Кои са памирските народи и по какво се различават от таджиките?
На територията на съвременен Таджикистан, а също и отчасти на Афганистан, Пакистан и Китай, в планинските райони на Памир и Хиндукуш живеят така наречените памирски народи. Съседните народи прилагат думата „Памири“ към тях, тоест „Памирци“. Но този термин не се отнася за един народ, а за няколко свързани и независими.
Памирците говорят езиците на източноиранската група от индоевропейското семейство. Това са независими езици. Но те обикновено говорят и таджикски (това е вариант на персийския език фарси), урду и дари. Те ги говорят, защото това са държавните езици на страните, в които живеят памирите. Е, и просто има много повече хора, които го владеят. Разбира се .
Общият брой на Памирците е около 300 хиляди души. Това, разбира се, не е достатъчно, като се има предвид голямото население на гореспоменатите страни. И освен това трябва да се има предвид, че това е представителство на ВСИЧКИ представители на памирските народи. Не само един.
Има два клона на Памирците – северен и южен.
Северните включват шугнаните, рушаните, сариколите и язгулите. Всички те живеят в Таджикистан, както и малко в Афганистан (Shugnans) и в Китай (Sarykols).
Южните памирци включват Ишкашим, Санглих, Вахани и Мунджани. Те живеят във всички горепосочени страни, но предимно в Таджикистан.
Интересно е, че освен тези осем народа, има и етнически групи, които принадлежат (макар и противоречиво) към един или друг народ на Памир. Освен това има памири, които са загубили езика си, говорят таджикски, но не идентифициратт себе си като таджики. Например Юмган, Зебак, Ванч, Дарваз. Някога са имали свои езици, но са ги загубили.
Защо има толкова много памирски народи? И защо да не се комбинират в едно – в много условното памирци? Защото от езикова гледна точка техните езици са независими. В това тяхната история е подобна на многобройните народи на Дагестан – големи и малки.
За това е виновна средата в която живеят.Хората, живеещи в планински райони, са склонни към затворен начин на живот, поради факта, че е доста физически трудно за чужденците да посещават тази или онази планинска долина. Парадоксът е, че планинците са много гостоприемни, с радост приемат гости, хранят, пият и т.н. Но в същото време те остават затворени за тях. С течение на времето това ги оформя като отделни народи.
По принцип големите народи на Китай, Пакистан, Афганистан признават тези или тези Памирци като независими народи. Но в Таджикистан това не е така: официалните власти ги смятат за обикновени таджики. В моя канал многократно съм се сблъсквал с факта, че в коментарите към фотогалерии хората са писали, казват, няма Памирци, няма такива хора. Няма хора. Защото има дори няколко народа 🙂
В Таджикистан има автономна област Горно-Бадахшан, където живеят предимно памирци . Автономна! Тоест дори самите власти признават тази територия за специална, което означава, че тя е именно национална автономия. В действителност обаче има активна асимилация на на Памирците, както разбирате.
Памирите са мюсюлмани, подобно на таджиките. Но те принадлежат към специален клон – исмаилизъм. Този факт силно влияе върху тяхната самоидентификация. Тоест именно принадлежността им към друг клон на исляма ги отделя от таджиките, като им пречи да се обединят напълно.
Единственото изключение са хората от язгулите, те са сунити.