Американските листни въшки окупират Европа
Инвазивният вид отне само 18 години, за да ОКУПИРА ЕВРОПА.
Руски учени от A.N. Северцов РАН установиха , че вълнестата пепелява или американската пепелява ясенова въшка (Prociphilus fraxinifolii) окупира цяла Европа за по -малко от две десетилетия след откриването на насекомото на континента. Резултатите от изследването са публикувани в списание Forests.
Снимка # 1 – Американска листна въшка окупира Европа
Фотоцентър за инвазивни видове и здраве на екосистемите в Университета на Джорджия
За първи път вредителят е регистриран на континента през 2003 г. в Будапеща, където е въведен върху разсад от пелсинвански ясен, с който обикновено се храни това насекомо. Само шестнадесет години по -късно листни въшки са наблюдавани в Беларус (Беларус) и осем региона на европейската част на Русия. Както отбелязват учените, обикновено за разпространението на насекомите е необходимо много повече време. Например, на колорадския бръмбар са били необходими почти четиридесет години, за да стигне от Източна Европа до Урал.
Листните въшки могат да причинят огромна вреда на растенията, тъй като те могат да се размножават бързо. Това насекомо изсмуква сока от надземните органи на растенията, в резултат на което листата се свиват и отмират, пъпките се деформират и изсъхват, растежът се забавя, а плодовете спират да узряват.
Изследователите смятат, че листните въшки може да са се разпространили поради популярността на пенсилванския ясен, която често се засажда в градовете. През 2019–2021 г. учените са изследвали общо повече от 3,5 хиляди бройки ясен в различни региони на европейската част на Русия и Беларус (Беларус). Американската пепелна листна въшка е открита в изкуствени насаждения, както и в самостоятелно засети дървета и крайбрежни гори. До 30% от изследваните дървета от пенсилвански ясен са били повредени от насекоми и като правило вредителят е засегнал от едно до пет растения, стоящи наблизо.
Материалите на пресслужбата на Института по екология и еволюция на името на А.Н. Северцов РАН