Ернан Кортез: Кървав завоевател или покровител на индианците?
Честно казано, когато планирах да напиша статия за Кортес, имах представа за него като за кървав върколак който ядеше бебета от ацтеките за закуска и използваше планина от индийски трупове вместо легло. Всъщност обикновеният човек има приблизително същата представа за него, т.к. Кортес е най -известният испански конкистадор, който беше доста алчен за злато и не се отклоняваше от различни методи за присвояването му. На практика обаче това не е така както обикновено. И сега ще се убедим в това.
Кортес няма нито едно изображение за цял живот, всички портрети са заснети след смъртта му.
Предполага се, че нашият идалго е роден през 1485 г. (но това не е сигурно) в провинция Меделин. По произход той е от знатен род, не най -богатият и благороден, но все пак доста благороден. Както подобава на непълнолетен безделник, Кортес влезе в университета, който по -късно напусна, за да отиде с чичо си Николас де Овандо в Америка, където по това време имаше активна колонизация на нови земи. През 1504 г. нашият герой пристига в Санто Доминго, след което Овандо урежда племенника си на приличен административен пост. Не ставаше дума само за непотизъм: преди да напусне университета, Кортес успя да получи добро образование и беше доста интелигентен млад мъж, което признаха дори враговете му. Впоследствие Кортес се издига до касиер и е изпратен заедно с армията на Дон Диего Веласкес да завладее Куба. Естествено, островът скоро беше превзет и Веласкес стана губернатор на Куба, но това не беше достатъчно. Лакомият конкистадор насочи вниманието си към Мексико, пълно със злато и други ценни ресурси, които очевидно трябваше напълно и изцяло да му принадлежат. През 1518 г. той организира експедиция до Мексико, под командването – кой мислите? Точно така, Кортез. Той се оказа основният спонсор на кампанията, изразходвайки всичките си спестявания за оборудване на кораби и хора: според неговите прогнози получената плячка трябваше да плати за всичко. И така, през февруари 1519 г. Кортес отплава за Мексико, като по този начин започва нова глава в живота си.
Ауиденция при Монтесума
Би било грешка да наречем Мексико ацтекска държава. Всъщност там живееха много различни индийски племена, над които доминираха същите ацтеки. Затова при пристигането си на място Кортес поиска аудиенция с Монтесума – ацтекския владетел, подкрепяйки искането с щедри подаръци. Испанците бяха приети от индианците доста благосклонно: кралските посланици донесоха подаръци на Кортес и съобщение от Монтесума „ето куп подаръци, много ви обичаме и ценим и сега излезте оттук за бога, не знам не искам да те виждам. “ Кортес беше наясно, че тези подаръци са върхът на айсберга, зад който се крият немислимите съкровища на империята на ацтеките и няма да си тръгне. Затова той започва подготовка за завладяването на Мексико, което включва главно съюзи с малки индийски племена. Наивно е да се вярва, че жестоките испанци са дошли да избият индианците надясно и наляво. Самите индианци не издържаха един на друг и чакаха някакво оправдание да нападат съседните племена. И така, конкистадорите започват обиколката си по индийските селища. Сценарият беше стандартен: испанците идват в града, там те са тържествено поздравени от местните, носят им куп злато и жени, осигуряват подкрепления и казват: „Вие сте нашите освободители, нека да победим тези ацтеки заедно!“ Вярно е, че не винаги всичко вървеше гладко и в някои случаи първо беше необходимо да се предриемат превантивни мерки и едва след това да се сключи съюз – не винаги идваха при местните жители за първи път и по приятелски начин. В завладените градове испанците забраняват жертвоприношенията, освещават езическите пирамиди и кръщават местното население, като по този начин ги въвеждат в орбитата на тяхното влияние и мироглед.
Карта на мексикански поход
Но в средата на кампанията тревожни новини идват от континента: кралят предоставя на Веласкес титлата генерал-капитан във всички завладени земи и правото да ги управлява и да получава приличен дял от плячката. Подобно съобщение изобщо не устройва Кортес и той изпраща писмо до краля, където той пише следното: „Не давай на Веласкес Мексико, защото той е коза. А аз“ Аз съм нормален човек, дай ми го. “ Писмото беше подкрепено от някои доста убедителни аргументи под формата на планина злато и бижута. След като реши този проблем, Кортес продължи завладяването на ацтеките.
