• За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти
PR ZONE
ADVERTISEMENT
ПОДКРЕПИ НИ
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
  • Начало
  • България
  • Македония
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Патриотизъм
  • Земеделие
  • Да разлаем кучетата
  • Изкуство
No Result
View All Result
PR ZONE
No Result
View All Result
Home България

Петър Киприлов, известен в историята като Странджанският Левски ДИМИТЪР ОШАВКОВ

Петко Русанов by Петко Русанов
август 7, 2021
in България
0
Петър Киприлов, известен в историята като Странджанският Левски ДИМИТЪР ОШАВКОВ
0
SHARES
103
VIEWS
Сподели във FacebookСподели в Twiter
Революционното движение в Източна Тракия, в годините преди и след освобождението на България от османско иго, е неразривно свързано с живота и делото на Петър Киприлов, известен в историята като Странджанският Левски. Затова свидетелства неговата биография, написана през 1929 г. по повод петдесетгодишнината му като свещенослужител от неговия най-малък син Константин – учител в Айтоската непълна гимназия.
През 2014 г., по случай 170-годишнината от построяването на храм „Св. вмчк Димитрий Солунски“ в Айтос, в чийто двор е погребан Петър Киприлов, Църковното настоятелство преиздаде биографията на свещеника.
Петър Димитров Киприлов – поп Пею, както е известен сред своите съвременници, е роден на 14 март 1851 г. в с. Пирок, Лозенградско, сгушено в пазвите на омайно красивата Странджа планина – недалеч от борческото село Сърмашик (дн. Бръшлян). Баща му Димитър Стефанов Киприлов е бил дългогодишен кмет на селото, а майка му Стана е от рода на Георги Чорбаджи от с. Дерекьой.
Първоначалното си образование Петър започва в Дерекьой, понеже по това време в с. Пирок нямало училище. Там той учи една година при даскал Лало, родом от Копривщица. Втората година се мести в родното си село при учителя Костадин Димов от Лозенград. Още две години учи в с. Корията, Лозенградско, при известния тогава учител Георги Свирачев, родом от Чирпан.
След завършване на обучението си там баща му го изпраща да следва в Лозенград при учителя Тодор Милков. После се премества в Малко Търново, където добива право да учителства и на 18-годишна възраст става учител в родното си село.
Младият Киприлов даскалува непрекъснато девет години и е първият даскал в килийното училище в Сърмашик. Там той се сгодява за Станка Кържева от с. Чаглаик (сега в Турция) и на 1 май 1877 г. те се женят.
Най-малкият син на Петър Киприлов – Константин, учител по литература в Айтоската непълна гимназия, говори за посещение на Васил Левски в Лозенградско, за което му е разказвал през 1929 г. престарелият му баща:
През 1872 г. като учител в с.Пирок Киприлов бил посетен от Апостола на свободата, който бил доведен тайно от дядо Никола Биячев от с.Дерекьой. Според преданието Васил Левски е пребивавал и в с. Бръшлян, където е нощувал в къщата на Петко Чорбаджи. По това време Петър Киприлов е учител в килийното училище в селото и заедно с Левски тайно от турската власт посещават селата Чеглаик, Дерекьой, Кара Хадър и близкото до Лозенград с.Каваклия, където намират отличен прием в къщата на учителя Никола Петканов, баща на писателя Константин Петканов.
Когато през 1873 г. като мълния се разнесла вестта за гибелта на Васил Левски, комитетът в с. Пирок бил разтурен, но през 1875 г. Петър Киприлов го подновява под ръководството на Продан Сербезов, учител в с. Дерекьой. През пролетта на 1876 г. е събрана парична помощ, която трябвало да бъде занесена на войводите Панайот Хитов и Дядо Желю в Сливенския Балкан. Жребият се паднал това да сторят Киприлов и Иван Свирачев – учител в с. Корията, които на следващата година пак занесли на четниците парична помощ.
Като деен участник след Априлското въстание през 1876 г. учителят Киприлов бил заловен и хвърлен в затвора. Обвинен като виден бунтовник в Лозенградско,той бил подлаган на зверски мъчения. След месечен затвор, благодарение на застъпничество, е освободен.
През 1878 г. когато руските войски пристигат в Лозенград, той е назначен за пристав, на която длъжност остава шест месеца. През това време на два пъти отвежда повече от сто доброволци в Сливен, където митрополит Серафим му подарява сребърен джобен часовник. По-късно става кмет на родното си село, а през пролетта на 1879 г. се изселва в с. Караеврен (дн. с. Близнак), където отново е кмет.
След Освобождението на България, когато Лозенград отново остава под турско робство, учителят е ръкоположен като свещеник в с. Ениджия, Лозенградско, от Негово Високопреосвещенство Синесий, Одрински митрополит. За 25-годишната си служба той бива избран за благочинен свещеник да събира владишкото даждие и да ревизира свещениците в целия Лозенградски окръг.
