Царство България през периода 1939-1945г.
Част първа.
Политиката на България през този период е уникален политически процес,който няма аналог в световната история за всички времена,но за голямо съжаление е напълно фалшифициран от комунистическата пропаганда в Съветския Съюз и България,след като тя беше окупирана и комунизирана от него.Но за още по-голямо съжаление ,тази пропаганда се подържа и от няколко държави,които участват във войни през този период.По този начин на Българската държава се приписва роля,която няма абсолютно нищо общо със събитията ,протекли тогава.Тази необективна пропаганда се поднася по три аспекта-държавнически,политически,дипломатически и за най-голямо съжаление във военен…
Генерално казано,тази пропаганда уличава България като “фашистко-нацистка държава”,второ-като участник във Втората Световна Война и трето-на страната на Тристранния пакт.Нито едно от тези обвинения не е вярно.
Съветско-руско-пропаганда,заедно с българската комунистическа пропаганда уличават съвсем “официално”,че Царство България е била “вражеска на Съветския Съюз” държава и респективно е водила анти-съветска политика. Тя е обвинена за неща,които не са се случвали при воденето нейната държавна и военна политика. Напълно се пренебрагва дипломатическата активност извън страната,особено към главните политически фактори(сили) в Европа-Съветския Съюз и Германия,както и към Великобритания,Испания,Швейцария,Франция,Турция и съседните държави.
Каква е политиката на България през този период?
– напълно мирна,неагресивна,коректна и пр. към всички посочени държави.Тя е такава и преди този период.Не са регистрирани никакви държавно-политически актове на агресия ,претенции и незадоволство към политиката на нито една държава.
– държавата не участва пряко или косвено в Гражданската война в Испания от 1936 до 1939г.
– държавата не участва пряко или косвено в събитията в Централна Европа в периода 1937-1939г.
– държавата не участва пряко или освено в събитията преди и след започването на Втората Световна Война от страна на Германия и Съветския Съюз
– държавата обявява първия свой “пълен неутралитет” на 15 септ. 1939г.чрез Декларация на Правителството
– държавата заема същата позоция на неутралитет към последвалите войни и окупации на съседните държави от страна на Съветския Съюз и Германия,проведени до месец август 1940г.
– държавата отказва подписването на Тристранния пакт след неговото създаване на 27 септ 1940г.
– държавата откзва подписването на двустранен пакт със Съветския Съюз,който е съюзник на Германия
Налага се категоричния и безусловен извод,че до края на 1940г.,България не желае да се включи на страната на нито една държава по политически и военни критерии(мотиви). Няма нито една държава в Европа,която да е изразявала незадоволство от политиката й. Нито една държава в Европа не е считала политиката й като неправилна и агресивна.Следователно тя води мирна и неутрална такава.България не предвижда никаква промяна на отношенията си нито една държава,значи държавното ръководство няма конкретни и належащи интереси към други държави след 01 септевмри 1939г.Отношенията си с тях страната съхранява такива,каквито са били и преди началото на войната.
Нито една държава,включтелно Съветския Съюз не са определяли Царство България за “фашистко-нацистка” държава
Изброените факти и твърдения към политиката на държавното ръководство на Царство България се доказва от уникалния документ-отговор на Правителството на Проф. Богдан Филов от 28 ноевмри 1940г.То е издадено по повод на Предложението на Съветското правителство от 25-ти същия месец до Българското правителство и Държавния глава Цар Борис.Предложението е връчено от Главния секретар на НКИД на Съветския Съюз Аркадий Соболев при посещението му в София.
Подобен документ не е издаван от властите на нито една държава в Европа,независимо дали тя е била агресор или жертва на агресия през военния период от 1939 до 1945г. Този документ е автентичен и обективен пример за водене на мирна и неутрална политика в такъв тежък и смъртоносно-разрушителен период за много от държавите в Европа. Това е единствената причина,поради която българската комунистическа пропаганда все още не го е публикувалa
Каква е политиката на България след началото на 1941г.? Абсолютно същата-пълен неутралитет и липса на реакция(позиция) към много събития и политически сондажи от водещите държави и специално към държавите-агресори в Европа- Германия,Съветския Съюз и Италия. Такъв неутралитет се води и към двете държави,кото участват във Втората Световна Война-Франция и Великобритания. Българското правителство не води анти-британска и анти-френска( неокупираната територия)политика по никакъв критерий.