конкистадор
Столицата на ацтеките Теночтитлан (съвременен Мексико Сити) първоначално е била окупирана от конквистадорите през ноември 1519 г., след това ацтеките се разбунтували и на 1 юли 1520 г. те изхвърлили своите завоеватели, убивайки куп испанци и техните съюзни индианци. Второто нападение започва на 30 май 1521 г. и е много по -успешно по две причини. Първо, Кортес се подготви старателно за това, след като събира огромна армия от други индианци. Второ в столицата избухна епидемия от оспа отслабващи значително силата на защитниците. Така империята на ацтеките падна завинаги, а Кортес стана владетел на Мексико, основавайки Нова Испания.
Кортес с неговата индийска любов
А сега малко за политиката. Може да се изненадате, но Кортес се оказа най -либералният владетел, приятелски настроен към местното население. Нещо повече, заради прекомерната му мекота, много други конкистадори не го харесваха, които предпочитаха да не се церемонят с индианците.
Какво направи той?
Обикновено завоевателите създават свои собствени държавни органи и структура на властта в колониите. Кортес, напротив, напълно запази обществения ред на индианците, замествайки само местните владетели със свои хора. Политиката беше следната: живейте по същия начин, както преди, но ми плащайте данък. Но това не е всичко. Кървавият идалго провежда политика на сегрегация – разделеното местожителство на различни народи – но в никакъв случай не с цел да вкара индианците в резервати. Напротив, на испанците беше забранено да се заселват извън градовете, а на местните беше позволено самоуправление в техните земи. Това решение е взето, за да се избегне беззаконието на конквистадорите и терора над местното население. Кортес обучава индианците в европейско земеделие и организира масово обработване на земята, търсейки икономическа независимост от Испания. И за да унищожите най -накрая вашите стереотипи, ето още нещо за вас: Кортес провежда социална политика сред индианците и въвежда определени трудови стандарти. Той напълно забрани работата на жените и децата, нощния труд, въведе обедна почивка и задължителна дневна дажба за работниците, за да могат да се хранят добре. Също така на индианците беше дадена възможност да обработват държавна земя за себе си, за да изхранват семействата си. И това е 16 век, стотици години преди синдикатите и работническото движение! И така, че безскрупулните колонисти да не нарушават правата на индианците, той назначава Францисканския орден да контролира ситуацията и да упражнява надзор над испанското население. Накратко, живот и спокойствието процъфтяват в Нова Испания.
Герб на Кортес, подарен му от краля
За съжаление през 1520 -те години в живота на Кортес започва черна страница. Мексико му се стори малко и той, поддавайки се на алчността, организира кампания в Хондурас, в резултат на което губи предишната си власт над Мексико и изпада в немилост на краля. Вече не беше възможно да се оправи с писмо и Кортес отиде в Испания, за да омилостиви за пореден път неговото величество, но този път лично. Събитието беше успешно и след аудиенция на 1 април 1529 г. конкистадорът получава кралско помилване, а с него и титлата маркиз и куп земи в Нова Испания. По -нататъшният живот на завоевателя беше много по -малко интензивен. От големите събития може да се открои само неуспешна експедиция до Калифорния с цел основаване на нова колония там. Умира в Испания през 1547 г., след което, според завещанието му, тялото е транспортирано до Мексико, което Кортес счита за свой дом. Така историята на една доста противоречива историческа личност приключи.
По традиция ще завършим историята с интересни и надеждни факти от живота на Кортес:
– Кортес не понасяше дебелите момичета и измисли дрехи, които стягаха кръста. Той искаше да кръсти изобретението на себе си, но обърка буквите и написа „корсет“
– По време на следващата си кампания той се насочи към северозапад и се увлече толкова много, че се натъкна на експедицията на Ермак в Сибир. Решавайки, че това е друго племе индианци, той разменя подаръци с тях и се връща в родното си Мексико, като заключава, че климатът в новите земи не е подходящ за колонията.
– в САЩ има около 30 хиляди селища, от които поне 27 хиляди са построени от Кортез
– стената на границата с Мексико е построена поради причината, че Кортес вече е уморен от изграждането на нови колонии там.
Надявам се, че този невероятно дълъг пост също беше невероятно интересен. Бих могъл да пиша отделно и за мексиканската кампания на Кортес по -подробно, но не искам да се повтарям. Съветвам ви да прочетете сами за него, само за да разсеете митовете. И няма нужда да клеветите нещастния Кортес, от когото популярният слух е направил чудовище и канибал. Сега ти и аз знаем, че той беше нормален човек, който направи много за хората, за които отговаря.