ПУСТЬ БЛЕДНЕЕТ ВРАГИ ПЕРЕД КРАСОТА БОЛГАРСКОЙ ЗЕМЛИ
ГАБДУЛА ТУКАЙ
НЕКА ДА БЛЕДНЕЯТ ВРАГОВЕТЕ ,ПРЕД КРАСОТАТА НА БЪЛГАРСКАТА ЗЕМЯ
Нижни Болгар: как бях „заслепен от това, което беше“ и дали излезе добре
Не го търсете на картата. Нито на картата на древна Волжка България, нито на картата на днешния Болгарски музей-резерват. Това е моето лично обозначение на т. Нар. Исторически насип, който минава по Волга от корабния кей до Ханския дворец.
Защо се нарича така? Тъй като това име отразява смисъла на неговия дизайн, а не историчността на самия насип. Е, тук преди нямаше насип, имаше само брега на Волга.
Волга край Болгар (всички статии със снимки са авторски)
Значи, нещо не е наред … Струваше ли ми се, или има мрънкане в интонациите ми? О, не, не исках! Харесва ми Болгар-Булгар. И Дални – с възхитителната Бяла джамия. И Горен – с целия комплекс от запазено историческо и архитектурно наследство, с музеи и легенди (връзка към историята за нея ще има в края на статията).
Бялата джамия
А този е Нижни, с красивите си стихове на българските поети, с удивителни и нестандартни следи от времето на хана, с Пътя на владетелите, способността да се четат вехите, които на арабски така стоплят душата на вашия автор )) И с паметника на българската писменост за разширяване на хоризонтите на нетатарските туристи и засилване на българския патриотизъм.
Предлагам да се разходим по този насип отгоре надолу, от двореца до кея, особено ако главата вече е пълна с информация от водача за Волжка България, камерата в крайна сметка се зарежда, а стомахът е топъл от чай с Татарски ечпочмаци.
Пътят на владетелите
НЕ ПРОПУСКАЙТЕ! ТУК НАПРАВЕТЕ ЕДИН ОТ НАЙ -ВЕЛИКИТЕ триъгълници в ТАТАРСТАН!
Слизаме към Волга по Пътя на владетелите: истинска пътека, без асфалт, прекрасни пейзажи, пеят птици, вървиш и воля-неволю спираш, за да прочетеш поне нещо.
Историците казват, че са вървели точно по този път, хановете-владетели от първия Булгар до епохата на Казанското ханство: от Алмуш, който през 922 г. е приел исляма за себе си и своите поданици, до основателя на Казан Мохамед.
Пътят на владетелите
Отидете отдолу нагоре и така те ще бъдат – издълбани в камък по ред. Но ние вървим по -лесния път, така че отброяването на хановете е в обратен ред.
Ако хановете наистина са ходили тук, може би е било тук?
Червената палата – хамам
Спомням си как този истински исторически паметник ме порази за първи път: полукръгли полукълба, без плочи – какво е това? Нещо се изтръгна от небето, влезе в земята и остана в нея? Оказа се баня, хамам. Банята, сложно наречена от археолозите като Червената палата, е доста типична за мюсюлманския Изток: кръстовидна структура с фонтан от бял камък в центъра. Има такива в Турция, Иран, Закавказието и Крим.
Червената палата
Защо Червената палата?
Да, само по цвета на интериорната декорация, която ние с вас няма да видим. Построена е в средата на 14 -ти век, през 30 -те години на 15 -ти вече е разрушена, а в края на 19 -ти варварски е изсечена на камъни от двама местни селяни, чиито имена историята дори е запазила – Сидоршин и Суходоев .
Голямата и богато украсена палата била старателно проучена в предвоенните години, а след това била законсервирана, частично покрита с пръст и оградена от реката с каменна преграда.
Недалеч от банята, но точно до нея е „Градината на игрите и размислите“. Ако сте еднодневен турист, едва ли ще можете да мислите ясно, но да научите повече за средновековните игри и дори да играете малко, например, на зарове, е доста примамливо.
Освен това, след Алеята на поетите, аналогична на Пътя на владетелите, има паметник, подобен на който няма никъде другаде: монументален ансамбъл, посветен на българската писменост. Да ви разкажа за руническата, уйгурската, арабската писменост, Яналифата и кирилицата? О, не, аз съм просто блогър и просто ще ви покажа как изглежда.
Музей на писмеността , Болгар
Копие от стелата Кул-Тегин, намерена през 19 век в Монголия и представляваща паметник на тюркската руническа писменост; камъни с 12418 издълбани знака от различни азбуки, които се заменят един друг в продължение на 1300 години; водата, която тече през всички стъпала, е символ на връзката между произхода на историята и настоящето, символ на вечността.
Мелодия сред красивите стихове на поетичните гении и таланти на тази земя.
Ако все още не сте били в Болгар и не сте чели за него: Булгар е северната Мека на неправославна Русия и най -бялата в Русия, най -синята е в Йордания: джамии – защо в тях има малко туристи
И ако сте чели и гледали всичко това, тогава сте разбрали съвсем малко за съвременният Болгар