През януари има сравнително слаби опити на Съветския Съюз към България за подпсване на двустранен договор и по-силен натиск от страна на Германия за подписването на Тристранния пакт. Обявеното официално намерение на германските власти че имат за цел войските им да прекосят териториите на Югославия и България в посока към Гърция с цел подпомагане на италианските войски срещу гръцките,поставя България пред избора само на два варианта-мирно преминаване на тези войски с подписване на Пакта или въоръжено противопоставяне срещу тях,идвайки от територията на Румъния през река Дунав. Да се водят бойни действия срещу Германия е било напълно необективен и безсмислен вариант. Затова Българското правителство подписва Пакта на 01 март 1941г. И войските на Вермахта навлизат на българска територия основно по три направления. Дислокацията на германските войски продължава около три седмици и на 06 април Германия напада двете съседни на България държави.
България не участва в тази агресия по никакъв начин,тъй като се придържа към политиката на строг неутралитет. При подписването на капитулацията им,български представител не участва. И няма как да участва,понеже България няма статус на държава-победител,защото не е водила бойни действия срещу тях.Примирия се подписват само между воюващи държави.
Налага се единствения логичен извод- по време на агресията на Германия,Италия и Унгария срещу двете кралства-Югославия и Гърция,Царство България запазва пълен неутралитет.
След подписването на Пакта,Великобритания прекратява напълно безпричинно дипломатическите си отношения с България и изтегля легацията си в Турция,обвинявайки България че тя води анти-британска политка и става “съюзник на Германия”, с която тя е в състояние на война от 03 септ. 1939г.Но британското правителство не постъпва коректно като напълно игнорира обявения неутралитет към Втората Световна Война от България още на 15 септ. 1939г. и до 01 март 1941г. тя не води анти-британска политика и пропаганда. Просто България няма абсолютно никакви претенции към Великобритания и подържа коректни дипломатически отношения с нея.
През април,май и юни България също не предприема никаква агресивна политика и дори претенции към нито една от държавите.Но на нея пропагандата в някои държави й приписва след 01 март ролята на “съюзник на Германия( и пакта)”,но без да се посочва кой е нейния противник. За военен съюзник трябва да има противник,или поне евентуален противнок,какъвто не е имало.В този период не се водят военни действия. Единствения военен съюзник на 01 март 1941г. на Германия е Съветския Съюз.
Следва поредния справедлив извод,че към началото на Германо-Съветската Война,започнала на 22юни 1941г. от Германия срещу Съветския Съюз,България не е водила агресивна политика и не се готви да води.Тя не се готви и да участва в тази война.Напълно запазва дипломатическите си отношения със всички държави,които участват в нея,както и нито една държава не прекратява отношенията си с България,просто няма причина и всички държави знаят че България продължава да се придържа към мирна политика.
Царство България през периода 1939-1945г.
Следва поредния справедлив извод,че към началото на Германо-Съветската Война,започнала на 22ни 1941г. от Германия срещу Съветския Съюз,България не е водила агресивна политика и не се готви да води.Тя не се готви и да участва в тази война.Напълно запазва дипломатическите си отношения със всички държави,които участват в нея,както и нито една държава не прекратява отношенията си с България,просто няма причина и всички държави знаят че България продължава да се придържа към мирна политика.
Царство България през периода 1939-1945 част втора.
Изключително интересно е явлението в българската историческа публицистика, което някои автори и дори историци го назовават “Прекратяване на неутралитета на Царство България”. Към тази теза за съжаление се придържат дори антикомунисти.
