Нов вид тютюн от Австралия се оказва убиец на насекоми
Nicotiana insecticida
Chase & Christenhusz / Ботаническото списание на Къртис, 2021 г.
Ботаници откриха тютюн в Австралия, който улавя малки насекоми с помощта на жлезисти косми. Учените приписват находката на нов вид – Nicotiana insecticida. Изследователите отбелязват, че растението не се храни с насекоми, а само се защитава от тях по този начин. Работата е публикувана в Ботаническото списание на Къртис.
Учените отдавна отбелязват разнообразието от морфология и местообитание на тютюна Nicotiana occidentalis, който е широко разпространен в Австралия. С течение на времето за ботаниците стана ясно, че всъщност N. occidentalis е комплекс от видове. Отличителна черта на растенията от този комплекс е наличието на жлезисти власинки, съдържащи лепкава смес със силна характерна миризма. Тези косми осигуряват на растенията защита срещу тревопасни животни, въпреки че добитъкът все пак може да ги изяде.
Марк У. Чейс от Кралската ботаническа градина Кю и Маартен Дж. М. Кристенхус от университета в Къртин откриха тютюн от видовия комплекс N. occidentalis в Австралия, чиито стъбла бяха осеяни с мъртви насекоми. Изследователите са установили, че тютюнът улавя малки насекоми с лепкави косми, разположени не само по стъблото, но и по други части на растението. По време на полеви работи ботаниците установиха, че това растение е широко разпространено в Западна Австралия и Северната територия. Учените са събрали семена от тютюн и отгледали растения от тях в градините Кю. Оказа се, че в парникови условия тютюнът не губи способността си да улавя насекоми.
Нов вид тютюн Nicotiana insecticida със заловени насекоми
Chase & Christenhusz / Ботаническото списание на Къртис, 2021 г.
Ботаниците са идентифицирали откритото растение като отделен вид – Nicotiana insecticida. Конкретното име в превод от латински означава „убиец на насекоми“. Авторите на работата отбелязват, че N. insecticida не може да се нарече истински месоядно растение. Според авторите, хищничеството в растенията е непрекъснат спектър, а нов вид тютюн е в средата на този спектър, тъй като улавя и убива тревопасни насекоми за защитни цели, но не ги смила. Вероятно обаче растението все още ще получава малки количества хранителни вещества от разлагащите се насекоми, когато те се отмият от дъжда и в почвата.
Марк Чейс обясни на N + 1, че други видове от комплекса N. occidentalis, разбира се, също могат да улавят насекоми по същия начин, но новият вид е различен, тъй като ги хваща в голям брой. Ученият също отбеляза, че в момента провежда допълнителни изследвания с колегите си върху жлезистите косми от нов тип.
Наскоро говорихме за друго убиващо насекоми растение – многогодишната северноамериканска трева Triantha occidentalis, чието стъбло също е покрито с лепкави косми. Но T. occidentalis е наистина месоядно растение, за разлика от австралийския тютюн.
Семьон Морозов