През 1896 г. неговият дух отново е развълнуван и увлечен в революционната борба. Тогава лозенградският даскал Павел Генадиев започва да образува комитети за въстание. Смелият и борчески дух у Петър Киприлов отново закипява и той заедно с Лазар Маджаров, тогава учител в Лозенград,се включва в образуването на комитети за въстание в Странджанско.
През 1900 г. тримата войводи: Лазар Маджаров, Лазо Лазов и Коста Тенишев, се явяват с четите си в околностите на с. Пирок. Свещеник Киприлов с евангелие и кръст в ръка лично заклева бунтовниците.
Но турската власт разкрива дейността му и на 27 април 1903 г. той е арестуван и отведен под стража в Лозенград. В тамошния затвор свещеникът е поставен в отделна стая. Една вечер е отведен при караулния началник, който му казва: „Е, папаз ефенди, ние всички гарантирахме, че не си намесен в комитлъка, а то излиза, че ти си баш комита“. Поп Пею, уверен в хората, посветени в общото дело, рязко отвръща: „Доведете един човек и ако каже пред мене, че съм виновен, обесете ме в чаршията за пример на другите!“.
Още същата вечер пред него е изправен заловеният Янко Каридов, който заявява: „Не съм виждал дядо поп да се меси в комитетски работи“. Началникът силно нервиран извиква: „А бе керата, нали ни каза, че той ви заклел в черквата“. „Казах го от голям зор, за да не ме мъчите повече“ – отговаря мъжът.
След този разпит и двамата са изпратени в затвора, където започват най-тежките дни за свещеника. Всяка вечер той е разпитван, бит и измъчван да изкаже виновниците за бунта, но той твърдо отрича да знае нещо за това. И отново е подложен на нечувани изтезания. Но Киприлов с хладнокръвие и презрение им казва: „Да ме убиете можете, но душата ми не може да убиете“.
Тогава разяреният черкезин Меймед ефенди извиква: „Защо стоите, вземете малко восък, стопете и излейте го в устата му и всичко ще каже“. А Фари ефенди се обажда: „Восък нямаме, но куршум да стопим“.
Озверените азиатци вярвали, че зверските мъки ще накарат „комитата поп“ да преклони глава. Веднага бил стопен куршум и заедно с мангала бил внесен в стаята, а разтопеното олово – излято върху езика му. Но свещеникът пак не отронил дума.
На другия ден е тикнат в карцер, където останал прав в продължение на 21 дни, без да го разпитват, като отгоре му наливали топла вода, а отдолу студена. Изнемощял, почти мъртъв, той е изваден оттам и оставен в двора на затвора върху една рогозка. Краката му били гранясали от рани. Дошъл градският лекар – евреинът Леон-ефенди, изрязал куршума от езика му и раните започнали да заздравяват.
Киприлов е осъден на 101 години тъмничен затвор и откаран в Одрин да излежава присъдата си. Впоследствие тя е намалена на 15 години. На Великден 1904 г. на затворниците е прочетена заповед за амнистия, след което са фотографирани и на следващия ден са освободени.
Пуснат на свобода, Киприлов е посрещнат от свои приятели и на техни разноски е отведен в Лозенград, където архиерейският наместник го назначава за свещеник в Малко Търново. Скоро след това в квартирата му се явил един турски войник и тайно му съобщил: „Папаз ефенди, ние сме ти яли хляба, затова не мога да скрия това що чух. Снощи нашите офицери се сговаряха да те убият. Затова бягай оттук“. Още същата вечер с двама верни другари той преминава границата с България.
Там главната му грижа е да потърси семейството си, пръснато в разни села в Бургаски окръг. В с. Герге бунар (дн. Росеново) намира само две от децата си (той има петима сина: Димитър, Иван, Тодор, Никола и Константин и четири дъщери: Тодора, Цонка, Мария и Елена, като първите двама от синовете му са починали твърде рано) и жена си.
В продължение на няколко месеца той събира всичките си деца и след дълги лутания най-после семейството се установява в с. Вресово, Айтоска околия, където свещеникът служи шест години. По негова инициатива и с помощта на жителите на селото там е изграден днешният православен храм „Св. Петка“.
Петър Киприлов доживява 80-годишна възраст и като член на Настоятелството на Айтоското тракийско благотворително дружество, полага активни грижи за тракийските бежанци, намерили убежище в Айтос и околията. На заседание на Настоятелството на 18 февруари 1925 г. отец Киприлов е избран за негов почетен председател.
ADVERTISEMENT
Previous Post

Адвокат Стефан Караиванов – родственик на Васил Левски, НЕЛИ ЧАМОВА

Next Post

АННА КОМНИНА – ПЪРВАТА ИЗВЕСТНА ЖЕНА ИСТОРИК

Петко Русанов

Петко Русанов

Аз съм от Стара Загора.

