Мамут от Аляска се оказа любител на дълги пътувания
Уикимедия Commons
Анализът на стабилни изотопи на стронций в бивнята на вълнен мамут, живял в Аляска преди около 17 100 години, показа четири промени в обхвата на животното през живота. Изследователите установяват, че с узряването индивидът започва да прави редовни миграции от север на юг, включително на дълги разстояния. Освен това учените са установили, че мамутът е умрял на 28 -годишна възраст от глад, когато е ограничил ареала си до района на север от хребета Брукс. Статията е публикувана в списанието Science.
Вълнистите мамути (Mammuthus primigenius) се формират като вид преди около 450 хиляди години в Сибир, откъдето се разпространяват в Евразия и Северна Америка. В най -студените периоди представители на този вид са достигнали Централна Европа, Китай и южната част на съвременен САЩ. Подобно на съвременните слонове, вълнестите мамути вероятно са живели в семейни групи, водени от женски, за което свидетелстват вкаменелости и пещерни рисунки на древни хора. Можете да научите повече за живота на тези животни в нашия блог „За мамутната фауна“.
Повечето популации на вълнести мамути изчезват в късния плейстоцен и началото на холоцена. Изследователите не са съгласни относно основната причина за този процес, като посочват изменението на климата, довело до намаляване на естествения ареал, както и лов. Последните континентални мамути най -вероятно са живели на северното крайбрежие на Чукотка преди около 9,5 хиляди години. Радиовъглеродното датиране показва, че тези животни са изчезнали на остров Врангел преди около 3700 години, вероятно поради инбридинг и изчезване на източници на сладка вода.
Местообитанието на мамут в различни етапи от живота
Matthew Wooller et al. / Наука, 2021 г.
Матю Уолър от Университета в Аляска, заедно с учени от Австрия, Канада, Китай и Съединените щати, изучават миграцията на арктически вълнест мамут, който умира на 28 -годишна възраст в Северния полярен кръг преди около 17 100 години, т.е. през последната ледникова епоха. Изследователите са извършили последователен анализ на стабилните изотопи на стронций, натрупани в 1,7-метровата бивна. Учените отбелязват, че добре запазените останки от този мамут включват и двете бивни с обща дължина около 2,4 метра, фрагменти от череп и пълна долна челюст с добре запазени зъби. По -ранен генетичен анализ потвърди, че този индивид е мъжки.
Изотопният анализ показа, че мамутът има четири основни етапа в живота: ранна детска възраст, младост, зрялост и умиране (около последните година и половина). Учените стигнаха до извода, че като дете мамутът е заемал площ в долния басейн на река Юкон във вътрешността на Аляска, а в младостта си (от 2 до 16 години) се е разширил, обхващайки някои низини между хребета Аляска и хребета Брукс. Животното прави редовни движения от север на юг в рамките на тази област, включително на дълги разстояния, понякога достигайки източния край на хребета Брукс и северната част на полуостров Сюард.
С узряването местообитанието на мамута продължава да се разширява. На около 16 -годишна възраст той я променя значително, което вероятно се дължи на репродуктивна зрялост. Промените били придружени от пътуване на дълги разстояния между вътрешната част на Аляска и северния склон на хребета Брукс поради сезонни промени в ресурсите. Изследователите са забелязали, че някои от най -често посещаваните от този мамут райони са в близост до места, където са открити много останки от този вид, както и в близост до най -ранните територии на човешко обитаване в Аляска.
Изотопни данни от последните година и половина от живота на мамута показват, че той е ограничил обхвата си до района на север от хребета Брукс, където най -вероятно е умрял от глад. Тази причина за смъртта се показва от повишени стойности на азотни изотопи и намалени стойности на въглеродни изотопи. Очевидно мамутът е умрял през зимата или пролетта, което се вижда от намаляване на стойностите на кислородните изотопи непосредствено преди смъртта.
По -рано на N + 1 беше казано, че биолозите са успели да реконструират древната ДНК на три мамута от сибирската вечна замръзналост, като възрастта на два екземпляра надвишава милион години. Освен това в околностите на Мексико Сити в езерото учените откриха останките от 60 мамута, живели преди около 15 хиляди години.
Михаил Подрезов