Ето какви глупости ни пишат в Уикипедия: Българ е общото име на няколко изчезнали близко свързани езици на българите, съществували на Балканите, в Средното Поволжие и в Северен Кавказ, които заедно с съвременният чувашки език и евентуално изчезналите хазари съставляват огурската (булгарската) група тюркски езици.
Тоест, казва ни се, че чувашкият език е езикът на българите. Е, и хазарите, които изчезнаха заедно с чувашкия език. Би било забавно, ако не беше толкова тъжно, защото тази глупост влезе във всички енциклопедии и справочници.
Дори да приемем, че българите, както е написано по -горе, са живели в Кавказ, Поволжието и Балканите, тогава къде са следите от този език? А хазарите? Според различни източници Хазария окупира територията от Закавказие до Днепър, включително по -голямата част от самия Кавказ. Съответно хазарите, носители на езика, трябва да са били няколко милиона в тези земи. И кои са потомците на хазарите?
По някаква причина този въпрос беше скромно премълчаван и дори сега не се рекламира особено, тъй като Хазария беше под негласна забрана да се споменава. И дори там, където са живели хазарите, те често „намират“ някои алани и културата на Салтово-Маяцката от българо-хазарска култура се превръща в „българо-аланската“ Е, това е тема за друг разговор, но имаме нужда от потомците на хазарите.
Плахи гласове наричаха каримите като възможни потомци на хазарите, но отново с резерви. Също и ашкенази, като носители на юдаизма. Но малцина назовават кумиците и карачаите, може би най -преките им потомци.
Във всеки случай хазарският език е бил тюркски (сарматски) и имената на хазарите звучат като тюркски.
Има добра работа на г -н Хаджиева:
http://tapemark.narod.ru/les/568a.html
Махмуд Кашгар, признат тюрколог лингвист на своето време, в работата „Диван Лугат в Тюрк“ (Древнотюркски речник) ни разказа за българския език от 11 век:
И още:
Тоест езикът на българите е един и същ с печенежкият . Фактът, че печенегите са имали тюркски език, мисля, че не предизвиква никакви съмнения. Който не е в темата, вижте тази работа: А. М. Щербак
ПЕЧЕНСКИ ЕЗИК (Езици на света: тюркски езици. – М., 1997. – С.
„Татко и брате, ето българите са наши съседи, те са богати и силни велики, сега са дошли по Волга и Ока, и са разрушили много градове с голяма армия, плениха безброй хора, които аз единствено не мога да се съпротивлявам … не искам, защото те са от българите, езикът и семейството които са еднакви … “
От писмо от княз на Владимир-Суздал Рус Всеволод Голямото гнездо до княз Святослав Всеволодович. 1182 гр.
Дори да вземем думата „език“ като обозначение за племе или народ, това не променя същността. Половецките „черни българи“ са имали същия език като българите от Поволжието и Кавказ. За щастие има повече информация за половецкия език. А. Чеченов ПОЛОВЕЦКИ ЕЗИК (Езици на света: тюркски езици. – М., 1997. – С. 110-
Връщайки се към темата за потомците на хазарите, ще спомена и потомците на българите в Кавказ. Това не е нищо друго освен балкарците и езикът на балкарите е същият като езика на карачаите. Следователно те са носители на един и същ българо-хазарски език.
След като говори във форума, приятелят ми българин, каза, че те имат два или повече синоними за много думи и от различни езици, което ме подтикна да сравня тези думи с волжко-татарския, балкарския и чувашкия език. След като прекарах няколко дни в речници, преводачи и намерих носители на тези езици във форуми, постигнах някои скромни резултати. Довеждам го до ваше знание . Ако някой открие неточности, моля, коментирайте и посочете. В скоби „kaz“ е езикът на казанци, а не казахи. ))
Както можете да видите, българският език е обикновен z-език и чувашкият няма нищо общо с него. Не, все пак! То има. Именно поради заимстваните и изкривени български думи чувашкият език след дълго колебание е приписан на тюркския.