С изключение на Русия, която беше татарски васал, територията на Ордата на пика на своето могъщество беше шест милиона квадратни километра. Това приблизително съответства на зоната на Европа, ако изключим европейската част на Русия от нея. Не е изненадващо, че поради тази причина тук са се формирали много народи.
Татари, ногайци, узбеки, казахи – предците на всеки един от тези етноси принадлежаха на държавообразуващия народ на Улус Джучи. Но ако с последните три всичко е ясно, те са си взели отделно име, тогава под името татари всъщност се крият няколко различни националности. В съответствие с техния географски принцип се разграничават кримските, казанските, астраханските, касимовски и сибирски татари. Има и други малки подетноси – мишари, тептяри, кряшенци и др.
Нека днес обсъдим дали гражданите на Казан и Крим са свързани.
Политическата традиция на монголските държави беше да смесват собственото си номадско население. Например, имаше три племена, A, B и C. Заедно те завладяха нова страна и получиха пасища на придобитата територия. Но разпределенията не им бяха дадени в завладяната територия, а бяха разделени в една област, която беше предоставена на един или друг клан. По същия начин за племена A, B и C.
Такава територия трябваше да даде армия от десет хиляди душии това се нарича тумен. Тези хора отиваха на война заедно, споделяха си един общ съд, бяха близо в беди и радост. Следователно, сто години по -късно старите племена избледняват в миналото и на тяхна основа хората Д.
По -специално, това се случи с кримските татари, които всъщност се състоят от племена с различни корени – тюркски, маджарски и алански. Почти същото се случи с казанските татари, въпреки че те са били заседнал народ от древни времена. и двамата са имали тюркски език и са имали една държава в миналото. Но компонентите, от които са се образували, са различни. За ценителите на генетиката да кажем, че те имат различни ДНК хаплогрупи – това показва наличието на различни предци. Същото може да се каже и за други регионални татарски поетнически групи – мишари, касимовити и сибирски татари.
Сега по отношение на отношенията между кримските и казанските татари. Те се считат за братски, но все още отделни етнически групи. До падането на Казанското ханство между тях се поддържат активни връзки. Имаше дори момент в историята, когато две държави имаха братя и сестри като управници. Тогава те замислиха съвместен поход до Москва. Имаше ситуации, когато жителите на Казан се преместиха в Кримското ханство, а кримчаните напуснаха да живеят в Казан.
Всичко се промени в края на 15 век. Кримското ханство е завладяно от Османската империя, Казанското ханство започва да гледа към Москва. През 1552 г. той е завладян, но мишарите и касимовските татари започват доброволно да служат на московския княз няколко десетилетия по -рано. В исторически план това добави езикови и културни различия към тези народи. Езиците им са толкова далечни (или близки, колкото искате), колкото руски и полски. И генетичният им състав е още по -различен.
Исторически кримчани и казанци са имали много причини за духовна близост. Преди идването на съветската власт между тях не е имало особено разделение. Но нямаше и силна свързаност – в края на краищата между тях имаше огромни разстояния. Всичко се промени от злополучния инцидент със депортирането от Сталин, в резултат на което братски етноси се озоваха от различни страни на политическите барикади.