Анализаторите,които твърдят и днес,че България на 01 март 1941г. е “нарушила своя неутралитет” ,необяснимо защо премълчават факта,че в клаузите по създаването на Пакта и подписването му от страна на България,не се говори никъде за война-нито за нападателна,нито за отбранителна,при това липсват секретни протоколи,които да третират подялбата на територии и държави в Европа,каквито е имало към двата Съветско-Германски договора от 23 август и 28 септември 1939г. Точно те доказват,че Германия и Съветския Съюз са агресорите, които започват военни действия срещу една и съща държава-Полша. Държавите-членове не са ангажирани да започнат агресия срещу друга държава.
Да приемем тезата за “нарушаване на неутралитета “ от Правителството на България за обективна,но да направим кратък анализ на общата политическа и военна ситуация в Европа и да поставим конкретни въпроси по този статус конкретно към водещите държави:
1. Към 01 март 1941г. Съветския Съюз неутрална ,или воюваща държава ли е?
2. Към 01 март 1941г. Германия неутрална ,или воюваща държава ли е?
3. Към 01 март 1941г. Великобритания неутрална или воюваща държава ли е?
4. Към 01 март 1941г. Турция неутрална или воюваща държава ли е?
5. Към 01 март 1941г. Гърция,Югославия и Румъния,неутрални или воюващи държави ли са?
6. Към 01 март 1941г. Италия неутрална или воюваща държава ли е?
7. Към 01 март 1941г. Испания неутрална или воюваща държава ли е?
8. Към 01 март 1941г. Швейцария неутрална или воюваща държава ли е?
9. Към 01 март 1941г. Словакия неутрална или воюваща държава ли е?
10. Към 01 март 1941г. Унгария неутрална или воюваща държава ли е?
Отговора е елементарен-военни действия водят само Италия и Гърция,при това преустановени след започването им през есента на 1940г. Германия и Съветския Съюз са в статус на “военни и политически съюзници”,но на и след 01 март с.г.,България не променя своята политика към тях и дипломатическите отношения се запазват непокътнати. Комунисти и антикомунисти твърдят ,че България е станала “Съюзник на Германия”,добре,но не посочват кой е техния “противник”,или поне евентуален такъв в близко време.Не може да има съюзници,а да няма противници
.Ето и няколко факта,които ги разобличават:
1. След 01 март Съветския Съюз не променя политиката си към България и в никакъв случай не я определя като “Съюзник на Германия”. И не е могъл по никакви критерии да я определи като такава,защото самия той има 18 месечен период на несъмнен статус “съюзник на Германия”.И няма как да не е такъв,след като именно с нея започв Втората Световна Война.Докато към тази война България незабавно обявява “неутралитет”( на 15 септвмври 1939г.),дори преди Съветския Съюз да се включи във войната(17 септ). Към 01 март 1941г.този неутралитет не е нарушаван,но той не е нарушаван нито на 01-ви,нито след 01-ви март.Следователно България има статус на “неутрална държава” към Съветския Съюз и Германия след тази дата.И Съветското правителство няма как да определи България за “съюзник на Германия”,защото автоматически това означавало че тя(България) е и “съюзник на Съветския Съюз”,което е неправилно.
2. На 25 март 1941г. Югославия също подписва Тройния пакт,но нито комунистическата,нито всяка една друга историография,публицистика или пропаганда не казва че “Югославия е нарушила своя неутралитет” и станала “съюзник на Германия“. Нито една държава тогава ,включително Съветския Съюз и Русия днес не дава такъв статус на Югославия.
3. На 27 март с.г.,в Югославия става държавен преврат,но членството й в Пакта не се променя ,но нито една държава не казва,че тя вече не е “съюзник на Германия”,нито пък “съюзник” на която и да е държава.
4. На 06 април в Москва Съветския Съюз и Югославия подписват двустранен договор,но отново нито една държава не определя Югославия като нарушила своя неутралитет.Нито че е станала “съюзник на Съветския СЪюз“
5. На същия ден 06 април Германия,Унгария и Италия нападат Югославия и Гърция,но
“Съюзника на Германия” Царство България не участва във военни действия срещу тези свои съседни държави. Обърнете внимание-СЪСЕДНИ. И никой не упреква България че не спазила “съюзническите си отношения с Германия и Оста”.Да се допусне че България би участвала във военни дйствия срещу другите две съседни държави -Турция и Румъния е пълен абсурд. Особено срещу Турция,с която Българи е са подписала договор само преди един месец и половина( 17 февруари 1941г.)
