Мемориалният комплекс пресътворява Самарското знаме – един от най-важните военни символи на България, определен като национална светиня.
Мемориалният комплекс е издигнат в памет на героичните и трагични събития, сполетели града по време на Руско-турската война (1877-1878). Той е посветен на битката за Стара Загора на 19/31 юли 1877 г. В основите на развятото знаме, което българските опълченци и руските войни опазват с цената на своя живот, е положена костница. Върху саркофага са изписани думите на поета Михаил Берберов „Стара Загора, Стара Загора, жив град с темели в кости забити…“
На вечна стража пред знамето стоят фигурите на шестима опълченци и руски офицер –символ на непреодолимата преграда, която срещат неприятелските орди на Сюлейман паша и на шестте опълченски дружини, от които се ражда бъдещата българска армия.
Мемориалните стени разказват за пътя на Самарското знаме от момента на връчването му на Българското опълчение в румънския град Плоещ на 6/18 май 1877 г. до епичната битка за защитата на Стара Загора през юли 1877 г.
Монументално стълбище със сто стъпала напомня, че паметникът е издигнат век след боевете за Стара Загора. В памет на саможертвата и храбростта на защитниците на града, на 30 юли 1977 година тържествено се открива мемориалният комплекс „Бранителите на Стара Загора“.
Комплексът е едно от любимите места на старозагорци, а гледката от тук към града и околностите е неповторима. Той е включен в Стоте национални туристически обекта.
Контакти
Заявка за екскурзоводска беседа може да се направи в Регионален исторически музей: 042 919 214
Работно време
Обектът е със свободен достъп
Билети
Беседа на български език – 10,00 лв.
Специализирана (тематична) беседа – 15,00 лв.
Беседа на английски или руски език – 20,00 лв.