Езиковаta ситуация в района на Синдзян Уйгур в Китай
Синдзян Уйгурската автономна префектура е най -голямата териториална и административна единица в Китай. Областта се намира в северозападната част на страната. В старите времена този регион се е наричал Източен Туркестан. Граничи с много държави: Русия, Казахстан, Монголия, Киргизстан, Индия, Пакистан, Афганистан и Таджикистан.
В Синдзян Уйгур няма ТАКОВА ДРУГО РАЗНООБРАЗИЕ ОТ езици! Според последното китайско преброяване тук живеят представители на 55 народа. 13 народа са населявали тези територии още преди формирането на Китайската народна република. Това са уйгури, китайци, дунгани, казахи, монголи, киргизи, сибо, узбеки, таджики, манджури, даури, руснаци и татари. Между другото, руската диаспора тук е най -голямата в Китай.
В областта има 53 езика: уйгурски, китайски, казахски, монголски, киргизски, сибински, узбекски, таджикски, татарски, руски, корейски, нанайски и др. Някои езици се използват изключително в ежедневието, докато други също се използват в писмена, литературна форма (например китайски, уйгурски, казахски и други). Най -често срещаните езици са уйгурски и китайски.
Китайски
Китайският, разбира се, е официалният език на Китай, престижно и изгодно е да го знаеш. В допълнение към литературната форма путунхуа , диалектите са широко използвани в ежедневието. В старшите класове на националните училища мандарин започва да се преподава едва от началото на XXI век. За уйгури и други национални малцинства се организират специални курсове за изучаване на путунхуа. Така че в градовете почти всички жители са двуезични, но в селските райони далеч не всички.
Уйгур
Уйгурите съставляват почти половината от населението на региона. Уйгурският език има официален статут тук. Има единадесет диалекта на уйгурския език, които обаче са добре разбираеми.
Казахски, киргизски и монголски езици
Казахстите през 2015 г. са съставлявали 6,9%от населението на областта, киргизите – 0,87%, монголите – 0,8%. В Сиандзин те имат свои автономни райони: Или-Казахстан, Чанджи-Хуй, Кизилсу-Киргиз, Баянгол Монголски, Тала-Монголски. Казахски, киргизски и монголски в тези области са признати за официални и се използват широко в офис работата и други сфери на живота.
Други езици
Други езици, включително руският, нямат официален статут в Синдзян.
руски език
Рускоезичното население, което представлява 0,5% от общото население на областта, е успяло да запази руския език, използва го помежду си в различни сфери на живота. В град Урумчи има модерен център на руския език и руската култура, има православна църква. Руският език обаче постепенно се изтласква. Ако през ХХ век в областта имаше рускоезични училища, сега руският се преподава само като чужд език в едно училище в град Инин (Или-казахски автономен окръг).
Сибински език
Сибинският език е широко разпространен сред представителите на народа Сибо (сибинци), живеещи в Чапчал-Сибоскския автономен окръг на Или-Казахския автономен окръг. Понякога този език се счита за диалект на манджурския език. Преподава се в училищата, използва се в медиите.
Таджикски
Китайците наричат таджикски, който се използва в Синдзян, но това не е езикът, който е в Таджикистан, а сариколският. Говори се от памирски таджики в Ташкурган-Таджикски окръг (Кашгарски окръг). Този език няма писмена форма. Китайските таджики са принудени да използват уйгурската писменост.
По този начин най -големи перспективи за развитие в Китай имат китайският език Putanghua, уйгурският и казахският език.