6. На 17 април 1941г. Кралство Югославия подписва Акт за Капитулация със държавите-победители,Германия Италия и Унгария. България не го подписва ,следователно тя не е призната от никого за “държава-победител”.Нито някой я упреква и досега,че тя като “съюзник на Оста и Германия” държава,не участва във войните срещу Югославия и Гърция.
7. Междувременно,по време на войната срещу Гърця и Югославия,на 13 април 1941г. в Москва Съветския Съюз и Япония подписват двустранен договор за “приятелство и неутралитет”. Определено комунистите прекрасно знаят че Япония е държава-член на Тройния пакт,но нито Съветския Съюз се самоопределя като “съюзник на Япония”,нито която и да е друга държав го определя за съюзник…
Каква е крайната равносметка по статуса на неутралитета на България-тя нито напада други държави,нито се готви да напада,нито участва в нападението срещу съседните си две държави,посочени по-горе,нито участва в подписването на примирия ,но продължава да е опредяна от съвтетско-комунистическо-западната пропаганда за “съюзник на Германия”. Без де се посочи нито една “съюзническа операция” от нейна страна.
Разрешение на спора по категоричен начин го дава Съветския Съюз на 01 май 1941г. На Червения площад в Москва,пред Мавзолея на Ленин,9-членна военна делегация от Германия дефилира и е поздравена от Съветското ръководство,начело със Йосиф Сталин и Председателя на СНК и НКИД Вячеслав Молотов. Но никой никъде не казва и записва,че има делегация от “съюзна на България” държава(Германия). Следователно на тази дата никой не е знаел,че “България и Германия са съюзнически държави.”
Сталин и Молотов не са го знели този “факт” тогава,а днес съветските и българските комунисти го знаят.
Не го е знаел на същия ден и Народния комисар на отбраната на Съветския Съюз Командарм Семьон Тимошенко ,който лично приема,козирува и ръкостиска всеки един офицер и генерал от Германската делегация пред погледа на Сталин.Или всички са знаели,че България е „съюзник на Германия”,но не са го казвали.
И какво се оказва според посочените “анализатори”-от всички събития през този период,само България е посочена като нарушила своя неутралитет и е станала “съюзник на Германия”. Точно тази държава,която не напада нито една държава и на нейна територия не се водят никога военни действия.
От направения анализ на събитията в периода от 01 март до 22 юни 1941г., по никакъв критерий ,признак,факт,събитие и пр. не може да се забележи участие на България във военни действия,или подготовка за такива. Не се забелязва промяна в политиката й към двете водещи държави и супер-сили в Европа-Германия и Съветския Съюз. Не се забелязва предявяването на каквито и да е претенции към други държави,няма дори и никакви упреци и недоволства…. Единствената държава,която изразява незадоволство от България е Великобритания и безпричинно прекратява дипломатическите си отношения с България на 04 март 1941г. Но съвсем не ги прекратява с Югославия,когато и тя подписва Тристранния пакт на 25 март същата година.
Редно е привържениците на тезата,че България е “нарушила неутралитета” на 01 март 1941г. да предоставят своите обективни мотиви,подкрепени от документи.До този момент нито един от тях не е направил това.
Следователно до началото на Германо-Съветската Война,започнала на 22 юни 1941г.,Царство България е водило неутрална и мирна политика към всички държави в Европа,включително към Съветския Съюз. България не е имала абсолютно никакви претенции към него,както и Съветския Съюз към България. Той е изразил само леко разочарование,че Българското правителство отказва да подпише двустранен договор с него.Влизайки в хипотетична историческа рамка ,логично би могъл да се зададе следния въпрос – ако двете държави бяха подписали такъв договор,щеше ли някой да определи България с прекратен статус на неутралитет?Едва ли,особено пък изследователите с комунистически убеждения.
