Народноосвободителни въстания в Афганистан срещу британската хегемония
Британската империя напада два пъти Афганистан-през 1838-1842 и през 1878-1881. И в двата случая целта на нашествието беше да отвлече вниманието от руското влияние и да му попречи да се утвърди в стратегически регион. В отговор на всяко нашествие афганистанското население се изправя срещу своите окупатори.
Първото нашествие на Великобритания
През 1838 г. Шах Дост Мохамед Хан, владетелят на Афганистан, не успя да организира значителна съпротива и скоро се предаде. Британската армия почти без усилия окупира Газни, Кабул и Джалалабад. Англичаните номинираха марионетния емир Шах Шуджа, който се съгласи да отстъпи пред британската хегемония.
Повечето афганистанци обаче презираха Шах Шуджа заради политическото му предателство и се разбунтуваха срещу британците, чиято армия консумираше основни хранителни продукти, което повиши местните цени толкова високо, че местното население в столицата на Кабул обедня.
На свой ред ислямските мули започнаха да призовават за джихад – свещена война срещу неверниците. На 1 ноември 1841 г. вследствие на народно въстание срещу окупацията, група милиции атакува британския гарнизон в Кабул, убивайки стотици британски войници. Британското командване реши да се оттегли от Кабул. Постоянните нападения и засади от местни милиции през суровата зима превърнаха отстъплението в бягство. По -малко от 2000 достигнаха Джалалабад на 12 януари 1842 г. и само 350 от тях имаха късмета да намерят убежище в Гундамак. Шах Шуджа беше убит.
Съдбата на гарнизона в Кабул шокира британските служители в Калкута и Лондон, а на британските гарнизони в Газни и Джалалабад е наредено да окупират Кабул и да отвърнат на въстаниците. Гарнизонът остави Кабул в руини и уби хиляди цивилни, но британците признаха, че могат да окупират Афганистан само на свой риск. През октомври 1842 г. всички британски войски се завръщат в Индия.
Второ британско нашествие
Второто британско нашествие през 1878 г. следва подобен сценарий.
Първоначално експедицията на британската армия среща минимална местна съпротива, а до януари 1879 г. афганистанските градове Джалалабад и Кандахар са под военен контрол.
Афганистанският емир Шер Али Хан умира на 20 февруари 1879 г. Неговият син и наследник Якуб капитулира, подписвайки Гундамашкия договор с британските сили, отбелязващ края на независимостта на Афганистан. В Кабул е създадена британска мисия.
Военното бедствие по време на първото нашествие в Афганистан не беше поучително за британците, които също пренебрегнаха нарастващото народно негодувание и враждебност по време на второто нашествие.
През септември 1879 г. въстание в Кабул изненада британските окупатори, когато протестиращите опустошиха британските жилища и Луис Каваняри, ръководителят на британската мисия, беше убит.
Англичаните завзеха Кабул през октомври 1879 г., но дори бруталните репресии не задържаха освободителната борба на афганистанския народ. Броят на пущунските и таджикските партизани нараства, както и броят на техните атаки срещу местата на концентрация на британските колониални сили.
Афганистанците обаче нямаха лидер, способен да обедини бунтовниците. Абдурахман Хан, внук на емир Дост Мохамед, се появи в Северен Афганистан след 11 години изгнание в руски Туркестан, заплашвайки да изгони британците от Кабул. Неговият съперник, Аюб Хан, мощен владетел на западната провинция Херат, предприе офанзива срещу Кандахар и напълно победи британците близо до афганистанското село Мейванд през юли 1880 г.
Въпреки че британците успяха в последващи военни конфронтации с афганистанските бунтовници, народното въстание не беше потушено. Всъщност, като мобилизираха военна опозиция, и двата хана се възползваха от популярната вълна от анти-британски настроения, за да завладеят афганистанската корона.
През 1881 г. британската кралица Виктория официално призна Абдурахман Хан за емир на Кабул и изтегли британските войски в Индия, докато Аюб Хан отиде в изгнание след поредица от военни поражения.
Резултат от интервенциите
Въпреки че британците успяха да установят (макар и временно) своята хегемония в Афганистан, и двете британски военни интервенции в Афганистан претърпяха същата съдба – поражение заради масовата съпротива на хората.
Автор:
Владимир Зирянов
Използвани снимки:
https://uncouthreflections.files.wordpress.com/2013/02/british-retreat-from-kabul-1842.jpg