Какво се случи с волжките българи
След разпадането на Улус Джучи на територията на Средна Волга през 1438 г. се формира независимото Казанско ханство.
Воини от Казанското ханство в картината на Адам Олеариус
Казан се бори с други остатъци от Улус Джучи за влияние в региона, а през 16 век. в него имаше вътрешна конфронтация между влиятелни кланове.
Една партия се застъпва за покровителството на Кримското ханство, бившия васал на Османската империя , друга мощна империя на Изтока, чиито владетели са провъзгласени за духовни водачи на всички мюсюлмани.
Друга партия се застъпва за тесен съюз с младата Московска държава (Русия), възникнал в резултат на обединението на руските княжества, излезли от зависимостта на Улус Джучи и постепенно набираща сила и влияние. Казанското ханство обаче непрекъснато враждува с Москва за контрол върху волжките търговски пътища и власт над облагаемото население от басейна на Средна Волга: мордовци, марийци, чуваши.
Панорама на Казан в рисунката на Адам Олеариус
През 1487 г. московската армия щурмува Казан и поставя на ханския трон привърженика на Москва Мохамед Амин. Следващият казански хан, Шах-Али, също беше лоялен съюзник на Москва. Но през 1521 г. синът на кримския хан Сахиб Гирей довежда армия в Казан. Вдъхновени от това, казанците въстават, убиват руския гарнизон, разположен в града, изгонват Шах-Али и провъзгласяват хан Сахиб-Герай.
Това беше последвано от продължителна война с Московската държава. Казан прави пет похода срещу Москва, опустошавайки околностите. Веднъж казански войници едва не заловили московския княз Василий III в село Воробьово, който избягал, като се скрил в купа сено.
Великият княз Василий III Йоанович във френска гравюра по илюстрация от Андре Теве
Но ханството, изтощено от вътрешни и външни политически интриги, не може да спре кампанията през 1552 г. на мощна армия, водена от сина на Василий III, първия руски цар Иван IV (Грозни).
Въпреки че гражданите на Казан оказват отчаяна героична съпротива, която поразила много съвременници с упорството си, градът е превзет и разрушен, населението му, което няма време да избяга, е убито. Казанското ханство, всъщност последната независима държава на волжките българи, е премахнато и става провинция на Русия, която бързо разширява границите си.
На иконата от 16 век. алегоричен образ на завладяването на Казанското ханство (съхранява се в Третяковската галерия)
Потомците на могъщите хора от Волга трябваше да понасят още много трудности и потисничество, опити за насилствено обръщане към християнската вяра.
В същото време самата Московска държава активно заема културните и техническите постижения на държавите, които са се образували в резултат на разпадането на Улус Джучи, при формирането на културата на която, както вече беше споменато, волжките българи взеха активна част.
Самите волжки българи запазват националната си идентичност до 19 век, въпреки че всички други народи ги отнасят, както повечето други тюркски народи, живеещи в Улус Джучи, до татарите. Като се отделят по -специално, понякога те са наричани казански татари.
художник Ф. Г. Солнцев
Български музей-резерват в Татарстан👇