Раждането на германската нация в битката при река Лех
До 10 век германците като единна националност не съществуват. Имаше множество германски племена: имаше различни баварци, франкони, бохеми и шваби, които постоянно воюваха помежду си. Но унгарците, или по -скоро маджарите,заедно с викингите и арабите ужасяваха Европа. Ако арабите воюваха на Иберийския полуостров, викингите грабили в Северна Европа, тогава маджарите са извършвали зверства в Централна и Източна Европа. През VII век те живели в долната Волга и са били част от Хазарския каганат. Когато през IX век. властта на хазарите е разбита от новодошлите – печенеги, унгарците мигрират на запад, в най -кратки срокове стигат до Карпатите, преминават ги и откриват равнините и степите на средния Дунав, където се установяват. Тук те създадоха своята нова държава, също като своите предшественици, водейки номадска икономика и разчитайки на плячка от нападения на съседи. Основната сила на унгарците беше, разбира се, кавалерията. Фини, ниски и леки коне носеха унгарски стрелци, жестоки и хитри. Маджарите продължиха атаката в плътен ред, изпълвайки района със смразяващи писъци. Те използваха различни маневри – например, престорено отстъпление от бойното поле.
Набезите на маджарите бяха като природно бедствие. Те изгаряха села и градове, избиваха местни жители, опустошаваха ниви, изби и складове. Отслабени от гражданските разпри, западните страни не можаха да им дадат подходящ отпор. Армиите на кралете бяха слаби, всеки феодал се бореше за себе си, имаше все по -малко свободни хора, борбената ефективност на армията намаляваше, докато сред унгарците почти всеки възрастен мъж беше свикнал да участва в походи.
Започвайки през 899 г., унгарците извършват разрушителни набези върху Венеция, Ломбардия, Бавария и Швабия. В началото на X век. те разбиват Великоморавската държава и скоро започват атаки срещу Елзас, Лотарингия, Бургундия. Стигат до Франция на запад и Рим на юг.
Преди заплахата от унгарски нашествия германските племена бяха принудени да се обединят. Тогава Германия се състои от четири херцогства: Франкония, Саксония, Бавария и Швабия. През първата половина на X век. към тях се присъедини и Лотарингия. Ако династията на Каролингите умира през 911 г., короната преминава към франконския херцог Конрад, след това през 919 г. – към саксонския Хенри I Ловец на птици. Този цар засилва личната си власт, обединявайки разпръснатите земи, борейки сепаратизма на феодалите. Засили рицарската конница. В граничните райони са построени военни селища, жителите на които са били освободени от много данъци, но в случай на война те са били длъжни да говорят за краля. Така е създадена една от най -добрата пехота в Европа, закалена и опитна в постоянни схватки с унгарците
Ото I великият
Политиката на бащата е продължена от сина на Хенри Ото I, който е коронован през 936 г. Той побеждава коалицията от бунтовни херцози, анексира Лотарингия и Чешка Моравия и дори получава италианската корона. Победените феодали се стремят да докажат своята лоялност към Ото. Така той може да събере доста голяма и дисциплинирана армия, в която да се ползва с безспорен авторитет.
През 955 г. унгарците, водени от хан Булчу, отново нахлуват в Германия и обсаждат швабския град Аугсбург. Гарнизонът на града и местните жители, водени от епископа, упорито се защитават, но бяха необходими спешни мерки за освобождаване на блокадата – в противен случай Аугсбург неизбежно щеше да падне. Ото беше просто зает – потиска бунта на роднините – нещастния син на Лудолф от Швабия и зет на Конрад от Лотарингия. Нещо повече, въстанието на славяните започва в Долна Елба. Затова той е принуден да пусне по-голямата част от войските (саксонците) срещу славяните и се премества в Аугсбург само с 10-хилядна кавалерийска армия (3 хиляди личен отряд, 3000 баварци, 2000 шваби, повече от 1000 франконци, до 1000 Бохеми). Унгарците имаха много по -голяма армия, чийто брой варира от 20 хиляди до общо невероятни 100 хиляди бойци. Нещо повече, по смелост и опит маджарите превъзхождаха германците.
Крал Отон бързо се премести в обсадения Аугсбург, като внимателно избягваше откритите площи, където унгарците можеха да използват най -добрите си качества, осъзнавайки предимството в скоростта на конете. Унгарците започнаха да се оттеглят на своите територии. Германската армия се обърна на юг, за да препречи пътя на отстъплението на врага към река Лекс. Тук на 10 август 955 г. се е състояла битката.
Унгарците нанасят удар едновременно в тила и в предната част на германската армия. Избран маджарски кавалерийски отряд заобиколи врага отдясно, атакува лагера и отблъснал чешките рицари. Германската армия беше обкръжена.
Смята се, че най -добрият войник е смелият воин. Ние не спорим, че във всеки народ има смели и отчаяни воини. Но разликата между войник и воин се състои в неговата упоритост, дисциплина, способност да се подчинява безспорно на командира и способност да работи в екип. Това отличава най -добрите войници.
Това се случи в битката на река Лех. Смели, но недисциплинирани унгарски воини обградиха германците
и вместо да продължат битката … се втурнаха да ограбят обоза. Франконците пристигнаха навреме, водени от разкаялия се бунтовник Конрад от Лотарингия, удариха и напълно унищожиха унгарците, които слязли от конете , натежали от плячката.
По това време Ото възстановява реда, удряйки отпред с мощен юмрук. Германците тръгнаха в атака, без да развалят формацията. Атаките на смелите маджарски конници се разбиха върху монолитната стена на германските рицари. Не помогна и любимият трик на номадите – престорено отстъпление. В преследване на бягащите германските войски не нарушават реда, помнейки тяхната малка численост. Времето също изигра роля – започна да вали, а връвта на лъковете на унгарците се намокри. Неспособни да устоят на удара на затвореното формирование на обединената германска армия, унгарците се втурнаха да бягат истински. Ото беше решен да сложи край на маджарската заплаха веднъж завинаги, така че преследването продължава до пълното унищожаване на вражеската армия. Чехите и германците взеха много пленници, включително краля. Нещо повече, те се отнесоха с тях много жестоко – германците екзекутираха заловените унгарци, включително един от техните водачи Леле, и отрязаха носовете и ушите на оцелелите и ги изпратиха осакатени на своите.
Оттогава маджарите напуснали Европа сами. След като получиха жесток урок, те се установиха в Панония, преминаха към заседнал начин на живот, ставайки фермери и лозари. До края на X век. те създадоха Унгарското кралство.
Именно в приказките и легендите стареещите мъдри мъже показват ползите от обединението, използвайки примера на клонка и метла. Отон показа ползите от единството с по -показателен пример. След битката на река Лех германците се разпознават като единен народ. Остават всякакви херцогства и избиратели, но се появява концепцията за обединена Германия – Deutschland. Те също бяха разделени на шваби, баварци и други, но сега всички бяха германци, според нас германци. След битката всички местни принцове и благородници се заклеха във вярност на Ото – това беше първото обединение на Германия.
Освен това германците завинаги си набили в главите, че основното за победата не е смелостта и уменията на отделните войници, а добре координираната, дисциплинирана армия или екип.
Колкото и да е странно, тази битка беше от полза и за унгарците. Спряха хищническите кампании, а освен това преминаха от номадски към заседнал начин на живот в Панония, където в резултат се образува Унгарското кралство. И тогава, след 100 години, те ще приемат християнството според католическия обред и ще станат един от европейските народи