Защо гагаузите говорят турски, но приеха християнството и запазиха вярата си
Историята на гагаузите започва с номадски племена, населяващи степите между Аралско и Каспийско море през втората половина на първото хилядолетие. Те навлязоха в Хазарския каганат и когато княз Святослав победи хазарите, Узу, както гърците наричаха гагаузите, се премести на запад. През 11 век тези племена преминават Дунава и се заселват в България, Македония, Румъния и Гърция. Там те се оформят в независим етнос и приемането на християнството.
През Средновековието гагаузите са имали свое държавно образование. През XIII век съществува под името „Добружанско княжество“. Два века по -късно е превзет от османските завоеватели. Гагаузите бяха принудени да приемат мюсюлманската вяра.
Мигранти от гагаузите
Те започват да имигрират в Русия през Дунава и впоследствие получават разрешение от царските власти да развиват дивите степи на Бесарабия. С труда си гагаузите ги превърнаха в богати земеделски земи. Руско-турските войни допринесоха за презаселването на гагаузите, които поеха руската страна в своя курс.
След Втората световна война румънската Бесарабия, където се заселват гагаузите, става част от Молдовската ССР. След като молдовците придобиха независимост, гагаузите издействуваха от властта на Република Молдова да получи териториално автономно образувание със специален правен статут. Те се смятат за тюркски народ със собствена култура, език и етническа територия на Буджак. Общото население на автономията е 160 хиляди души, които живеят в три регионални центъра.
Как хората от гагаузите, след като са приели православието и са били под турците няколко века, са успели да запазят християнската вяра?
Християните гагаузи винаги са били по -близки до източните си съседи – руснаци и украинци. Те говореха балканския диалект на турския език. В Османската империя се опитват да приемат ислям, но такива случаи са единични. Хората от гагаузите бяха много ревностни защитници на православието. Именно те са преселени от Турция в Гърция и България през 1922 г. с решението на конференцията в Лозана. Уникалността на този народ се крие във факта, че тъй като са тюркоезични, те са запазили вярата си.
Гагаузите са малък народ. Той запази не само вярата си, но и традициите си. Никулден се смята за мъжки празник, придружен от шумни празници. В навечерието на Андреевден гагаузите, за да изплашат злите духове, натриват с чесън дограмите в домовете си. През пролетта, при тежка суша, те извършват церемонията за дъжд на Пипируда, някога популярна сред южните славяни. Те все още имат древен култ към вълците. Флагът на автономията има глава на вълк.