Остава последния шанс за привържениците на тезата за “прекратения неутралитет” на България след 01 март 1941г. да предоставят непосочени факти в горния текст ,които да оборят тезата за “мирна и неутрална политика” на България до 22 юни 1941г.Или да оспорят изброени
На 22 юни 1941г, започва Германо-Съветската Война,с нападението на Германия срещу Съветския Съюз.Войната е обявена рано сутринта след 04.30ч.Германското Имперско правителство издава съответен документ,който се нарича Меморандум. Връчен е в Москва и Берлин,съответно на Председателя на НКИД Вячеслав Молотов и на посланика на Съветския Съюз Владимир Деканозов.През следващите дни няколко други държави от Тройния пакт( Румъния,Словакия,Унгария,Хърватия,Финландия) обявяват война на Съветския Съюз и под общото оперативно командване на Вермахта също го нападат. България и Япония ,които също са членове на Пакта запазват “пълен неутралитет” към войната и не променят по никакъв критерий дипломатическите си отношения със Съветския Съюз до момента,когато самия той им обявява война-срещу България на 05 сеепт. 1944г. и на Япония на 08 август 1945г.След което ги напада.
България в съгласие със Съветското правителство придобива статус на държава-посредник между Съветския Съюз и Германия и защитава нейните интереси пред съветското правителство.
Българското правителство чрез Министерството на външните работи издава уведомително писмо до съветския посланик Александър Лаврищев по негова молба( по искане на СНК) каква ще бъде позицията на България към току-що започналата ВСВ. Отговора е негативен-никакво участие. Този документ и до този момент е засекретен и се съхранява в Москва.Посочва се в Дневника на съветския посланик,който също е недостъпен,дори за руски изследователи.
В периода от 14 до 23 юли 1941г. Българското правителство организира транспортирането на двата железопътни ешелона със съветски граждани в отсечката Ниш-Свиленград-Одрин ,които към момента на започването на ВСВ са се намирали на територията на Германия.Разходите по транспорта са за сметка на Българските железници ,сиреч Правителството ги заплаща.
Българското правителство започва незабавно да изплаща за своя сметка разходите на посолството на Съветския Съюз и консулството във Варна.Осигурява безплатен транспорт при замяната на членове на съветския дипломатически персонал до Турция и от границата с нея до София.
Българското правителство осигурява дейността на съветските дипломати,техните семейства и техническия персонал напълно безпрепятствено.Автомобилите на посолството се обслужват технически от гаража на Министерството на външните работи,включително с гориво-смазовъчни материлаи и резервни части. Електричеството,водата,отоплението,храната,спалното бельо и други материали се доставят в съветската легация също безплатно от съответни служби.
Българското правителство осигурява денонощна охрана на двете дипломатически предстваителства,както и на жилищата на съветските дипломати.
Държавния глава Цар Борис започва лични консултации с посланика Лаврищев,който го посещва в неговата канцелария в Двореца многократно,дори заедно с негов сътрудник.Разговорите са без преводач.Приемани са от Царя на лична аудиенция поне двама от съветските военни аташета,като с единя имат обща снимка.Разговорите са недостъпни все още,защото съветските окупационни власти все още не ги разсекретяват.
Български държавници и дипломати са в постоянен контакт със служителите от съветското посолство,като посещенията са взаимни,въпреки че са следени от германските власти в София.
Българския послник в Съветския Съюз Иван Стаменов многократно е канен в сградата на НКИД на разговори с Народния комисар Вячеслав Молотов и неговия заместник Владимир Потьомкин.
По тези и други факти може да се направи строг извод за Българо-Съветските отношения-те са непроменени след началото на Германо-Съветската Война. Следователно България запазва своята мирна и неутрална политика към Съветския Съюз и този факт е оценен съвсем справедливо от Съветското правителство(СНК) и лично от неговия Председател Йосиф Сталин.
Авторите на този анализ с макасимално ниво на любезност умоляват всички,които твърдят .че България в този период е прекратила своя “неутралитет”,да предоставят свои мотиви,които биха оборили посочените по-горе факти и по този начин да защитят своята теза.Имате думата уважаеми…….специалисти.