Важни уроци „: Талибаните са се променили през последните 20 години?“
Олга Ившина
Би Би Си
СНИМКА НА АВТОРА НА ТАЛИБАНИ
Почти всеки ден движението на талибаните (признато за терористично в Русия и забранено) съобщава за завземането на нови територии на Афганистан под негов контрол. Те не са предприемали толкова мощна и успешна офанзива през последните 20 години. На разговорите представители на ислямистите уверяват, че през това време те са се променили много. BBC се опита да разбере какво представляват съвременните талибани и как движението се различава от по -ранната му версия.
От 1996 до 2001 г., когато талибаните контролираха по -голямата част от Афганистан, в страната бяха установени строги закони: например за кражба те бяха наказани с отрязване на ръка или крак, на момичетата беше забранено да ходят на училище, а на жените забранено да се работи, да се носят дънки и други „нестандартни“ дрехи не се допускаха.
„Промени ли се талибаните през последните 20 години? Този въпрос тревожи всички сега, както политиците, така и обикновените афганистанци. И няма ясен отговор. Талибаните се опитват да успокоят всички, че са се променили, станали по -прагматични и научили много от това тези 20 години. откакто не са на власт. Но в преговорите талибаните казват едно. И от хората на място периодично чуваме нещо съвсем различно. Особено обезпокоителни съобщения идват от онези райони, които наскоро бяха под контрола на талибаните “, каза Фарзана Шейх от Би Би Си, анализатор от Кралския институт по международни отношения (Chatham house).
Според Хюман Райтс Уоч, в редица райони, доминирани от талибанските сили, ислямистките командири налагат ограничения на местните жители. На първо място, това се отнася за жени, на които е предписано например не просто да покрият главата си с шал, а да се покрият напълно, оставяйки само тънък процеп за очите.
Лице в лице с талибаните. Как една афганистанска жена преговаря
Жители на села в провинция Балх, които сега са под контрола на талибаните, казаха пред Би Би Си, че членовете на движението могат да бият мъж на улицата за бръснене или бръснене на брадата.
Хората казват, че талибаните следят сватбите и забраняват пускането на музика.
С идването на талибаните единствената FM радиостанция в региона Балх спря напълно да излъчва музика. Вместо това постоянно се излъчваха религиозни песнопения и антиправителствени послания.
Когато талибаните бяха на власт, жените бяха държани в плен в собствените си домове. Не ни беше позволено да излизаме на улицата без придружител. Искаме да сме сигурни, че това няма да се повтори“, казва Саба Сахар. Тя е полицейски полковник, както и първата жена режисьорка в Афганистан.
През 2020 г. неизвестни нападатели започнаха да стрелят по колата, в която пътуват Sugar и нейната четиригодишна дъщеря. Жената веднага покри момичето със себе си. Шофьорът и охранителят на Шугър бяха ранени, също като нея, стрелците се приближаваха все по -близо до колата. Кървейки, Захар посегна към картечницата и отвърна на огъня. В този момент съпругът й й се обади и тя успя да поиска помощ. След няколко минути той вече беше на място и нападателите избягаха.
Захар и дъщеря й оцеляха. Нито една от въоръжените групировки не пое отговорност за нападението, но Захар е уверена, че талибаните са се опитали да я убият:
„Талибаните никога не могат да приемат, че една жена е полицай. Знаех, че рано или късно ще ме нападнат. Просто не знаех кога.“
През последната година неизвестни лица нападнаха 8 полицейски служителки, 6 от тях бяха убити. Захар и нейното семейство трябва постоянно да сменят мястото си на пребиваване, защото заплахите продължават да идват.
„Всеки ден виждам ужасни новини по телевизията. Хората загиват при експлозии, хората са атакувани. Не виждам светло бъдеще за децата си. Но ще направя всичко, което зависи от мен. Искам да бъда добра майка. Те няма да бъдат на училище – ще бъда тяхно училище. Ако няма паркове, ще бъда парк за тях. Ако нямат с какво да си играят, ще играя с тях. Моля се напредъкът, който постигнахме през годините, да бъде не изчезва. “ – казва Захар.
След американското нахлуване в Афганистан в големи градове на страната са израснали цяло поколение млади хора, които посещават кафенета и фитнес зали, където мъжете и жените могат да бъдат близки един до друг. Те използват мобилни телефони, гледат видеоклипове и слушат музика в интернет.
Новите технологии не пощадиха и талибаните. През 90 -те години лидерите на движението забраниха на своите бойци да правят снимки и да гледат телевизия. Сега талибаните снимат и публикуват свои собствени видеоклипове. Младите бойци на движението с радост правят снимки и дори правят селфита с журналисти.
