолянският музей показва пушката на капитан Петко войвода и сабята на полковник Владимир Серафимов
За пушката на капитан Петко войвода се носят много легенди. Според едната тя е била подарък на войводата от Джузепе Гарибалди, а според друга той получил скъпоценното оръжие от ръцете на руския император Александър ІІ.
В запазените спомени на доброволеца в четата на Петко войвода Никола Капитанов (1854-1950) от с. Широка лъка пише, че единствено Войводата е притежавал толкова модерно за времето си оръжие и прав стрелял с нея по настъпващите турски части.
В началото на 1879 г. капитан Петко войвода разпуска Родопската дружина и предава своята пушка на най-доверения си съратник – неговия секретар, свещеник Атанас Келпетков. За да опази пушката, свещеникът я опакова и зазидва в скривалище в дебелата каменна зидария на своя дом в Устово.
Когато след години, през 1923 г., във връзка с нов градеж се наложило да се развали покривът на свещеническия дом, майсторът-дюлгерин от Райково уста Петко Христов, открил в зидарията пушката „…зазидана, обвита в маслено платно“. Възрастният вече свещеник-революционер му я дал и уста Петко Христов и потомците му бдят над пушката в дома си почти три десетилетия. През 1952 г. я предават на Регионален исторически музей „Стою Шишков” – Смолян, където се съхранява и до днес.