Владимир Каваев
Владимир Каваев (1880 – 1931) е лекар, хирург, участник в Октомврийската революция. Бил личен приятел на В. И. Ленин и работи като главен лекар на Петроградската околия. При връщането си в Македония става градоначалник на Струга (1923 – 1927), кадето има особени заслуги за потушаването на маларията.
Владимир Каваев е роден 1880 година в Струга, в сиромашко семейство. Той бил второ дете на Фросина и Яаким, син на поп Йосиф Каваев който бил набит на кол в село Радожда от тогавашните злосторници. При завършването на основното четиригодишно училищте в родното място, учи в Охрид, а после продължава своето образование в битолската гимназия. Още от малък Владо показал особен интерес към ученето, но материалното състояние на семейството било лошо и докато учел в Охрид и Битоля, той учел и работел.
Още млад решил на кон да отиде до Цариград. Стигайки Солун срещнал Яне Сандански и той го довел в Неврокоп. По препоръка на Сандански Владо отишъл в Духовната семинария в Цариград издържан от Екзархията . Владо бил умно момче и бързо научавал езици , което го превърнало в полиглот и преводач
След като завършил семинарията , като отличен ученик бил изпратен в Света Гора . Монашеският живот му се струва скучен и се връща в Цариград. Привлечен от личността на Максим Горки той пише статия за него в цариградските вестници и превежда неговата Песен за Буревестника . Това привлича вниманието на цариградската полиция и той бива задържан .Лежи шест месеца в затвора
Принуден да напусне Цариград заради революционната си дейност , отива в Бейрут където учи две години в Американския медицински колеж . При затварянето на колежа през 1909 г заминава за Петроград , където завършва Военно- медицинска академия.
Едновременно учел и в института на народите на Близкия изток , което му позволило да издаде през 1916 г – Англо – арабски – сирийски – турски речник.
По време на Първата световна война работи във Военна болница в Петроград където се запознава със съпругата си Елена Етингер . При започването на Февруарската революция Елена и Владо са между хората които посрещат Ленин на железопътната гара при завръщането му от чужбина . Елена била личен приятел на Ленин още от Швейцария , където често гостувал на нейния брат Адам Етингер .
Владо Каваев става личен приятел на Ленин . По време на уличните сблъсъци лекува ранени болшевики , а по- късно също участвува в уличните борби. По време на Октомврийската революция Петроградския съвет го избира за главен лекар на Петроградския окръг . По същото време става председател на Балканската група емигранти – организация близка до болшевиките
С петиция от 5 хиляди подписи балканските емигранти поискват Владо Каваев да бъде консул на всички , които идват от тази част на света . Ленин се съгласил с това и наред с лекарските си задължения той започнал да отговаря за всички и репатриацията на всички славяни и гърци , които се намирали в Русия по време на ПСВ
Владо се превърнал в истински месия за балканските емигранти .Той успешно се справил с тази мисия , но носталгията по Македония го накарала да пожелае да се върне .Макар , че Ленин положил усилия Владо да остане в Русия , той му помогнал да напусне със съпругата си , с пожелание отново да се върне .
През 1920г Владо и неговата съпруга Елена , с която встъпва в брак на 18 февруари 1918 г пристигат в Берлин , където той специализра хирургия , а тя педиатрия. След това за кратко време живеят в Полша и се връщат пак в Берлин . Фондация “ Карнеги плаща на семейство Каваеви за да ги развежда из Съветския съюз . Носталгията се оказва особенно силна и семейство Каваеви се връща в Македония през 1923 г.
На изборите през 1923 година Владимир Каваев е избран за градоначалник на Струга и на тази функция остава до 1927 година. По това време градът нямал вода за пиене и царувало малария и коремен тифус. Владо и съпругата му изградили антималарична станция и с тяхно лично настояване и подкрепата на тогавашната управа съдействували за пресушаване на маларичните блата край града .През този период били направени и първите публични бани и перални в града .Отчитайки успехите им , били изпратени в Албания за ликвидиране на маларията и там.
През 1927 г семеиство Каваеви се преселва в Охрид където изкарва последните години от живота си . Владо Каваев бил човек с широка култура, човек който знаел неколко язика и бил влюбен в археологията . Неговият житейски път бил кратък . Заболява от рак на гърлото и заминава за Загреб да се лекува , където на 11 юли 1931 г почива
mn.mk