Седем безславни години на „черните полковници“
Цензура, тотално подслушване на граждани, военни съдилища, тайна полиция, изтезания, търсене на враг на народа – Гърция в началото на 70 -те години наподобяваше оруелски свят.
Режимът на полковниците: как е подготвен военият преврат
Военните в Гърция винаги са били на високо уважение. През 20 -ти век споменът за национално -освободителната война е жив, резултатът от който е придобиването на независимост от Османската империя от нейните герои. Военната кариера се счита за престижен и доходоносен бизнес. Нещо повече, това означаваше безплатно образование, докато ученето „в цивилния живот“ беше доста скъпо. По време на политически кризи военните поеха инициативата в свои ръце с мълчаливото съгласие на обществеността. И така, през 1923 г. Николаос Пластирас завзе властта, наречена „Черният конник“ заради храбростта си на бойното поле.
Две години по -късно неговият съратник, националистическият генерал Теодорос Пангалос, организира държавен преврат и създава трибунали, които да наказват противниците му. През 1936 г. генерал Йоанис Метаксас е начело. Той придава голямо значение на идеологическата работа, популяризирайки концепцията за общохристиянска държава и възраждането на духа на великата гръцка нация. През 1952 г. на власт идва главнокомандващият гръцката армия Александрос Папагос. Така следващият военен преврат, замислен и осъществен от „черните полковници“, не беше изненада за гърците. На 21 април 1967 г. заговорниците докараха около сто танка в Атина и завладяха основните инфраструктурни съоръжения, без да срещнат сериозна съпротива по пътя си. При обръщение към гърците военните подчертаха, че те не принадлежат към никоя политическа партия и това определено повиши степента на доверие в тях.
Заслужава да се отбележи, че никой от изброените по -горе лидери не е успял да постигне значителен успех в икономиката. До 1967 г. Гърция остава една от най -бедните европейски страни; селското стопанство е напълно унищожено след германската окупация и гражданската война (1946-1949). Ясна икономическа програма се превърна в коз на „черните полковници“. Георгиос Пападопулос представи на обществеността план за индустриализация, чийто висок процент трябваше да осигури инвестициите на чуждестранни предприемачи. Този план беше разделен на петгодишни. Кредити са давани на местни бизнесмени на ниски лихви. Преместването на производството в периферията намалява равнището на безработица. Друг жест на Пападопулос, открито популистки, е да отпише дългове от фермерите.
Имаше обаче и другата страна на медала. Представители на новата администрация се замесиха в корупция. Например министърът на туризма имаше непрозрачни търгове и заеми за съмнителни фирми на съвестта си. Резултатът от тази политика е дългосрочно строителство – самотни недовършени хотелски сгради могат да се видят по цялото гръцко крайбрежие. След свалянето на „черните полковници“ мащабите на корупцията само се увеличават. Днес Гърция остава една от най -корумпираните държави в Европейския съюз.
„Черни полковници“.
„Черни полковници“. Източник: greekworldhistory. blogspot.com
Тайната полиция стана гръбнакът на хунтата, нейна мишена – комунистите, анархистите и други ненадеждни граждани, чиито мисли биха могли да бъдат насочени срещу ултрадясното ръководство. За да направи гърците по -склонни да признаят престъпните си планове, полицията активно използва мъчения. Заподозрените са били бити, измъчвани от задушаване, жени са изнасилвани. Методите на психологическо въздействие бяха широко разпространени: затворниците бяха принудени да стоят на едно място в продължение на часове в празна стая, лишени от сън и храна. Освен това пазачите цял ден пускаха силна музика в килията, изкарвайки жертвата в безсъзнание.
Младежите не трябваше да се замислят за своите политически предпочитания, тъй като нямаше партии. В литературата също нямаше голям избор, тъй като редица писатели бяха забранени. Момичетата и момчетата трябваше да се занимават със спорт – в гръцките градове бяха открити много спортни клубове. Ежедневието се регулираше от дълъг списък от правила: не можете да правите снимки на улицата, мъжете не могат да носят дълга коса, жените не могат да носят мини поли и т. Н. Образованието в университетите се води на „мъртъв“ гръцки език, който наред с други неща, символизира независимостта на Гърция от Османската империя.
Още през 1968 г. избухват протести в различни части на страната; най -големият от тях се състоя през ноември в Атина. В него са участвали до 500 хиляди граждани (за сравнение: днес в Атина живеят 664 хиляди души). Протестите стават редовни от 1971 г. насам, студентите съставляват по -голямата част от протестиращите. Те излязоха на улицата с лозунга „Освободете гръцкия народ от веригите!“
Междувременно Пападопулос облекчи общественото напрежение с речи, значителна част от които бяха посветени на защитата на православните и семейните ценности.
. „Нашият ангажимент е изграден върху нашата история и нашата религия. Христос учи на хармония и любов. Гърция се възражда, Гърция ще върши велики неща, Гърция ще живее вечно ”, това е фрагмент от една от речите на лидера на„ черните полковници ”.
Отмяна на монархията
Георгиос Пападопулос.
Георгиос Пападопулос. Източник: greekworldhistory. blogspot.com
През 1973 г. в Гърция се провежда референдум, в резултат на което в страната е премахната монархията. Пападопулос стана президент. Константин II, последният крал на Гърция, е принуден да напусне страната през декември 1967 г. Той обаче официално не се отрече от трона. Константин II многократно е обвиняван за подпомагане на „черните полковници“. Самият той каза, че предпочита тактиката на изчакване пред „кървавата“ борба срещу заговорниците, за да има време да организира контра преврат със своите съюзници (той наистина направи този опит).
Черните полковници не успяха да се справят с икономическите трудности, възникнали през 1973 г. Правителството не успя да устои на покачването на цените, възникнаха разногласия между Пападопулос и неговите сътрудници относно бъдещия курс. Строгото регулиране на икономиката от държавата и неконтролираните мерки, насочени към поддържане на висок стандарт на живот на населението, се превърнаха в поредната криза за Гърция. Това се оказа точка без връщане.
Патакос и Пападопулос.
Патакос и Пападопулос. Източник: телеграф. co.uk
Ръководителите на хунтата бяха осъдени на доживотен затвор. Последният „черен полковник“ Стилианос Патакос почина в Атина през октомври 2016 г. Той беше на 103 години и до последно настояваше, че хунтата спаси Гърция от социалистическата заплаха.