Разпадането на Велика България: четвъртата Орда отива към Волга. Защо възниква Волжка България?
След смъртта на цар Кубрат синовете му разделят Велика България на 5 български орди и се разпръскват по света. Но само две орди са предназначени да оставят своя отпечатък в историята. Първата българска светлина проблясва в долината на реката между Кама и Волга. Котраг, синът на вожда Кубрат, обикаля с племената кутригури в източната част на Велика България. Беше чувал за гъстите зелени степи отвъд северната граница на света. Нямаше опасни хазари, можете да започнете нов живот, да дадете бъдеще на децата на кутригурите.
Но братята не разбраха Котраг:
Защо отиваш там, където белият пясък замръзва кръвта? Няма хазари, няма римляни, няма авари. Там изобщо няма нищо! Ще загинете на север и ще унищожите българския клан на кутригурите. Елате с нас, ние ще вземем градовете и златото, ще се обедините със силните! “
Братята не разбраха защо Котраг води ордата на кутригурите към студ и смърт
И Котраг отговори на братята:
„Ние сме номади. Нашата стойност не е дома, а конете. Нямаме градове, няма градини. Конското месо и конското мляко са нашето злато. Животът ни е да защитаваме стадата. Ще търсим степ и вода, ще отидем там, където никой никога не е достигнал. Това е целта на кутригурите. „
На север
Четвъртата орда българи се премества на север по Волга през 645 г. и остава завинаги, както предсказват братята. Но ще бъде намерен отново след 29 години дълго пътуване. Тези десетилетия бяха нужни за ордата на Котраг. Българите бавно вървяха на север, придържайки се към Волга, и спираха, като постоянно решаваха проблеми.
Кутригури се натъкнаха на безплодни степи и гори, непроходими за каруци. Те бяха покрити с дъжд, болести, снежни бури през зимата и суша през лятото. Българите трябваше да прекарат зимата и след това да изчакат края на валежите.
В продължение на 29 години Четвъртата българска орда пътува из дивата земя на непознатия свят
Котраг поведе българите по горското западно крайбрежие на Волга, въпреки че източната степ беше отворена и по -лесна за конете. Но водачът трябваше да спаси българите от кипящия котел на изтреблението, като изхвърли нови хиляди действащи хазарски лагери от река Урал. Там маджарите и половците изсекли хазарското племе, принуждавайки ги да бягат на запад. А малката Четвърта орда не можеше да оцелее в кървавия поток от 100 хиляди бягащи хазари.
Само 29 години по -късно Котраг намери ново място за своя народ на север. Зелената долина на двете големи реки Кама и Волга стана новият дом на азовските българи. Тук живееха три местни народа: Барсил, Искил, Суар. И до десетки същите. Войната с всички изглеждаше неизбежна, но Котраг взе най -разумното решение за бъдещите българи.
Волжка България
Вместо война, лидерът предложи мир. Той раздели Четвъртата орда на 3 части и 3 части от българите, обединени в 3 съюза с 3 местни народа. Три съюза българи се обединяват във военна конфедерация с Котраг начело и привличат нови племена от Волга и Кама.
Когато великият водач Котраг умира през 710 г., синовете му Ирхан и Туки ще продължат историята на Четвъртата орда. Първо, историята на полунезависими номадски съюзи. Българите ще трябва да се изправят срещу печенегите, които ще изтласкат маджарите от Урал и в съюз с половците ще ги изгонят.
Карта на Волга България
Българите ще видят как новите цивилизации на руснаци, хазари и мюсюлмани ще пуснат своите кораби по Волга и ще поемат контрола над търговския път на Волга. Речната търговия и потокът от сребро ще принудят българите да преминат към цивилизацията след 200 години. Появяват се първите селища на българи и сувар, те ще се превърнат в ключови градове в търговията с кожи между русите и угрите на север и цивилизациите на юг – Хорезм, Багдадския халифат, Византийската империя.
В началото на VII век историята на Волжка България започва на Волга и Кама. През 922 г. волжките българи ще приемат исляма, за да засилят връзките си с основния партньор – мюсюлманите. И през 1237 г. те ще умрат под ударите на монголското нашествие в Бату. Така завършва историята на Четвъртата орда.