Разединение и единство
Талибаните виждат себе си като нещо повече от бунтовническа група, те искат да построят ислямски емирство в Афганистан. Всъщност, точно тогава така те наричаха Афганистан, когато те контролираха страната от 1996 г. до американското нашествие след атентатите на 11 септември 2001 г.
„Искаме да създадем ислямско правителство, което да управлява съгласно законите на шериата. Ще продължим джихада си, докато всички наши изисквания бъдат изпълнени“, каза пред BBC назначеният от талибаните владетел на провинция Балх Хаджи Хекмат.
На въпроса дали талибаните са готови да споделят властта с представители на други политически сили в Афганистан, Хекмат се позовава на висшето ръководство на талибаните в Катар: „Както решат, така и да бъде“.
Сега – за разлика от 90 -те години – талибаните наистина имат политически офис в Доха. Ислямистки дипломати пътуват до Москва и Техеран за разговори.
Представители на талибаните казват, че са се променили, но се опитайте да не навлизате в подробности. Например, те заявиха, че са готови да предоставят на жените всички права, на които имат право съгласно законите на исляма. Но талибаните не уточняват какво точно се има предвид под това.
В ръководството на организацията изобщо няма жени, а в Афганистан всички си спомнят как през 90 -те години ислямистите забраняват на жените да работят извън дома.
Репортерите на Би Би Си, които са посещавали села, попаднали под контрола на талибаните в Северен Афганистан, са видели, че на момичетата, включително по -възрастните момичета, е било позволено да посещават училище, ако носят хиджаб.
В същото време има съобщения от някои други региони, че талибаните не позволяват на момичета над 11 години да ходят на уроци (смята се, че приблизително по това време започва пубертета и една жена, според талибаните, трябва да си гледа домашна работа и по -рядко се появяват при хора).
„Оказва се, че ситуацията на място до голяма степен зависи от това как местната общност изгражда отношения с талибанските командири. Ако общността и старейшините са силни и знаят какво искат, тогава могат да се проведат преговори. Някой може да направи големи отстъпки, някой могат да направят по -малки, но дискусиите все още са възможни по принцип „, обяснява Секундер Кермани, журналист от афганистанската служба на Би Би Си, който е посетил няколко населени места под контрола на талибаните. …
В селата, посетени от репортери на Би Би Си, старейшините са договорили с талибаните условията, при които момичетата могат да посещават училище, включително в гимназията. Общността се съгласи, че момичетата винаги трябва да носят хиджаб в училище и само учителки могат да ги учат. Плюс това, вместо история на изкуството, рисуване и социални науки, в графика се появиха допълнителни уроци по исляма.
Важно е да се разбере, че движението на талибаните е разнородно, казва професор Шайх.
„При военните операции талибаните действат като единен фронт, но сами по себе си те са доста фрагментирана група. Те имат няколко линии на мислене. И това, което казват дипломатите в Доха, може да се различава много от това, което правят командирите на място. Освен това , Действията на талибаните в Кандахар може да се различават от това, което ще се случи в район, който наскоро беше под контрола на движението. И това е много трудно. Но все пак определящо в анализа на талибаните е тяхното много консервативно разбиране за Ислямът. Тази част е непроменена за всички талибани „, – отбелязва експертът.
В ръководството на талибаните сега има онези, които са воювали със СССР, и много млади хора. Например, молла Мохамед Якуб, командир на всички военни операции на движението, сега е на 31 години. Якуб е син на предишния талибански лидер Мула Омар.
„Много хора се присъединяват към талибаните, когато са много малки. И те растат с движението, живеейки рамо до рамо с проповедници и учени от талибаните. Благодарение на това младите и старите членове на талибаните имат горе -долу една и съща картина на света. Разбира се, младите момчета са по -добри в използването на смартфони и съвременни технологии. Но не забелязах сериозни идеологически различия между различните поколения на талибаните „, казва Кермани.
Предизвикателствата на времето
Правителствен войник на контролно -пропускателния пункт в Кандахар
АВТОР НА СНИМКИ, СИП
Днес в много части на Афганистан съществуват официални лица и правителството в сянка на талибаните. Например в провинция Балх талибаните определят правилата за преподаване в училища, но правителството плаща заплатите на учителите.
Информация за контрацептиви и информация за планиране на семейството има в местните болници (много от които се финансират от хуманитарни организации).
В северната част на страната талибаните позволяват на лекарите да работят. Но през нощта до тях винаги присъства мъжки пазач, а пациентите от различен пол са строго разделени.
