Модел на първата българска подводница Подводник-18. Model of the first Bulgarian submarine UB 18.
За борба срещу руската агресия в Черно море по време на Първата световна война през 1916г. с помощта на съюзника си Гермaния България създава свой подводен флот.
На 25.05.1916г., когато началник на Варненския укрепен пункт е генерал Тодор Кантарджиев нашето бойно знаме е издигнато върху първата подводница в българския военен флот. Тя остава в българската военна история под названието “Подводник 18” (немското й обозначение е UB-1-8).
Подводницата е изработена в Германия през април 1915 г. и се използва от немските военноморски сили в първите години на Първата световна война срещу английския и френския флот в Атлантика, а през май 1916 г. е предадена на българските съюзници. На тържеството на 25.05.1916г. присъстват князете Борис и Кирил, които участват в първия й рейд в акваторията на Бургас.
За да се подготви екипаж за нейното използване наши офицери и моряци заминават на обучение в Германия. То е трябвало да продължи около половин година, но българите са много добри ученици и още след месец и нещо се оказва, че те са усвоили всичко необходимо за управлението и използването на подводницата. Това прави силно впечатление на германските обучаващи, защото за същата цел немските офицери се подготвят 3 години, а моряците – 1 година.
Българският състав от 17 матроси с командир лейт. Никола Тодоров и помощник-командир-мичман І ранг Иван Вариклечков пристъпва към изпълнение на бойните си мисии. В периода май 1916 г.-октомври 1918 г. “Подводник 18” изпълнява успешно повече от 160 бойни задачи, свързани с разузнаването и с охраната на българското черноморско крайбрежие.
На 6.09. 1916 г. “Подводник 18” преодолява множеството минни полета и се промъква в пристанище Кюстенджа, където събира данни за числеността и разположението на румънските и руските бойни кораби в него, които доставя на българското и германското командване. След това задачата на подводницата е да гони вражеските руски кораби от българското крайбрежие.
На 13.12.1916 г. тя пресреща ескадрата от руските бойни кораби, които са изпратени със задачата да бомбардират Балчик, и ги принуждава да се оттеглят заедно с водосамолетите. Командващият вражеската ескадра остава с впечатление, че са нападнати от най-малко 4 подводници, тъй като лейт. Н. Тодоров с ловки маньоври за кратко време се появява с “Подводник 18” на различни места около корабите на неприятеля.
Агресорът е отблъснат, макар че си отмъщава с разрушаването на Балчик. След морския бой комадващият руската ескадра капитан I ранг Кутявкин е понижен в звание и чин. Понеже не могъл да понесе унижението да бъде бит от българи, скоро след това си подава оставката и преминава в запаса.
След края на войната подводницата е конфискувана от френските окупационни сили. Остава обаче в българска история със своя принос за победите на България над руските нашественици по море.
Снимка на Янко Гочевъ.