Границата на Афганистан с Таджикистан почти изцяло – ако не и напълно – попадна под контрола на талибаните *
. Как сегашната ситуация вече се отразява на отношенията между двете страни? И защо представителите на тази група отидоха в Москва
Евразиянет (САЩ): Какво обещава талибанското управление * за Таджикистан?
Афганистан 2021: завръщането на талибаните
Таджикските власти вече не говорят за бойциte с пълно презрение.
Kамил Ибрагимов
Настъплението на талибаните в цялата страна се засили, след като международната коалиция, ръководена от САЩ, обяви през май, че ще напусне страната до края на лятото. Отбраната на афганистанските правителствени сили в провинциите се срина много бързо. Стратегията на талибаните (* организация, забранена в Русия – ред.) Изглежда е съсредоточена върху завземането на територии в периферията на страната.
На 22 юни те завзеха контролно -пропускателния пункт Шерхан Бандар на границата с Таджикистан, разположен на около 60 километра северно от афганистанския град Кундуз. Оттогава това беше особено унизителен удар 700-метровият мост от 37 милиона долара, който замени фериботите, работещи преди по река Пяндж, е построен през 2007 г. с финансова подкрепа от правителството на САЩ. Сега талибаните събират неофициални мита върху моста и използват парите за финансиране на своите операции.
На 8 юли Анатолий Сидоров, ръководител на Съвместния щаб на ръководения от Москва блок за отбрана на ОДКБ, чийто член е и Таджикистан, заяви, че почти цялата държавна граница на Афганистан с Таджикистан е под контрола на талибаните. „Днес видяхме, че постовете на талибаните вече са от другата страна“, каза Сидоров в интервю след пътуване до границата с Таджикистан. – Те създават наблюдателни пунктове, контролно -пропускателни пунктове, постове за охрана. Всички те са маркирани с бели знамена, всички са налични – визуалнo и могат да се ликвидират със средства за унищожаване, но те абсолютно не се крият. „₽
Общо на 1357-километровата афганистанско-таджикска граница има шест прелеза, пет от които са в състояние да обслужват автомобилния транспорт. Таджикските власти все още не са коментирали ситуацията. Афганистанското посолство в Душанбе също отказа да отговори на исканото от Евразиянет. интервю
Разпространява ли се нестабилността и в самия Таджикистан?
По време на завземането на прелеза Шерхан-Бандар се случи първият случай на масово бягство на победени афганистански войски към Таджикистан. Постепенно тази струйка се превърна в поток. Броят на бягащите афганистански войници, които бяха принудени да потърсят убежище в Таджикистан, днес надхвърли 1500. Таджикските власти казват, че всички войници са изпратени обратно в Кабул с чартърни полети.
Съобщава се също, че много стотици цивилни са намерили убежище в Таджикистан. На 9 юли посланикът на Афганистан в Душанбе публикува снимки от посещението си в палатков лагер в района Шугън в Горно-Бадахшанската автономна област. В публикацията си във Facebook той каза, че в лагера има над хиляда души.
Поради пандемията на Covid-19 и нестабилността в Афганистан рутинните трансгранични пътувания отдавна са преустановени. Границите са официално затворени и посолството на Афганистан вече не издава визи. Анонимни източници обаче казаха на Eurasianet, че все още успяват да получат визи по незаконни канали и да преминат границата на прехода Шерхан-Бандар.
Защо някой би могъл да премине границата в такъв момент?
Камиони продължават да преминават границата. Един от тях, Фарух, каза на Евразиянет, че той лично се е върнал от Шерхан Бандар на 8 юли. „Като цяло там всичко е същото. Само някои гранични служители и обичаи са се променили. Това е всичко “, каза той. Таджикските камиони обаче пътуват предимно само до Шерхан-Бандар, за да оставят или вземат стоки, въпреки че никой изрично не им забранява да отидат по-далеч.
Ajmal Kokar, журналист, базиран в афганистанския град Кундуз, каза пред Eurasianet, че таджикските шофьори пътуват навътре без проблеми. При условие, че таджикските граничари дават зелена светлина (а те изглежда нямат нищо против), не възникват проблеми.
Какъв е обемът на търговията между Афганистан и Таджикистан?
Формално сумата е малка. Длъжностните лица в Таджикистан изчисляват двустранната търговия през 2020 г. на 70,7 милиона долара. Лъвският дял от тази сума – 69,8 милиона долара – се дължи на износа от Таджикистан за Афганистан.
По -специално, 65 % от таджикския износ са електричество. Все още не е ясно как настоящата ситуация е повлияла на тези доставки. Останалото е предимно цимент и алуминий. Афганистан изнася плодове и зеленчуци, както и килими и произведения от други занаяти.
И, разбира се, хероин, които не са отразени в официалните търговски данни. Като се вземе предвид вътрешното потребление, производство и износ на опиати се очаква да донесат на Афганистан само 2,1 милиарда долара само през 2019 г. Големи количества хероин първо влизат в Русия прекосявайки територията на Таджикистан..
Таджикистан също внася от Пакистан определени количества цитрусови плодове, банани, картофи, а понякога и моркови. По този начин, ако транзитът през Афганистан спре за известно време, това ще създаде известни неудобства за таджикския пазар, където цените на храните вече са скочили по време на пандемията от коронавирус.
Каква е официалната позиция на Таджикистан по отношение на талибаните?
Смята се, че таджикските служби за сигурност водят дълбок, таен диалог с всички играчи в Афганистан. Но някои намеци за позицията на правителството могат да бъдат извлечени от публични изявления. Държавните медии вече не говорят за талибаните с пълно презрение.
Когато Държавният комитет за национална сигурност (GKNB) публикува изявления за забранената опозиционна Партия на ислямското възраждане на Таджикистан (забранена в Русия – ред.), Тя я нарича терористична и екстремистка група. Талибаните също са официално признати за екстремистка организация, но наскоро Държавният комитет за национална сигурност тихо се отказа от този термин, предпочитайки по -неутралния – „въоръжена група“.
По -рано тази седмица талибаните направиха всичко възможно да уверят Душанбе, че ще уважават суверенитета на Таджикистан и няма намерение да навредят на страната по никакъв начин.
На 8 юли делегация на талибаните пътува до Русия със същото съобщение. Според руското външно министерство представители на групата „потвърдиха интереса си за постигане на устойчив мир … чрез преговори, като взеха предвид интересите на всички етнически групи от населението на страната, както и готовността им да зачитат правата на човека, в т.ч. жени, в рамките на ислямските норми и афганистанските традиции. “
Камила Ибрагимова е псевдоним на журналист от Таджикистан