София, 13.09.2021г. В сряда Европейският парламент ще гласува предложение за резолюция за признаване на джендър основано насилие, като нова област на престъпления в ЕС.
Резолюцията цели да поиска от Европейската комисия изработването на директива, която да включи джендър основаното насилие в престъпленията изброени в разпоредбата от Договора за функциониране на Европейския съюз (чл.83, ал.1).
Отправеното предложение не дава определение на понятието „джендър“ основано насилие, а препраща по този въпрос към Истанбулската конвенция.
Предвид че, Конституционният съд на Република България е приел, с решение № 13 от 27.07.2018г. по к.д.№ 3/2018г., че Истанбулската конвенция не съответства на Конституцията на страната граждански организации*, изпратиха писмо до европейските народни представители. В него те посочват решението на Конституционния съд, в което се казва, че “Изискванията на чл. 4, § 3 от Конвенцията биха наложили в Република България да се създадат процедури, осигуряващи правно признаване на пол, различен от биологичния, в разрез с Конституцията.”
Така отправеното до Европейския парламент предложение, за приемане на резолюция с препоръки до Комисията за изработване на всеобхватна директива за джендър насилието, цели да заобиколи и обезсили разпоредбите на Конституцията на Република България и решение № 13 от 27.07.2018г. на Конституционния съд, се казва още в писмото.
Те посочват, че една приета директива на Европейския съюз, съдържаща пол, различен от биологичния, ще има предимство над нормите на вътрешното българско право и ще породи задължение за България да промени законодателството си.
Гражданските организации посочват че действащото национално законодателство обхваща престъпленията, които всяка форма на агресия може да причини. Още повече престъпление основано на “джендър” насилие не следва да попада в чл. 83 на Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС), тъй като има строго идеологическа основа, се посочва в писмото.
Според организациите предложената резолюция нарушава правата и най-добрия интерес на детето, презумпцията за невинност и насърчава потискаща система за наблюдение и тормоз със създаването на специални съдилища.
Съгласно чл. 14 ал.6 от закона за Конституционния съд, решенията на съда са задължителни за всички държавни органи, юридически лица и граждани. В тази връзка организациите призовават българските евродепутати да отхвърлят резолюцията за признаване на джендър основано насилие, като нова област на престъпления в ЕС.
Източник: Асоциация Общество и Ценности
sva@sva.bg, www.sva.bg
* Писмото е изпратено от Асоциация Общество и Ценности, заедно с Национална Асоциация Поход за Семейството и правозащитна организация Свобода за всеки.
По-долу са имейлите на народните ни представители, качени в сайта на ЕП, на които може да пишете:
Асим Адемов <asim.ademov@europarl.europa.eu>,
Александър Йорданов <alexander.yordanov@europarl.europa.eu>,
Атидже Алиева-Вели <atidzhe.alieva-veli@europarl.europa.eu>,
Ангел Джамбазки <angel.dzhambazki@europarl.europa.eu>,
Иво Христов <ivo.hristov@europarl.europa.eu>,
Радан Кънев <radan.kanev@europarl.europa.eu>,
Андрей Ковачев <andrey.kovatchev@europarl.europa.eu>,
Илиян Кючук <ilhan.kyuchyuk@europarl.europa.eu>,
Ева Майдел <eva.maydell@europarl.europa.eu>,
Искра Михайлова <iskra.mihaylova@europarl.europa.eu>,
Андрей Новаков <andrey.novakov@europarl.europa.eu>,
Цветелина Пенкова <tsvetelina.penkova@europarl.europa.eu>,
Емил Радев <emil.radev@europarl.europa.eu>,
Андрей Слабаков <andrey.slabakov@europarl.europa.eu>,
Сергей Станишев <sergei.stanishev@europarl.europa.eu>,
Петър Витанов <petar.vitanov@europarl.europa.eu>,
Елена Йончева <elena.yoncheva@europarl.europa.eu>