Самият център на България
Днес сме в самият център на България, град Казанлък. Известен е с качествената си козметика от розово масло, тракийската гробница и други атракции. Нашият екип ще посети също толкова интересни места в околностите му. Хората идват тук след забързаните делнични дни, за да се оттеглят сред природата, за семеен пикник или просто да дишат чист въздух.
Музей на розата. Казанлък
Направихме маршрут с дължина около 40 км. Започваме мини -обиколката край Казанлък, в село Бузовград, оттам се придвижваме на запад – в Търничени, и завършваме малко по на север, в село Скобелево. В този регион ни очакват екологични пътеки, мистериозни явления, огромни щрауси и други.
Екологична пътека „Пътека през вековете“
От Казанлък караме на юг за 10 минути и се озоваваме в подножието на Средна гора, в Бузовград. Селото с население до 2,5 хиляди жители е известно с мистериозния Мегалит, но повече за него по -късно. Дойдохме тук за екопътеката „През вековете“, която е в южните покрайнини на селото. В Бузовград има няколко указания, които предполагат местоположението му, така че е трудно да се загубите.
Добре маркиран маршрут (червени плашещи усмивки са нарисувани по дърветата) отнема около два часа. Не можете да стигнете с кола, но маршрутът е лесен. По пътя има много пейки, има беседки. По време на разходката живописният пейзаж постоянно се заменя с гъста дъбова гора.
В допълнение към Megalith, следвайки пътеката, можете да видите скалата „Cut Stone“ – огромен кладенец с формата на паралелепипед. По-нататък по маршрута-руините на крепостта Бузово-кале, построена през V-VI век, по време на II българско царство за защита на деспота на град Крън. От крепостта пътят се спуска плавно към Черковище – руини на християнските църкви от V в. Сл. Хр.
10-15 минути по-нататък по пътеката има тракийска гробница от края на IV в. Пр. Н. Е. За съжаление, в древни времена е ограбен, така че вътре не са намерени артефакти. Учените смятат, че траките са отдали почит на един от погребаните аристократи в него. Днес гробницата е заключена, но през малки отвори се вижда част от входа.
Тракийско скално светилище на Мегалит
От началото на пътеката до Мегалит са необходими около 30 минути пеша.При ясно време от нея се открива живописна панорама на Долината на розите.
Изглед от Мегалита към Долината на розите
Историята на каменния масив е противоречива и някои тайни все още не са разгадани. Някои казват, че това е творение на човека, други – дело на природата. Според учените възрастта на Мегалита е около 4 хиляди години. Нарича се още Вратата на Дева Мария или Слънчевата порта.
Има няколко теории за предназначението на тази купчина камъни. Една от тях е тясно свързана с траките. Неговата особеност е, че на 21 юни, денят на тракийския празник, при залез слънчевите лъчи преминават през прозореца на Мегалита, висок почти 2 метра. Траките вярвали, че в този момент се отваря портал между двата свята.
Ако искате да уловите тази неописуема гледка, препоръчваме ви да посетите мегалита по време на лятното слънцестоене.
Мегалит на слънцестоенето
Други теории твърдят, че масивът е бил използван при погребението на тракийски аристократи, като астрономическа обсерватория или за изпращане на сигнали до други племена в Стара планина.
На същия хълм източно от Мегалита има други скалисти фигури, подобни на трон и олтар.
Розоварна „Еньо Бончев“ в Търничени
Не напразно казват, че розата е тайната и душата на България. Можете да се уверите в това в розоварната Enyo Bonchev, разположена в Розовата долина, на половин час път с кола от Казанлък.
От 1909 г. до наши дни тук се приготвят висококачествени розови и лавандулови масла по най-стара технология. Комплексът включва 100 хектара цветни насаждения
Интересен факт. Преди Втората световна розова фабрика Enjoy Bonchev доставя розово масло на световноизвестните парфюми CHANEL (Франция) и Yardley (Англия). Днес маслата от село Търничени се изнасят за САЩ, Австралия, Германия, Япония и Франция.
Розоварна „Еньо Бончев“ в Търничени
Екскурзия до Еньо Бончев ще ви разкаже за тънкостите на производството на масло. На гостите се показват производствени мощности и оборудване. В малък, уютен двор има паметник – първият апарат за обработка на рози. Наблизо има магазин за сувенири, където можете да си купите розови и лавандулови масла и вода. Всички сувенири имат восъчен печат – гаранция за автентичност. 1 мл розово масло струва около 20 евро.
Моля, обърнете внимание, че комплексът работи само през периода на цъфтеж на маслодайните рози (май – юни). Обиколка с екскурзовод по предварителна заявка.
Етнографски комплекс „Дамасцена“ в Скобелево
Намира се на 13 км от Еньо Бончев. Damascene е известен като успешен производител на етерични масла и био козметика на българския и чуждестранния пазар. През 1991 г. на това място е създадена малка семейна ферма за розово масло. По -късно се превърна в „сърцето на Долината на розите“. Днес това е пълноценен комплекс, посветен на главния представител на българската флора – маслодайната роза.
Всичко тук напомня за рози
В Damascene можете да планирате и по -дълъг престой. Комплексът включва тракийски културен център, розов парк и розова градина за шикозни фотосесии и, разбира се, ресторант и бар с традиционна кухня. На територията има градина, езеро с лебеди и изкуствен водопад.Има невероятни места за фотосесии
В розоварната Damascene rose се показва процесът на производство на розово масло.
Зала за съхранение на розово масло
През 2020 г. в комплекса беше открит биопарк с диви животни. От терасата можете да наблюдавате елени, муфлони, диви кози, глигани, коне, пауни и лебеди в естествената им среда.
Цената на билетите за „Damascene“:
Деца под 7 години, хора с увреждания – безплатно.
Възрастни – 12 лева.
Ученици, студенти, пенсионери – 6 лева.
Екскурзия – 6 лева.
Щраусова ферма „Четири сезона“ в Скобелево
За България щраусите са екзотични птици. Затова в крайна сметка направихме пътуване до фермата за щрауси, на две минути от „Дамасцена“. Тук можете да се забавлявате чудесно, гледайки 3-метрови птици с тегло до 170 кг.
Щраусът е истински гигант
Собственикът на фермата води гостите на екскурзии, разказвайки интересни факти за щраусите. Местният магазин за подаръци продава щраусови пера, билки и подправки за домашно приготвени конфитюри.
На територията има кафене, където можете да опитате карамелен крем, пай от щраусови яйца и да усетите прохладата на домашна лимонада.
Нашето мини турне в централна България приключи. За пореден път се убедихме, че за една незабравима ваканция не е необходимо да ходите в голям или курортен град. Малките села пазят много тайни, просто трябва да бъдем по -внимателни. Тогава определено ще намерим нещо интересно.