Битката при Кадеш: Стратегически паритет
Битката при Кадеш е една от най -големите битки в древността. Тя се превърна в най -важния крайъгълен камък в дългата конфронтация между двете суперсили от бронзовата епоха – Египет и Хетското царство.
Обикновено битката датира от 1274 г. пр.н.е., въпреки че историците не са абсолютно сигурни. Битката се е състояла до крепостта Кадеш – това е на територията на съвременна Сирия.
Можем да кажем, че битката сложи край на бронзовата епоха – хетите вече масово са използвали железни оръжия в нея.
Разположението на силите
Походът на египтяните към Кадеш се състоя в петата година от управлението на Рамзес II – един от най -големите фараони на Египет. Изкачвайки се на трона, той веднага се проявява като енергичен и волеви владетел. След като затвърди властта си, той започна да се подготвя за поход срещу основния си враг – хетското царство.
Рамзес драстично увеличи размера на армията. Египтолозите смятат, че 20 хиляди войници са тръгнали на поход срещу Кадеш – безпрецедентна сила за онова време. Армията на фараона беше разделена на четири корпуса: Амон, Птах, Ра и Сет.
Основната поразителна сила на армиите от бронзовата епоха били колесниците. Сред египтяните те бяха маневрени и леки, но можеха да вземат само двама войници „на борда“. Хетските колесници превозваха трима бойци, което значително увеличава тяхната „огнева“ мощ. Те обаче бяха по -тежки и по -ниски за маневриране. Тези различия изиграха важна роля в битката.
Хетският цар Муватали II също не губи време. Той изгражда мощен съюз и значително увеличава армията за сметка на наемниците. 20-хилядна хетска армия настъпи към Кадеш.
Битката
Корпусът на Амон, начело с фараона, се приближи до Кадеш и започна да поставя лагер при стените му. И четирите отряда на египтяните бяха разпънати и не очакваха вражеска атака. Местните номади измамиха Рамзес, като го увериха, че хетите са далеч на север.
Всъщност хетската армия беше зад най -близкия хълм и подготвяше капан за армията на фараона. Колесниците на Муватали II внезапно нападнаха корпуса на Ра и почти напълно го унищожиха. Тогава те нападнаха и превзеха египетския лагер.
Вместо да продължават да преследват врага, хетите се заели с банални грабежи. Рамзес успя да събере останалите войници и да ги хвърли в контраатака. Египтяните изгониха врага от лагера и го хвърлиха в реката. Виждайки това поражение, Муватали изпраща петстотин колесници и няколко хиляди пехотинци да атакуват. Но неравният терен даде предимство на леките египетски колесници.
По това време последният корпус на египтяните беше придвижен до бойното поле, което най -накрая обърна хода на битката. Хетският цар никога не се осмелява да хвърли резервите си в битка. Битката продължи до вечерта, само с настъпването на тъмнината армиите се оттеглиха.
Загубите от двете страни бяха огромни. Муватали II предлага на фараона примирие, което той незабавно приема.
Резултати
Ако говорим за резултатите от самата битка, тогава може да бъде записано в актива на Рамзес. Напълно загубил началото на битката, той успя да събере войски и да обърне резултата от сблъсъка.
Но хетите спечелиха стратегическа победа, тъй като Рамзес така и не успя да постигне основната цел на цялата кампания – да превземе Кадеш.
Дълго време историците смятат битката при Кадеш за безусловна победа на Рамзес II. Факт е, че те са били запознати само с египетската интерпретация на събитията. И в него битката е представена като триумф на „египетските оръжия“.
Едва наскоро записите от Хатуса, столицата на хетската държава, попаднаха в ръцете на археолозите. След като ги проучиха, учените стигнаха до извода, че известната битка завършва наравно, а хетите спечелили стратегическа победа.
Битката при Кадеш е първата голяма битка на древността, във връзка с която имаме описание от две страни. Следователно той предизвиква такъв интерес сред историците, египтолозите и военните.
Как завърши?
След Кадеш войната между хетите и египтяните продължи дълго време. В резултат Рамзес успя да окупира Северна Сирия и Финикия.
Конфронтацията между двете най -силни сили в региона приключи с подписването на мирен договор, чийто текст стига до нас. Това е най -старият документ от този вид. Днес негово копие е изложено в ООН.
Любопитно за мен е след като видях барилефите с колесниците на Рамзес в Абу Симбел и на хетите в Анкара да прочета мирния договор …
здр цветане качих първата част на пътеписа ти за фамагуста на блога и групите към блога не те питах , но пък са интересни за мен поне
здр цветане доста си пътувал ами заповядай ако искаш да направим една група за пътешествия и ще качваме от целия свят – чакаме една публикация за чудния свят на австралия да я приведе гугъла и ще я пусна из групи за пътешествия