Филипинците през Средновековието са произвеждали оръжия и са били мощни воини. Защо се предадоха толкова лесно на европейците?
Ние представяме хората от Филипините като неразвити местни жители, придобили мъдрост и технологии едва с идването на европейците. Но всъщност с пристигането на испанските колонисти местните жители вече са напълно развити и водят войни в съответствие с всички традиции на Средновековието.
Ето как изглеждаше например бронята на воин от Филипините от предколониалния период.
Какво ще кажете за огнестрелно оръжие?
Филипинските воини имаха оръжия с различни размери. Големи оръдия обикновено се монтираха в крепости и кораби. А по -малките – както на снимката – бяха наречени „ръчни оръдия“.
Филипинците са развивали търговски и военни отношения с всички големи съседни империи, кралства и династии векове преди европейците да стъпят във Филипините.
Местни ковачи научили за барутно оръжие рано. Те направили оръдия и пушки и ги снабдиха с всички местни военни кораби.
А местните вече са използвали барутни оръжия в началото на 16 век, преди европейците да стъпят на архипелага.
Част от филипинската армия участва в морски набези. Всъщност те бяха аналогични на европейските викинги в Югоизточна Азия.
Само че, за разлика от викингите, те ограбваха не само онези, които бяха по -богати, но избираха мишена по политически причини. Те провеждаха морски набези или срещу враговете си, или срещу враговете на своите съюзници.
В предколониалната ера филипинският народ е имал свои армии. Те бяха базирани на острови – всеки със свой владетел.
Защо филипинците се покориха толкова лесно, когато пристигнаха европейците?
За първи път за европейците Филипините са открити от известния мореплавател Магелан през 1521 г. Тогава той положи глава в опит да колонизира един от островите.
След 40 години тук пристигат няколкостотин въоръжени испанци. Те утвърждават позициите си във Филипините и започват разширяване с последващото завземане на територия.
Испанците не успяха да завземат Филипините със сила. И те използваха дипломация. Във Филипините имаше силни граждански раздори – ръководителите на отделни острови непрекъснато се биеха и караха помежду си. Испанците се възползваха от това и привлякоха на своя страна редица такива владетели. И само за пет години Испания завзе Филипините.
През целия период на испанско управление във Филипините избухват въстания, които обаче не се увенчават с успех.
Там, където оръжието се провали, подкупът и дипломацията помогнаха.