Яни Калиакренски – талантлив български писател и интелектуалец, голям патриот, борец за свободата на Добруджа, убит без съд и присъда от комунистически терористи по заповед на Москва на 09.09.1944г.
Яни Парашкевов Хаджиянев (псевдоним-Яни Калиакренски) е български писател и журналист, обществен, културен и театрален деец, редактор.
Роден е на 12.01.1898 г. в Каварна в семейство на манифактурист. Учи в родния си град, във Варна, Кюстендил, където завършва гимназия. Учи също литература във Виена, но прекъсва поради липса на средства.
Участва в Първата световна война (1918). Занимава се с мелничарство. От 1927г. живее в Добрич и работи като журналист във в. „Доброджа ноуа” и в. „Ново единство”. Редактира вестниците „Единство”, „Куриер”, „Добруджански глас” (1935, основател заедно с приятеля му Любен Станчев), „Златна Добруджа”, списание „Поле” (основател, 1927, Добрич). Печата във в. „Литературен час”, в. „Вечерна бургаска поща”, сп. „Завети” и др. Пише разкази, импресии, скици, есета, статии. Автор на книгите „Смехът на Добруджа” (разкази, 1929), „Суша” (повест, 1929), „Добруджанци” (разкази, 1934), „Легенда за 40-те калиакренски девойки” (роман, 1936), сборника „Неизвестните”, останал в ръкопис. Има и неиздадени изследвания, разкази, речи, изнасяни по различни поводи.
Борец за правата на добруджанските българи под румънска власт. Виден член на ВДРО за Добричкия район.
Затова е репресиран и арестуван многократно от румънските власти. Обвинен е в шпионаж в полза на България и съден от военен съд в Букурещ през 1938г. По време на съдебния процес той се защитава почти сам, въпреки че има 4 ангажирани адвокати. Арестът и процеса срещу него има широк отзвук в България и в чужбина. При арестуването му Дора Габе е в Париж на конгрес на писателите и протестира срещу неговото задържане без присъда и терора над него.
Яни Калиакренски излежава в румънски затвори 2 години. В писма до съпругата си Руска Енчева, до приятелите и колегите си в Добрич пише: “Присъдата е много тежка. няма правда. Невинен съм. Но такава е участта на роба…“ И добавя: “Недалеч е денят, когато правдата ще изгрее с ослепителна светлина“. След излизането му от затвора българите от Галац дават банкет в негова чест.
След освобождението си е отново журналист в Добрич. Ръководител е на легиона “Стефан Караджа”. Основател и секретар на Българския народен университет в Добрич по време на румънското владичество. Член на Българската миноритарна партия, Задругата на българските писатели историци (1940) и Съюза на българските писатели (1941).
На 8 срещу 9.09.1944 г. Яни Калиакренски е измъкнат от дома си от група комунисти и „изчезва безследно“. Убит на неустановена дата. Той е една от първите жертви на комунистическия терор и съветската окупация в Добрич. Престъплението не само не е разкрито, но и е узаконено през 1945г. от комунистическия “Народен съд“. Посмъртно е изключен и заклеймен от Съюза на българските писатели, а творчеството и дори името му са заличени за десетилетия наред в комунистическа България. В по-ново време е издадена книгата му “Легенда за Калиакра” (2004).
Янко Гочевъ