Next Post
АННА КОМНИНА – ПЪРВАТА ИЗВЕСТНА ЖЕНА ИСТОРИК

АННА КОМНИНА - ПЪРВАТА ИЗВЕСТНА ЖЕНА ИСТОРИК

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Останете на линия

  • 55.4k Followers
  • Trending
  • Comments
  • Latest
БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

БЪЛГАРСКИ СЛЕДИ В ЕДНА РУСКА СЪДБА

юни 7, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

юни 4, 2020
4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им.  РУМЕН ЖЕРЕВ

4 май 1903 г. загива Гоце Делчев. Изхвърлят костите му от влака при пренасянето им. РУМЕН ЖЕРЕВ

май 4, 2020
КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

КОИ СА ТРОНКИТЕ – ПУБЛИКУВАНО ОТ ДАНИЕЛ ЙОНКОВ

юни 18, 2020
СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

СТАЛИН И УБИТИТЕ НАД СТО ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ ПРИ ГЛАДОМОРА

21
ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

ЗА ИСТОРИЧЕСКОТО НИ НАСЛЕДСТВО

10
ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

ХРИСТО ЖИВКОВ – ЗИНАТА – АТАНАС ФИЛИПОВ –

9
ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

ВНИМАНИЕ! АНТИБЪЛГАРСКО СЕПАРАТИСТКО СПИСАНИЕ ИЗДАВАНО В ИЗМИР СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА НЕОБЕЗПОКОЯВАНО В БЪЛГАРИЯ!

9
Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023

Последните публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

Даниел Йонков БЪЛГАРСКАТА ТРАДИЦИОННА КУХНЯ

март 8, 2023
ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

ЛЕВСКИ И СТАРА ЗАГОРА – СНЕЖАНА МАРИНОВА

февруари 19, 2023
PR ZONE

PR ZONE .INFO - СТЪПКА КЪМ АДА ИЛИ РАЯ - БЛОГ И ЗОНА НА ПЕТКО РУСАНОВ
БЛОГ ЗА ИСТИНСКАТА И НЕПОДПРАВЕНАТА ИСТОРИЯ
БЛОГ ЗА МОЕТО , ТВОЕТО ИЛИ НЕГОВОТО МНЕНИЕ
БЛОГ ЗА ПОЛИТИКАТА НА БАЛКАНИТЕ , БЪЛГАРИЯ , СВЕТА
БЛОГ ЗА ХОРАТА У НАС И ПО СВЕТА
PR ZONE .INFO - СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ ОБЕКТИВЕН И ДА БЪДЕШ ЧОВЕК
БЛОГ ЗА СМЕЛОСТТА ДА БЪДЕШ БЪЛГАРИН
БЛОГ В КОЙТО СЕ ОПИТВАШ ДА КАЖЕШ ИСТИНАТА
PR ZONE .INFO - ЕДНА МЕЧТА , КОЯТО ГЛЕДА В БЪДЕЩЕТО

Последвайте ме

Преглед по категория

  • БОСИЛЕГРАД
  • Боян Чуков
  • Българи зад граница
  • България
  • ВМРО
  • ВОВ
  • Волжка България
  • Да разлаем кучетата
  • Древна история
  • ЕВРОВОТ
  • Земеделие
  • Изкуство
  • ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
  • История на света
  • Католици
  • Колониални войни
  • лични
  • Македония
  • НИКОГА КОМУНИЗЪМ
  • НИКОЛА ТРАЙКОВ
  • Патриотизъм
  • Погледнато в интернет
  • ПОЛИТИКА
  • ПРОАНТИ
  • ПСВ
  • РУСИЯ
  • Света
  • СТАРА ЗАГОРА
  • СТАРА ЗАГОРА ОБЛАСТ
  • Традиции
  • ТУРИЗЪМ

Последни публикации

Тракийски градове  Севтополис

Тракийски градове Севтополис

март 20, 2023
НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

НОВАТА БЪЛГАРСКА ГЕНЕРАЦИЯ – СТАНИСЛАВ ДИМИТРОВ

март 17, 2023
  • За мен
  • Реклама
  • Права и условия
  • Контакти

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

No Result
View All Result
  • Подкрепи ни
  • България
  • Българи зад граница
  • Македония
  • Погледнато в интернет
  • ВМРО
  • Света
  • Земеделие
  • СТАРА ЗАГОРА
  • Волжка България

© 2020 RagCom - WebDesign&Internet Marketing.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist