Той живее в Сидни и произхожда от Егейска Македония и е един от най-активните в македонската диаспора в период на повече от 25 – години . Това е добродетел , на която той е посветил целия си живот, писаното слово, наука за древния произход на македонците, особено в Егейско море, в Македония, както и разпространяването на всичко това в Австралия. Особено активно водеше борба за защита на основните права на човека на албанците в Гърция.
В резултат на това действие светът е разбрал за „отричането на македонската идентичност“, както и трудностите, с които се сблъскват македонците в Егейска Македония, които са били представени за първи път на ООН- „конференция“ на Международната асоциация за изследвания на геноцида “ (ИАГЦ), която бе организирана от Университета в Барцелона, Испания, от 19 до 23 юли 2021 година.
На конференцията изнесе доклад под името „Език и отричане на македонска етническа идентичност“, в който, наред с други неща, той каза, че има дълга история на правителства, и особено на гръцкото правителство, което е използвало различни средства за промяна на идентичността на македонците. В края на краищата, неговата теза развълнува защитниците на геноцида, който се извършваше над македонците в Егейска Македония.
Освен това, той успя “ Организацията за защита на правата на човека „(Human Rights Watch) от Съединените Щати през 1994 г. да прокара доклад под името „Отказ на етническа идентичност: македонците в Гърция“, който говори истината, истината за отказ на основните права на човека на македонците в Егейска Македония от гръцко правителство в продължение на повече от век. И че то прави всичко, за да отрече идентичност на македонците в Гърция.
Като „репресии срещу населението на Гърция“, в доклада си „Организация за защита на правата на човека през 1994 г. беше отбелязано, че гръцкото правителство отричаше идентичност на етническите малцинства като македонците в нарушение на всички международни закони и споразумения за защита на правата на човека и в такива методи на гръцкото правителство отричаше македонската идентичност и култура на македонците в Егейска Македония“, се подчертава в доклада, „.
Също така в доклада се твърди, че „че се насажда климат на страх, в която се намират много етнически македонци“, но страхът укрепват македонската идентичност и техния поглед върху живота. Гръцкото правителство поддържа „етнически македонци“ не като „македонци „, а като „гърци“ – „славянофонни гърци“. Освен това се твърди, че гръцкото правителство и неговите агенции са променили заглавието имена на места и на лични имена от македонски на гръцки, както и всички македонци, и те трябва да имат гръцкото име. Освен това, македонците е трябвало да се ограничат в изследване на родния си език.
Децата, които са били изпъдени от Гърция
„прояви на все по-репресивни мерки, случаи на малтретиране на македонци, от гледна точка на политиката, религията, на заетостта,на изразяване, на свобода на изразяване, както и дейности за защита на правата на човека. Почти всички от тези репресивна мерки са документирани по дати.
Той допълни, че самото правителство, на нивото на организации и отделни лица, има хиляди примери за това, как гръцкото правителство и неговите институции, както и неговата поддръжка, от националисти от диаспората блокират или се опитват да блокират изразяването на македонската идентичност.
В своето изложение той изрази мнение , че Западът смяташе , че Преспанското споразумение ще сложи край на конфликта между Гърция и Македония. Но от тази гледна точка повечето македонци по целия свят смятат, че Преспанското споразумение- е недемократично и се провали. Твърди се, че то остава на „гръцкия двойни стандарти“, тъй като за македонците държавата им не се нарича Северна Македония. Отгоре на това, както и да се обръщат по-голямо количество македонски думи, за да опише тяхната идентичност и сега често се заменят с думите „северномакедонски“ и „северномакедонци“. Много от тези примери, македонците заявиха, че са имали и в Австралия, където има голям брой македонска диаспора , но заедно с това има още по-голям брой гръцкото население което е обединено в много по-активна гръцка общност, отколкото при македонците.
Така че е “ в своето изложение прави заключението, че е крайно време да се сложи край на мита, и това са идеи, които се изразяваха през 19-ти и 20-ти век, за народ, който живее в Македония . Той е част от този народ и е македонец и множество чужди ръководители и експерти го доказват това .
Това, всичко той е разказал за Македония , за македонците в Македония и по света на конференцията на Международната асоциация за изследване на геноцида“ (ИАГЦ), която бе организирана от Университета в Барцелона, Испания, от 19 до 23 юли 2021 година.
Затова не е случайно, че в Австралия има много активна македонска диаспора , което е пример за по- голяма част от македонците в останалите части по света и в Македония , за да знаят и се научат на уважение към етническата принадлежност на Македония.
СЛАВЕ КАТИН