Все по-привлекателен за туризъм става районът на Странджа. Осеяна с древни светилища, тази планина е неустоима за търсачите на потайни и все още непроучени места. Днес това е най-рядко населеният район на България, но някога е обитавана от тракийски племена, изградили каменни обсерватории и светилища, извършвали мистични ритуали. Решихме да отделим няколко дни, за да се разходим в района на Малко Търново.
Първата ни спирка е с. Бръшлян. То се е сгушило в котловина. Пристигаме на обяд. Толкова е тихо и спокойно, че дори птичките едва се чуват. От 1982 г. цялото село е архитектурен и исторически резерват, като в него са запазени автентични къщи, характерни за странджанската архитектура от 18 и 19 век. 76 къщи са архитектурни паметници на културата, a 9 от тях — с национално значение. Голяма част от къщите са реставрирани и предлагат нощувки. Това е едно уютно село, където всички се познават, посрещат с широка усмивка и любопитство всеки новодошъл и се опитват да му предадат поне малко своята история и култура.
След това се оправяме към Малко Търново. Петък по обяд нищо не работи. Но успяхме да видим чешмата Големия Врис, символ на града, както и любопитното определяне на прогнозата за времето.
От тук тръгваме в гората, за да потърсим местността Мишкова нива, където е древно тракийско светилище. То е част от сложен археологически комплекс в рамките на който влизат още няколко археологически обекти, сред които две куполни гробници, крепост, укрепена римска вила и древни рудници. Тракийската крепост на връх Голямо градище и светилището на Бастет в подножието на върха също се смятат за част от този култов комплекс.
Най-любопитно от всичко в този район е гробницата на египетската богиня на радостта, любовта и плодородието Бастет. Изобразявана е като жена с глава на котка. Според преданията е открита случайно от местен иманяр през 1981 г., който предал на Людмила Живкова мистериозна карта от животинска кожа. Тя от своя страна занесла картата на пророчицата Ванга, която разкрила невероятна история за каменен ковчег от черен гранит на хиляди години, скрит дълбоко под земята и изписан с непозната писменост и криещ много тайни и несметни богатства. Точно
с проучвания на тази гробница се свързва и мистериозната смърт на Людмила Живкова.
За съжаление не оцелихме времето да посетим гробницата, колкото и да ни се искаше. До нея се ходи около 20 мин пеша през гората. А в момента там не е особено спокойно заради засиления мигрантски поток. Затова се отправихме към Бегликташ, близо до Приморско.
Наричат го „Българския Стоунхендж” не само защото представлява специфично подредени камъни в кръг върху скална повърхност, но и заради функциите които се вярва че е изпълнявало. В този комплекс може да се види огромен слънчев часовник, календар и храм. Счита че точно там те са отдавали своята почит на Бога – Слънце и Богинята – Майка.
Археолозите предполагат, че е било създадено около 14 в. пр. Хр. и функционирало до 4 в. Въпреки, че мястото се изследва откакто е открито, археолозите все още не могат да разкрият цялата мистика около Бегликташ.
В района на Странджа има много скрити и непознати места, за които се разказват легенди. Определено си заслужава интересът и любопитството, които предизвикват.
Част от слънчев часовник. Някога са били изправени и подредени в кръг. Голям обелиск по средата е показвал времето. Предполага се, че земетресение е повалило камъните с ефекта на доминото
Дървото на желанията. Крие най-съкровените мисли и послания
Тронът, от който жрец водел церемонията
Лабиринт от камъни. Служел за гадаене на бъдещето, като се минава през различни изпитания, тесни тунели и процепи.