Унгария ще се появи някъде в областта на червения овал. Там, където преди е била империята на Атила
Хуните ще държат в страх и двете Римски империи, а франките и готите ще бягат от тях. Много поколения европейци си спомнят и предават на потомците си яростния страх, който те предизвикват у християните. Поради тази причина и други номади често приемат името на хуните – за чест или за да се страхуват враговете им.
Съвременният унгарски народ се нарича маджари, но те идват от угорските племена. А на латински (и други европейски езици) се нарича унгари, което означава само хуните. Като се има предвид, че унгарците и хуните са живели на едно и също място, че са имали общ начин на живот и желание да нападнат съседите си, това че имат много сходно име, е необходимо да се отговори на въпроса: същите хора ли са или не?
В древни времена европейците са знаели хунската легенда за това как този народ е дошъл в Европа от Азия. Унгарската му версия беше нещо подобно. Братята Хунор и Маджар ловували елени в степта. Те преследвали особено упорит и бърз звяр и случайно намерили проход през Меотианското блато – така се наричало Азовско море в древността. Изведнъж те срещнали момичета, които убедиха Маджар да остане, но упоритият Хунор продължил на запад. Единият от тях очевидно е предците на хуните, а другият е унгарците (маджари).Исторически това е съвсем вярно. Хуните дошли в Европа през 4 -ти век, унгарците ги последваха през 7 -ми, но се появиха на Дунава едва в края на 9 -ти век. Хунската версия на тази история, предадена от византийския дипломат Прокопий Кесарийски, споменава други имена на братята и не казва нищо за момичетата)))
Всъщност историята се получила така. Хуните, аварите, печенегите и други номадски племена се стремят да заемат Дунавската равнина, тъй като тя е единствената в Европа, която може да осигури място за живеене на номадите. Аварите били последните, които притежавали тази земя преди унгарците, но само унгарците успяха да я получат завинаги. За да създадат своеобразна духовна връзка с новата си родина, те направиха паралели между себе си и хуните. Тъй като други съседни народи, гърци, славяни, германци, очевидно са били чужди за тях, изборът падна върху най -могъщите номади от ранното средновековие.Унгарската хроника Gesta Hunnorum et Hungarorum (около 1282 г.) информира за напускането на техния народ от Източна Скития: те „… предпочитаха да търсят за себе си земята на Панония, която според слуховете беше земя на цар Атила“ Дунав.
Но всъщност между тях няма връзка. И ако е имало, значи е било посредничено чрез турците. Да, само ако преценим така, тогава чрез турците всички номади по света са си роднини. Що се отнася до връзката между хуните, тя е измислена поради неправилен превод на името на унгарците на латински. Оногурите (т.е. „десет угри“) са тюркски племена от 6 -ти век, сред които възниква племето на маджарите. А оногурите са почти унгарци
До 19 век унгарците се смятали за преки потомци на хуните. Но тогава лингвистичните изследвания надеждно са доказали, че са роднини на ханти и манси. Поради изменението на климата районът на тяхното пребиваване е разделен. Някои накрая се преместили в тундрата и тайгата, други отишли в степта и започнали да сключват племенни съюзи с тюркските народи.
Освен това, поради тясното взаимодействие с дунавските славяни в антропологичен смисъл, унгарците са се променили много. Генетичните маркери на хуните са хаплогрупи L-M20 и Q1a. Сред древните унгарци те са били частично разпространени, но сред съвременните представители на този народ се срещат в много разредена форма. И само сред субетносите Секели, които традиционно се считат за потомци на племето Атила.