Талибаните продължават настъплението си, като постепенно поемат контрола над новите райони на страната. Повечето от тази територия обаче са селски райони и малки населени места. Талибаните все още не се опитват да превземат големите градове. Градското население е по -образовано и по -либерално.
КАБУЛ 2013 Г СНИМКА 1 И КАБУЛ 2019 СНИМКА 2 – РЪСТ НА МНОГОЕТАЖНИТЕ БЛОКОВЕ
От една страна, това може да бъде тест за талибаните. От друга страна, колкото по -дълго една държава е във война, толкова все повече общество иска да спре кръвопролития.
„Снимахме в болница в Кандахар и си спомням разговор с мъж, който доведе ранения си син за лечение. Той каза, че вече не му пука кой контролира селото му, най -близкия град и страната като цяло. Политическите сили, които се борят за властта просто оставят хората на мира и им позволи да живеят нормален живот. Той е готов да приеме всяка власт, ако тя може да гарантира стабилност. Доколкото разбирам, тази идея се споделя от все повече афганистанци в селските райони, където има и имаше много борби. В същото време мнозина със страх се замислят какво точно заплашва завръщането на талибаните на власт „, казва журналистът Кермани.
Полковник Захар, който живее в Кабул, мисли по различен начин: „Ако талибаните си върнат властта със сила, те няма да издържат дълго. Един ден хората ще се надигнат и ще им се борят, дори с голи ръце. И ще се отърват от тях завинаги. “
В началото на юли няколкостотин жени демонстрираха в северен и централен Афганистан. Те маршируваха по улиците на своите населени места, държейки оръжия и крещящи антиталибански лозунги.
Една от най -мащабните акции се проведе в провинция Гор (в центъра на Афганистан). Снимки от демонстрациите бяха широко разпространени в афганистанските социални медии и предизвикаха много дискусии.
Р ЗАБИБУЛА ЛАНГАРИ – АКЦИЯТА НА ЖЕНИТЕ В ПРОВИНЦИЯ ГОР
Уроци от миналото
В своите речи талибаните уверяват, че имат подкрепата на афганистанското население. Колко можеш да повярваш на тези думи?
Социологическите изследвания показват, че дълги години след свалянето от власт на американците талибаните наистина се радват на подкрепата на народа на Афганистан.
През 2009 г. проучване на Азиатската фондация установи, че около половината афганистанци симпатизират на въоръжени антиправителствени групи, най-вече на талибаните. По -голямата част от симпатизантите бяха пуштуни и жители на селските райони. Според допитването симпатиите на афганистанците към талибаните често са били свързани с недоволство от работата на тогавашните държавни институции и механизми.
Допитване през 2019 г. обаче установи, че само 13,4% от афганистанците симпатизират на талибаните.
Критиците на талибаните също твърдят, че ислямистите в страната се поддържат от не повече от 20% от населението. Настоящите афганистански политици многократно са предлагали на талибаните да създадат партия, да участват официално в изборите и да се борят за власт по мирен начин. Талибаните не отговориха на тези предложения. А на избирателните секции периодично гърмят експлозии.
Активисти на мира се срещат в Кабул
АВТОР НА СНИМКАТА, GETTY IMAGES
„Трябва да се отбележи, че талибаните са научили редица важни уроци от миналото. Например, те ясно се стремят да избегнат етническата поляризация и гражданската война на всички срещу всички. За разлика от началото на 2000 -те, талибаните сега преговарят с местните командири, лидери на етнически групи и племена. те очевидно не искат етническото клане да се повтори в Афганистан „, каза професор Шейх.
В официалните преговори талибаните също се опитват да се дистанцират максимално от Ал Кайда и ИДИЛ (и двете групи са признати за екстремистки и забранени в Русия и други страни по света)
„Един от уроците, които талибаните научиха през 2000-те, е, че те не трябва да позволяват на международните джихадистки групи да използват Афганистан като база за скриване и обучение за нападение на Запада, Русия или Централна Азия. Мисля, че талибаните осъзнаха, че АЛ Кайда всъщност ги накара да загубят властта в страната. „Талибаните сега се опитват да се покажат като най -добрата алтернатива за Афганистан. Но трудността е, че по -рано техните изявления периодично се отклоняваха от случая“, отбелязва Кермани.
След изтеглянето на американските войски и коалицията на НАТО талибаните продължават широко разпространената си офанзива срещу позициите на правителствените сили. Според ООН в момента те контролират до 70% от територията на страната. Столицата и големите градове остават в ръцете на официалните власти.